Gry dla nastolatków. Co jest najpopularniejsze?

Łukasz Bobel

Rynek gier rozrasta się w niesamowitym tempie. Pojawiają się całkowicie nowe trendy i tym samym gry dla nastolatków niezmiennie ewoluują. W cóż to gra współczesna młodzież? Można się tutaj spodziewać zarówno dość standardowych pozycji w stylu gier MOBA lub battle royale, ale także klasyków, które przeżywają drugą młodość. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w co grają młodsi gamerzy, przeczytaj poniższy artykuł!

Zobacz także: Prezenty dla nastolatków

 

Zmiana trendów na przestrzeni lat

W ciągu ostatnich 30 lat gry dla nastolatków zmieniały się kilkunastokrotnie. Na początku były to gierki tekstowe, tzw. MUD. Ewoluowało to w końcu do pisanych lub pierwszych sandboxowych erpegów. Ich popularność wynikała z zachwytu młodzieży nad papierowymi grami RPG, które to spędzały sen z powiek wielu nastolatkom w ubiegłym wieku.

Później gry dla nastolatków to najczęściej były strategie. Starcrafty, Warcrafty i tym podobne. Następnie także gry Paradoxu lub Cywilizacja. Jeśli poszukujesz gier tego typu, zobacz nasz artykuł Najlepsze gry strategiczne i sprawdź, na co warto poświęcić czas!

Później gry dla nastolatków to najczęściej były strategie. Starcrafty, Warcrafty i tym podobne. Następnie także gry Paradoxu lub Cywilizacja.

W tym samym czasie królowały także różne wersje Counter Strike – od Condition Zero do Source. Gdy CS spopularyzował się jeszcze bardziej, na rynku zawitała League of Legends, a nagrody turniejowe w Docie wynosiły po kilkanaście milionów dolarów. Najpopularniejsze gry dla nastolatków stały się grami multiplayer, bo rywalizacja napędzała młode umysły.

Czy dzisiaj się coś zmieniło? Z grubsza nie, ale doszło kilka ciekawych pozycji i trybów, które odbiły rynek Valve, Blizzardowi i Riot Games.

 

Gry dla nastolatków – dominuje Kangurek?

Gry dla nastolatków przeżywających swoją młodość na początku XXI wieku dostały drugą młodość. Na przestrzeni ostatnich 2–3 lat do łask wrócił uwielbiany przez starszych już graczy Kangurek Kao, czyli gierka o bardzo sympatycznym kangurze z rękawicami bokserskimi.

Jest to oczywiście zręcznościowa gra platformowa 3D, w której celem gracza jest po prostu przechodzenie poziomów i dojście do końca podróży po naprawdę przeróżnych światach. Nie trzeba jej nikomu specjalnie przedstawiać.

Na przestrzeni ostatnich 2–3 lat do łask wrócił uwielbiany przez starszych już graczy Kangurek Kao, czyli gierka o bardzo sympatycznym kangurze z rękawicami bokserskimi.

Jednak dlaczego stała się ona tak popularna, że dostała swój reboot w 2022 roku? Odpowiedź jest prosta – speedrunning! To forma rywalizacji polegająca na jak najszybszym przechodzeniu gier. Wykorzystując zarówno własne umiejętności czy triki, jak i błędy gry. Warto wspomnieć, że trend tak szybko się rozszedł, że Kangurka Kao zaczęli przechodzić nie tylko Polacy, ale też np. Niemcy. Rekordziści przechodzą całe części często w mniej niż pół godziny.

Tak oto nowe pokolenie młodych Polaków pokochało Kangurka Kao i poznało grę, która napędzała miłość do gamingu w latach 90. Seria wydawana była na różne platformy – od Gameboya przez pecety aż do PlayStation 5.

 

Counter Strike – gry dla nastolatków czy boomerów?

CS bywa kontrowersyjny – w jednym gronie można się spotkać z aprobatą, a w innym z dezaprobatą. Niby to gry dla nastolatków, a można zostać uznanym za boomera. Rozrzut jest bardzo duży, ale jednak statystyki Steama jasno wskazują, że do Counter Strike: Global Offensive trafia coraz więcej polskiej młodzieży. Można powiedzieć, że gierka przeżywa drugą młodość.

Najpopularniejsze gry dla nastolatków z serii Counter Strike, czyli 1.6 oraz Source, wciąż utrzymują stałe liczby dziesiątek tysięcy graczy, choć to nic w porównaniu z najnowszym Global Offensive, które dawno przebiło milion i zapowiada się, że z wyjściem CS2 liczba ta wzrośnie jeszcze bardziej.

Najpopularniejsze gry dla nastolatków z serii Counter Strike, czyli 1.6 oraz Source, wciąż utrzymują stałe liczby dziesiątek tysięcy graczy, choć to nic w porównaniu z najnowszym Global Offensive, które dawno przebiło milion i zapowiada się, że z wyjściem CS2 liczba ta wzrośnie jeszcze bardziej.

No dobra, ale na czym polega Counter Strike? Można śmiało założyć, że nie każdy to wie. Jest to oczywiście wieloosobowa gra drużynowa, która rozdziela 10 osób na dwie drużyny – terrorystów i antyterrorystów. Ci pierwsi muszą podłożyć bombę w dwóch punktach detonacji, a ci drudzy mają temu zapobiec. Kto pierwszy osiąga 16 punktów, ten wygrywa.

Ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze są skiny. Jakkolwiek przykro by to brzmiało, baza skinów tworzy prawdziwy rynek, który operuje niebagatelnymi sumami. Najdroższe skórki kosztują nawet kilka milionów dolarów, a ceny ciągle się wahają, co jest bardzo dobre do robienia mniej lub bardziej ryzykownych inwestycji.

 

Najpopularniejsze gry dla nastolatków – Valorant, czyli niszczyciel gatunku

Mówiąc o najpopularniejszych grach dla nastolatków, nie sposób było pominąć Valoranta, nazywanego w niektórych kręgach niszczycielem wieloosobowych strzelanek. Dlaczego? Ze względu na uproszczenia. Ale od początku.

Valorant wydany został przez Riot Games jako odpowiedź na dominację CS-a na rynku e-sportowych strzelanek. Z tym że Valorant wyróżnił się modelem free-to-play, którego tak naprawdę nie oferował żaden Counter Strike. W VL każdy mógł zagrać za darmo. Doprowadziło to do ogromnej fali nowych graczy, których część została do dzisiaj, a Valorant od trzech lat jest w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych gier dla nastolatków i gier w ogóle.

Mówiąc o najpopularniejszych grach dla nastolatków, nie sposób było pominąć Valoranta, nazywanego w niektórych kręgach niszczycielem wieloosobowych strzelanek.

Valorant został przystosowany i zoptymalizowany tak, aby płynnie chodził tym użytkownikom, którzy mają słabsze karty graficzne lub procesory. Poszły za tym uproszczenia i „zdziecinnienia”, które miały przyciągnąć chińskich graczy pałających miłością do dynamicznych podróbek CS-a. Stąd do wyboru gracza są różne postaci z unikalnymi mocami, kolorowe skórki i bardziej „komiksowa” grafika. To wszystko stoi w opozycji do poważnego Counter Strike’a, który stara się coraz nieudolniej odpowiadać na zaczepki Riotu.

 

Gry dla nastolatków – MOBA, czyli wspólny tron LoLa i Doty

Gry dla nastolatków z kategorii MOBA rozwinęły skrzydła, kiedy premierę miały niezwykle popularne już dzisiaj League of Legends oraz Dota. Obie gry polegają w zasadzie na tym samym. Dwie drużyny ścierają się ze sobą na mapie złożonej z trzech korytarzy: górnego, środkowego oraz dolnego, między którymi jest tzw. dżungla, czyli las, w którym są przeróżne stworzenia do zabicia. Celem każdej drużyny jest wejście do bazy przeciwnika i zniszczenie głównego elementu, w przypadku LoLa jest to Nexus, a w przypadku Doty – Ancient.

Do wyboru każdego gracza są dziesiątki różnych postaci z unikatowymi umiejętnościami, a także mnóstwo skórek, run i ulepszaczy. W grze kupuje się również elementy wyposażenia, ale to już za walutę zarobioną wewnątrz rozgrywki.

Do wyboru każdego gracza są dziesiątki różnych postaci z unikatowymi umiejętnościami, a także mnóstwo skórek, run i ulepszaczy. W grze kupuje się również elementy wyposażenia, ale to już za walutę zarobioną wewnątrz rozgrywki.

Są to oczywiście wieloosobowe gry zespołowe, które na turniejach mają setki tysięcy widzów i pule nagród składające się na dziesiątki milionów dolarów. To wszystko przyciąga nastolatków. W czym tkwi popularność tych gier MOBA? W rywalizacji. Są to oczywiście najpopularniejsze gry dla nastolatków z tego gatunku, choć istnieje wiele alternatyw. Niegdyś grało się przez chwilę w Smite lub Heroes of The Storm, ale one nigdy nie zdobyły takiej popularności jak League of Legends lub Dota.

 

Gry dla nastolatków i nie tylko – Minecraft. Po prostu Minecraft

Gry dla nastolatków nie muszą ociekać krwią ani opierać się na rywalizacji. Idealnym przykładem jest Minecraft, który w pierwotnym założeniu miał być spokojną, sandboxową grą eksploracyjną z elementami budowania i zbieractwa.

Generalnie tak właśnie jest, ale na podstawie jednej niepozornej gry z prostą grafiką powstała cała masa bardzo oryginalnych trybów rozgrywki oraz unikalnych modów. Mówi się niekiedy, że to „gra dla dzieci”, ale to nie jest prawda. To gra popularna wśród naprawdę wielu grup wiekowych, a jeśli chodzi o trendy współczesnego nastolatka, to Minecraft wciąż jest na topie.

eneralnie tak właśnie jest, ale na podstawie jednej niepozornej gry z prostą grafiką powstała cała masa bardzo oryginalnych trybów rozgrywki oraz unikalnych modów.

Gdy Microsoft przejął od firmy Mojang prawa do gry, została ona tak niezwykle rozbudowana, że ciężko ją poznać komuś, kto skończył grać na późnych wersjach Bety. Dodano nowe potwory, nowe mechaniki, a także ulepszone jaskinie czy przedmioty. Mimo tych wszystkich niuansów to nadal świetna, rozwijająca gra, która pomaga się zrelaksować całym pokoleniom.

Pierwotnie świat klocków przeznaczony był jedynie na komputery PC, aczkolwiek bardzo szybko zawitał również na smartfony oraz konsole nowych generacji. Co ciekawe, to właśnie Minecraft był jednym z prekursorów jednej z najpopularniejszych gier dla nastolatków, czyli Fortnite. A w zasadzie to całego gatunku – battle royale.

 

Najpopularniejsze gry dla nastolatków z gatunku battle royale

Najpopularniejsze gry dla nastolatków to również battle royale, które – co prawda – z roku na rok tracą odrobinę na popularności, ale wciąż utrzymują niesamowicie wysokie liczby graczy.

Gatunek ten powstał na podstawie filmu oraz noweli o tej samej nazwie i zaczynał na dobre rozkwitać, kiedy wyszedł film „Igrzyska Śmierci”, a serwery Minecraft zaczęły oferować minigierkę – Hunger Games, o tym samym tytule. Polegała ona na tym, że gracze odradzali się wokół centrum ze skrzynkami, w których były losowe przedmioty. Dobiegało się do nich jak najszybciej bądź uciekało. Głównym celem było przeżycie i zostanie ostatnią żyjąca osobą na mapie, na której znajdowały się itemy potrzebne do walki i przetrwania.

Później powstały takie gry jak DayZ, H1Z1, a w końcu Player Unknown’s: Battleground oraz Fortnite. Pierwsze dwie nie są już tak popularne. Co więcej – H1Z1 praktycznie umarło, ale PUBG i Fortnite przyciągają nawet nie setki tysięcy, ale miliony graczy z całego świata.

Później powstały takie gry jak DayZ, H1Z1, a w końcu Player Unknown’s: Battleground oraz Fortnite.

Ich formuła jest bardzo podobna do Hunger Games z Minecrafta. Celem jest przeżycie, z tym że startuje się w samolocie, z którego można wyskoczyć w dowolne miejsce na mapie. Gry dla nastolatków z gatunku battle royale oferują nastoletnim gamerom – oczywiście – skórki, ale także wszelkiego rodzaju unikatowe rozrywki w grze i aktywności dodatkowe. Bo to przecież w Fortnite można obejrzeć całą Incepcję na wirtualnym ekranie znajdującym się na mapie.

Co prawda nie są tak popularne jak Fortnite, ale młodzież gra dzisiaj również w Call of Duty: Warzone, czyli wariację na temat klasycznych COD-ów, oraz Apex: Legends, która bazuje na uznanej serii gier Titanfall i operuje podobnymi motywami, tj. SF w klimatach wielkich mechów i niesamowity dynamizm.

 

Jakie gry dla nastolatków? Oczywiście, że Roblox!

Wymieniając gry dla nastolatków, nie należy pomijać Robloxa. Nieważne, jak negatywne zdanie panowałoby wokół tego tytułu, to jest to wciąż jedna z najpopularniejszych gier na świecie w ogóle.

Roblox to gra grafiką przypominająca Minecrafta, ale jeszcze bardziej stawiająca na tzw. roleplay, czyli odgrywanie ról. Jest tutaj oczywiście tryb sandboxowy, ale większość nastolatków i młodszych przyciągają tryby gry i udostępnione już serwery. A jest ich naprawdę mnóstwo. Od torów przeszkód i parkourów, przez symulacje miasta i – finalnie – po superrealistyczne strzelanki, które nijak nie przypominają oryginalnej grafiki Robloxa.

Roblox to gra grafiką przypominająca Minecrafta, ale jeszcze bardziej stawiająca na tzw. roleplay, czyli odgrywanie ról.

Mówi się, że to szkodliwa gra. Czy tak jest? To zależy. Na pewno wymaga dużej ostrożności, bo społeczność jest niesamowicie zróżnicowana i nietrudno trafić na toksyczne osoby. Jednak to przede wszystkim gra budująca wyobraźnię, stawiająca na samodzielne myślenie i kreatywność.

Plus Roblox to oczywiście początek dla młodych biznesmenów, gdyż rynek tworzenia skórek, przedmiotów czy trybów jest naprawdę duży, a nastolatki potrafią wyciągać z niego nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie, jeśli mają odrobinę zmysłu finansowego i sprytu.

 

Najpopularniejsze gry dla nastolatków – sport to zdrowie, czyli FIFA i Rocket League

Najpopularniejsze gry dla nastolatków to także rywalizacyjne gry sportowe lub częściowo związane ze sportem. Oczywiście mowa o serii FIFA, która niedługo traci swoją nazwę, oraz grze Rocket League, czyli połączeniu sportów samochodowych i piłki nożnej. Obie te produkcje królują w statystykach najpopularniejszych gier wśród nastolatków.

FIF-y raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. To po prostu – można powiedzieć – symulator meczów piłki nożnej, w którym możemy kontrolować piłkarzy po swojej stronie. Popularność FIFA zawdzięcza obecnie umowom gwarantującym jej oryginalne drużyny i piłkarzy oraz możliwości lokalnej i internetowej rywalizacji. Do tego oczywiście hazard w postaci paczek z kartami i cały system kariery.

FIF-y raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. To po prostu – można powiedzieć – symulator meczów piłki nożnej, w którym możemy kontrolować piłkarzy po swojej stronie.

Rocket League za to może być nie każdemu znany, bo to gierka o wiele mniej popularna niż FIFA, ale stworzona w podobnym klimacie, bo w klimacie piłki nożnej, tylko że… samochodami. Dwie drużyny bądź dwóch graczy ustawiają się naprzeciw siebie na specjalnym boisku, po którym jeżdżą niewielkie autka odbijające ogromną piłkę. Celem każdego jest wepchnąć ją oczywiście do bramki przeciwnika. Do dyspozycji gracza są różne samochody, kosmetyczne dodatki, a nawet dobór odpowiedniej muzyczki, czyli to, co charakteryzuje gry dla nastolatków.

 

Gry dla nastolatków, czyli samo życie – Grand Theft Auto V

Wydane w 2013 roku Grand Theft Auto V jest jedną z najpopularniejszych obecnie gier na rynku. Gry dla nastolatków to najczęściej tytuły wieloosobowe i tak samo jest w tym przypadku. Choć GTA V ma kampanię dla jednego gracza, to nie ona przyciąga tysiące młodych ludzi. Tym, co ich przyciąga, jest… samo życie. A właściwie odgrywanie ról.

Bardzo trudno powiedzieć, jak to wygląda za granicą, ale w Polsce prawdziwy rozkwit przeżywają roleplayowe serwery w GTA V, które umożliwiają graczowi wcielenie się w dowolną postać. Można wybrać rolę policjanta, sprzedawcy w sklepie, sprzątacza, kierowcy autobusu, gangstera, bankiera, terrorysty, a nawet zwykłego śmieciarza lub bezdomnego.

Wydane w 2013 roku Grand Theft Auto V jest jedną z najpopularniejszych obecnie gier na rynku. Gry dla nastolatków to najczęściej tytuły wieloosobowe i tak samo jest w tym przypadku.

Serwery te prowadzą bardzo ostrą politykę rekrutacyjną do wnętrza społeczności, aby wybrać osoby, które naprawdę zaangażują się w przedstawienie. Są takie miejsca, gdzie roleplay bierze się z odrobiną humoru, a w niektórych serwerach trzeba bardzo poważnie odgrywać swoją postać.

Mają one wspólną cechę – są megarealistyczne i przypominają nasze zwykłe życie. Najpopularniejsze gry dla nastolatków, które parodiują lub kopiują zwykłe życie, no kto by pomyślał. Lecz tak właśnie jest. Młodzież siada po szkole przed komputerem, aby pójść do mniej lub bardziej zwykłej pracy i tworzyć sobie dobrobyt w wirtualnym świecie. Bo aby kupić tam dom, trzeba mieć pieniądze, a żeby mieć pieniądze, trzeba je jakoś zarobić. I tak dzień w dzień ludzie ze sobą rozmawiają, pozwalając sobie na odrobinę fantazji. Należy jednak zaznaczyć, że GTA to gra przeznaczona (zgodnie z systemem PEGI) dla osób pełnoletnich ze względu na występującą tam brutalność, wulgaryzm oraz inne treści nieodpowiednie dla najmłodszych odbiorców. Choć oczywiście nastolatki to również 18-19 latki, to chcąc nie chcąc młodsi gamerzy również grają w Grand Theft Auto. 

 

Gry dla nastolatków – podsumowanie współczesnych trendów

Obecnie gry dla nastolatków to prawdziwy miszmasz. Młodzi ludzie grają zarówno w strzelanki, jak i gry sportowe. W klasycznego Kangurka Kao oraz w GTA, kopiując naszą szarą rzeczywistość. To niezwykle fascynujące.

Jednak większość najpopularniejszych gier dla nastolatków łączy jedna rzecz – komunikacja i relacje interpersonalne. Mało kto gra w Kangurka Kao, żeby coś udowodnić. Liczy się społeczność, z którą konsultuje się każdego runa. Liczą się noce spędzone ze znajomymi na plantowaniu paki na B. Liczą się napady na bank w GTA V. Liczą się gole wsadzone w bramę na wieczornym lanie w FIF-ę. Liczy się komunikacja z nowo poznanymi ludźmi na serwerze w Robloxie. I w końcu – liczy się współpraca przy zdobywaniu Nexusa w League of Legends.

Nastolatki grają w te gry, aby rozwijać znajomości, rozmawiać, bawić się, śmiać. To po prostu jeden z wariantów „wyjścia z kolegami na boicho”, dobrze zanany poprzednim pokoleniom. To tylko spędzanie czasu. Bo to w życiu najważniejsze – przyjaciele, znajomi i rodzina.

Polecane gry na pc
  • 269 zł
  • 149 zł
  • 69,99 zł
  • 189 zł
  • 84,99 zł
  • 184,99 zł
  • 189 zł
  • 219 zł
  • 139 zł
  • 146,65 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!