Dobry aparat fotograficzny dla turysty – kompakt, lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Autor: Klaudia

Aparat cyfrowy jest niezbędnym towarzyszem podczas każdej podróży. Dzięki niemu możesz uwiecznić cudowne chwile, miejsca oraz ludzi, których spotkałeś na swojej drodze. Wybór dobrego aparatu fotograficznego sprawi, że jakość tych zdjęć będzie stała na wysokim poziomie, a wspomnienia z podróży powrócą. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu, który sprawdzi się podczas częstego podróżowania? Sprawdź, co wybrać: kompakt, lustrzankę czy bezlusterkowiec?

Krajobraz na ekranie aparatu kompaktowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co powinien mieć aparat cyfrowy dla turysty,

- jaki aparat kompaktowy sprawdzi się w podróży,

- co wybrać – lustrzankę czy bezlusterkowiec.

Co powinien mieć aparat cyfrowy dla turysty?

Kobieta z aparatem lustrzankąSprzęt dla turysty będzie używany głównie do wykonywania zdjęć krajobrazów lub napotkanych, ciekawych obiektów. W związku z tympowinieneś kierować się następującymi parametrami:

 • niska waga – wykonywanie zdjęć ciężkim sprzętem może się stać udręką, a nie przyjemnością, jaką jest fotografowanie, szczególnie gdy chcesz się przemieszczasz. Niska waga będzie odgrywać tak samo dużą rolę jak i kompaktowe rozmiary, stąd też dobrym wyborem będą kompakty i bezlusterkowce, ale sprawdzą się też niektóre aparaty lustrzanki,
 • uniwersalność – warto wyposażyć się w aparat do fotografii krajobrazowej, który posiada uniwersalny obiektyw o ogniskowej 27-200 mm. Turyście wystarczy 3-5-krotny zoom, który posłuży do zdjęć detali budynków lub odległych krajobrazów. Z kolei matryca z 7-8 milionami pikseli zapewni szczegółowość detali wystarczającą dla większości podróżników. Warto zwrócić uwagę czy, aparat ma możliwość wideofilmowania w standardzie Full HD,
 • wytrzymałość – ciągłe przenoszenie sprzętu może spowodować uszkodzenia. Warto więc wybrać urządzenie wyposażone w wytrzymałą obudowę, dobrze uszczelnione, aby nie dostał się do środka piasek, kurz, pył lub woda, które spowodowałyby usterkę sprzętu.

PORADA EKSPERTA

Pamiętaj, że od Twoich umiejętności zależy jakość wykonanych zdjęć. Aparatem o dużo mniejszych parametrach, niż mają profesjonalne lustrzanki, można wykonać fotografie, które będą zapierać dech w piersi. Aby podszlifować swoje umiejętności, warto oglądać filmy instruktażowe, czytać książki lub uczestniczyć w kursie fotografii.

Jaki aparat kompaktowy sprawdzi się w podróży?

Na rynku znajdziesz ogromny wybór aparatów cyfrowych, tzw. kompaktów. Jeżeli stoisz przed dylematem, jaki aparat fotograficzny wybrać, przygotowaliśmy dla Ciebie 3 propozycje, które cieszy się popularnością w naszym sklepie:
 • Panasonic Lumix DMC-FZ300 – posiada zmianę ogniskowej w zakresie 25-600 mm, matrycę 12,1 Mpix, możliwość wideofilmowania w najwyższej rozdzielczości 4K, wytrzymałą i odporną na zachlapanie i kurz konstrukcję. Sprzęt jest bardzo prosty w obsłudze,
 • Canon PowerShot G7 X Mark II – aparat fotograficzny Canona dysponuje dużą matrycą 20,1 Mpix, uniwersalnym zakresem ogniskowej 24-100 mm, możliwością wideofilmowania w rozdzielczości Full HD. Całość jest zamknięta w eleganckiej obudowie wykonanej z wytrzymałych materiałów,
 • Nikon Coolpix B700 – aparat fotograficzny Nikona wyróżnia się ogromnym, 60-krotnym zoomem, uniwersalnym zakresem ogniskowej 24-1444 mm, matrycą o dobrej rozdzielczości 20,3 Mpix oraz możliwością wideofilmowania w rozdzielczości 4K.

Jeżeli zastanawiasz się między lustrzanką a kompaktem, sprawdź nasz poradnik: Lustrzanka czy kompakt – porównanie.

 • 8 599 zł
 • 2 699 zł
 • 1 999 zł
 • 4 289 zł
 • 11 489 zł

Co wybrać – lustrzankę czy bezlusterkowiec?

Mężczyzna z aparatem cyfrowymTen dylemat ma niejeden fan fotografii, lecz w przypadku aparatu dla turysty wybór powinien paść na bezlusterkowiec. Ten typ aparatu może się pochwalić jakością obrazu porównywalną z lustrzankami przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów. W tej klasie produktów warto zainteresować się jednym z najlepszych modeli Sony Alpha a6000.

Aparat posiada matrycę 24,3 Mpix, ogniskową w zakresie 16-50 mm oraz możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Oprócz tego wyposażony został w szereg dodatkowych funkcji jak Wi-Fi i moduł NFC, możliwość sterowania za pomocą smartfona itp. Całość mieści się w niewielkim metalowym korpusie.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link