Data publikacji: 19 kwietnia 2019
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Grill ogrodowy gazowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Poleć znajomemu Drukuj

Grillowanie na grillu gazowym to sposób na przygotowanie zdrowego i smacznego posiłku dla gości podczas przyjęcia urządzonego na tarasie lub w ogrodzie. Przekonaj się, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wybierania funkcjonalnego i trwałego grilla gazowego. Zakup w RTV EURO AGD model, który posłuży Ci na wiele sezonów!

grillowanie na grillu gazowym mięsa i warzyw

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na jakie cechy budowy grilla gazowego zwracać uwagę
  2. jakie aspekty wpływają na łatwość obsługi grilla gazowego
  3. jakie parametry grilla gazowego mają znaczenie

Na jakie cechy budowy grilla gazowego zwracać uwagę?

Wybierając funkcjonalny i trwały model grilla gazowego, miej na uwadze jego przeznaczenie. Pamiętaj, że grillowanie na grillu gazowym odbywa się na zewnątrz – w zmiennych warunkach atmosferycznych. To sprawia, że urządzenie musi zostać wykonane z materiałów dobrej jakości: mocnych, odpornych na korozję, odkształcanie i zadrapania.

Pokrywa grilla gazowego może być wykonana z odlewu aluminiowego, blachy stalowej lub stali szlachetnej. Czasem stanowi mieszankę tych materiałów. Jeszcze ważniejsze jest wykonanie rusztu, ponieważ to na nim kładzie się jedzenie. W modelu Ravanson GO-3 występują dwa mocne ruszty żeliwne. Alternatywę stanowi stal szlachetna.

JAKI GRILL GAZOWY UTRZYMA CIEPŁO PRZEZ DŁUGI CZAS?

Poza materiałem wykonania rusztu zwróć uwagę na jego ciężar i rozłożenie prętów. Im cięższy, tym lepiej – utrzyma wysoką temperaturę przez dłuższy czas. Z kolei przerwy między prętami powinny być małe, aby ciepło nie uciekało.

Dla temperatury uzyskiwanej na ruszcie podczas grillowania na grillu gazowym istotna jest obecność piekarnika. Zwróć uwagę na jego pojemność. Większa pozwala na lepszy obieg temperatury. Piekarnik powinien być odporny na odkształcenia.

zdrowe grillowanie na grillu gazowymBy urządzenie posłużyło Ci przez wiele sezonów, naucz się odpowiednio dbać o jego elementy. Przeczytaj artykuł poświęcony pielęgnacji ogrodowego grilla gazowego.

Jakie aspekty wpływają na łatwość obsługi grilla gazowego?

Grille gazowe występują w modelach o zróżnicowanej liczbie palników. Jeśli wiesz, że będziesz przygotowywał dania dla większej grupy i organizował przyjęcia w ogrodzie bądź na tarasie, wybierz urządzenie z trzema lub czterema palnikami. Na potrzeby jednej osoby albo pary wystarczy niewielki grill gazowy z płytą Cadac 2 BRAAI.

W nowoczesnych i rozbudowanych grillach gazowych, takich jak Broil King Gem 320, możesz znaleźć aromatyzery. Są to blaszane elementy umieszczone między rusztem i palnikami. Ich zadaniem jest zbieranie soków i tłuszczy wytopionych z dań grillowanych na grillu gazowym. Stale podgrzewane przez palniki umożliwiają tłuszczowi parowanie i poprawiają jakość potraw. Nadają im świeżość, miękkość i aromat. Przekonaj się, jakie dania możesz wykonać na tym urządzeniu.

Na łatwość obsługi grilla gazowego wpływają także zawory. Im szerszy zakres stopni, tym większą kontrolę zyskujesz nad przygotowywanymi daniami. W droższych modelach do dyspozycji masz dodatkowo termometr. Znajdziesz go m.in. w grillu gazowym Ravanson G0-2.

WYGODA I ESTETYKA OGRODOWEGO GRILLA GAZOWEGO

Altanka lub stół ogrodowy znajdują się daleko od garażu, w którym planujesz przechowywać ciężki grill gazowy? W tej sytuacji docenisz model wyposażony w dwa kółka. Po przechyleniu łatwo przemieścisz go we właściwe miejsce, a następnie zablokujesz. Uchwyty do przenoszenia mobilnych grillów gazowych powinny być wygodne i aerodynamiczne – sprawdź, czy nie przewodzą ciepła! Jeśli chcesz zadbać o estetykę, wybierz urządzenie z szafką na butlę gazową, by nie była widoczna.

Jakie parametry grilla gazowego mają znaczenie?

grillowanie na grillu gazowym Ravanson GO-3Podstawowe parametry grilla gazowego, które warto mieć na uwadze, to moc i zakres temperatur. Popularne modele odznaczają się mocą od 2 do nawet 10 kW. Im większa moc, tym szersza powinna być skala regulacji temperatury. Jedne dania zyskują dzięki podgrzewaniu w niższej temperaturze (np. warzywa i faszerowane pieczarki), inne w wyższej (np. wybrane mięsa).

Kolejne parametry to wielkość rusztu i liczba palników. Jeśli zakupisz grill gazowy z dużą płytą, ale tylko jednym lub dwoma palnikami, nie będzie się nagrzewał w dostatecznym stopniu. Grillowanie potrwa długo, a środek potraw może pozostawać chłodny, nawet jeśli boki będą przypieczone.

W zależności od przeznaczenia urządzenia istotne mogą być waga i rozmiar. Mobilny grill gazowy o wadze 6,5 kg nie sprawia kłopotów przy transporcie. Jeśli jest składany, można go schować do bagażnika i zabrać nad rzekę. Z kolei model ponad 20-kilogramowy sprawdzi się jako grill stacjonarny, ogrodowy.

Obejrzyj pełną ofertę grillów gazowych dostępnych w RTV EURO AGD. Podczas wybierania właściwego modelu kieruj się aspektami przedstawionymi w artykule i wymienionymi parametrami. Zapoznaj się też z rankingiem grillów ogrodowych, by wiedzieć, które urządzenia do grillowania na świeżym powietrzu polecają eksperci.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
 Nie wiesz, jaki odbiornik wybrać dla swojej rodziny? Sprawdź ranking telewizorów 75 cali 2020 roku.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów