Lubisz grillowane dania i szukasz sposobu, by ich przygotowanie we własnym ogrodzie było wygodniejsze? Pozwoli Ci na to zarówno grill elektryczny, jak i gazowy. Na który z nich więc się zdecydować? Czytaj dalej – podpowiadamy, co będzie najlepszym rozwiązaniem do Twojego ogrodu.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Grill elektryczny do ogrodu – zalety i wady
Grill elektryczny to małe i poręczne urządzenie, które można kupić już za kilkaset złotych. Do korzystania z niego potrzebny jest tylko dostęp do źródła zasilania. Do nagrzewania rusztu w takim grillu służą wbudowane grzałki, a co za tym idzie – do jego uruchomienia nie są potrzebne węgiel i rozpałka, nie wspominając o butli z gazem.
Ten rodzaj grilla doceniają przede wszystkim osoby, którym zależy na zdrowych i łatwych w przygotowaniu daniach. Dzięki temu, że ruszt urządzenia ma powłokę nieprzywieralną, bez trudu można na nim grillować mięso, ryby i warzywa bez dodatku tłuszczu. Z tego powodu grille elektryczne są też bardzo łatwe w czyszczeniu.
WARTO WIEDZIEĆ Zaletą grilla elektrycznego jest uniwersalność. Można używać go przez cały rok – nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie czy w kuchni. |
Grill elektryczny ma też swoje wady:
- aby z niego skorzystać, potrzebny jest dostęp do źródła prądu,
- konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie kabli i gniazdek,
- grill elektryczny o dużej mocy, jak na przykład Unold 58580, oznacza też większe zużycie energii elektrycznej,
- kompaktowe wymiary urządzenia oznaczają małą wygodę podczas grillowania dla większej liczby osób.
Grill gazowy w ogrodzie – czy warto?
Pasjonaci grillowania, którzy dysponują nieco większym budżetem, decydują się często na zakup grilla gazowego. Opinie użytkowników są dowodem na to, że sprzęt ten – choć kosztowny – jest wart swojej ceny. Dlaczego?
Grille gazowe są zasilane gazem propan-butan z butli, którą podłącza się do zaworu urządzenia. Są zazwyczaj wyposażone w dwa lub więcej palników – każdy z nich można osobno regulować za pomocą pokręteł. Duża powierzchnia rusztu gazowego daje wygodę podczas przyrządzania większej ilości dań. Jest tak w przypadku grilla Broil King Gem 320, który oferuje aż 2774 cm2 powierzchni grillowania i dodatkową przestrzeń roboczą po bokach.
Uruchomienie grilla gazowego jest proste – wystarczy odblokować zawór butli i włączyć palniki. Ruszt nagrzewa się bardzo szybko, a pokrętła pozwalają precyzyjnie dobrać odpowiednią wielkość płomieni. Z tego powodu grill gazowy to częsty wybór miłośników gotowania – dzięki kontroli nad temperaturą można na nim przyrządzić nawet najbardziej wyrafinowane dania.
Więcej o grillowaniu na grillu gazowym dowiesz się z artykułu: Pyszne przepisy na dania z grilla gazowego.
Grill elektryczny czy gazowy – co lepiej wybrać?
Zastanawiasz się, jaki grill – gazowy czy elektryczny – sprawdzi się najlepiej w Twoim ogrodzie? Wybór będzie zależał od Twojego budżetu i preferencji. Jeśli masz zamiar grillować sporadycznie i dla niewielu osób, dobry grill elektryczny na pewno dobrze się sprawdzi. Upewnij się jednak, że masz możliwość podciągnięcia zasilania do miejsca, w którym chcesz ustawić sprzęt do grillowania. Właściwa izolacja przewodów zabezpieczy Cię przed awarią np. w razie nagłego deszczu.
Szukasz grilla dla wymagających? Wybierz model zasilany gazem, na przykład Ravanson GO-3. Sprzęt ten wprawdzie kosztuje nieco więcej i wymaga regularnego uzupełniania butli, jednak oferuje użytkownikom znacznie większe możliwości. Grill gazowy to także wygoda korzystania, której nie posiadają inne urządzenia.
Nie wiesz, jaki grill gazowy wybrać? Przeczytaj poradnik Grill ogrodowy gazowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze.