Czyszczenie ekspresu do kawy – wskazówki krok po kroku

Konrad Ziółek

Pobudzające espresso czy delikatne cappuccino? Codzienne rytuały kawowe zagościły na dobre w polskich domach. Stawiamy na jakość i skrupulatnie wybieramy nie tylko najlepsze ziarna, ale także wysokiej klasy zaparzacze i ekspresy. Żeby jednak cieszyć się bogatym smakiem i intensywnym aromatem kawy, potrzebne jest odpowiednie czyszczenie ekspresu do kawy. Podpowiadamy, jak zadbać o urządzenia, by pracowały bez awarii i zawsze serwowały nasze ulubione kawowe specjały, jak z włoskiej kawiarenki. Un caffè, per favore!

Zobacz także: Ekspresy do kawy w RTV Euro AGD

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Po co czyścić ekspres do kawy?
  2. Kiedy czyścić ekspres do kawy?
  3. Czym czyścić ekspres do kawy?
  4. Jak wyczyścić kawiarkę?
  5. Jak czyścić ekspres do kawy przelewowy?
  6. Jak czyścić ekspres kapsułkowy?
  7. Jak czyścić ekspres do kawy kolbowy?
  8. Jak czyścić ekspres do kawy automatyczny?


Przelewowy, kapsułkowy, kolbowy i automatyczny – każdy ekspres do kawy wymaga regularnego czyszczenia i konserwowania, także tak popularna w naszych domach kawiarka. Nie powinniśmy zapominać o tej czynności, bo ma ona ogromny wpływ na bezproblemową pracę urządzeń i smak przygotowywanych napojów. Obecnie większość instrukcji obsługi urządzeń jest dostępna w internecie. Warto to wykorzystać i jeszcze przed zakupami zapoznać się z zasadami użytkowania i czyszczenia sprzętu.

Czyszczenie ekspresu do kawy różni się w zależności od rodzaju ekspresu, który wybierzemy, ale podstawowe zasady są podobne. Nie ominie nas mycie obudowy, pojemników na wodę i kawę oraz odkamienianie. Z tym ostatnim łatwiej się będzie uporać, jeśli do kawiarki czy ekspresu wlejemy wodę przefiltrowaną, np. w dzbanku filtrującym, albo użyjemy wody źródlanej. Nie wolno jednak wlewać do ekspresów wody mineralnej, bo zawiera wapń. Jak czyścić ekspres do kawy? Przede wszystkim regularnie. Pamiętajmy także, że wszelkie awarie wynikające z nieodpowiedniego czyszczenia i odkamieniania urządzeń nie są objęte gwarancją. Warto się trzymać instrukcji!

 

Po co czyścić ekspres do kawy?

Rangę czyszczenia ekspresu do kawy zauważają sami użytkownicy, stąd częste w internecie wyszukiwania typu: czyszczenie ekspresu Krups, czyszczenie ekspresu Siemens, czyszczenie ekspresu Saeco, czyszczenie ekspresu Philips LatteGo. Internet jest dobrym źródłem informacji – wybierajmy jednak sprawdzone, wiarygodne strony, jak Euro.com.pl, czy strony producentów. Ewentualnie, o czym już wspominaliśmy, znajdźmy w sieci instrukcję obsługi (wtedy dobrze jest wpisać pełną nazwę modelu).

Przed czym chroni właściwe czyszczenie ekspresu do kawy:

  • przed kamieniem zatykającym ekspres – nawarstwia się on i zmniejsza przepuszczalność, aż w końcu całkowicie uniemożliwia przepływ wody. Im więcej kamienia, tym dłuższy proces przygotowania kawy i gorszy jej smak. To także szybsze zużycie sprzętu. Niezgodne z instrukcją odkamienianie ekspresu może doprowadzić do uszkodzeń i kosztownych napraw (nieobjętych gwarancją);
  • przed kwaśną, nieprzyjemną w smaku i zapachu kawą – woda wchodzi w reakcję z osadzającym się w ekspresie tłuszczem kawowym i napar kwaśnieje;
  • przed bakteriami, grzybami i pleśnią – gromadzącymi się na podstawce, tacce ociekowej, w pojemniku na fusy, a szczególnie w systemie mlecznym. Niezależnie od tego, czy mamy zewnętrzną dyszę spieniającą, czy cappuccinatore, w przewodach pozostają niewielkie ilości mleka, które szybko się psuje.

Regularne i prawidłowe czyszczenie ekspresu do kawy oraz jego właściwa konserwacja zapewniają długie, prawidłowe działanie sprzętu, szybki proces parzenia aromatycznej kawy i niższe zużycie energii. Na czysty ekspres przyjemnie się też patrzy – nie zapominajmy, że to część wystroju naszego domu, raczej bardziej niż mniej widoczna.

 

Kiedy czyścić ekspres do kawy?

Nowoczesne ekspresy do kawy same informują o konieczności czyszczenia czy odkamieniania. Jeśli jednak twój ekspres nie ma takiej funkcji, sam musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji urządzenia. W ekspresach automatycznych zazwyczaj gruntowne czyszczenie jest wymagane po zaparzeniu mniej więcej 200–300 filiżanek kawy, nie później jednak niż po dwóch miesiącach pracy. W ekspresach przelewowych ten czas to zazwyczaj 30–40 cykli. Warto ustawić w kalendarzu stosowne przypomnienie. Pisaliśmy już, czym może się skończyć niewłaściwa pielęgnacja. A wyszukiwania typu: Krups odkamienianie czy Philips LatteGo odkamienianie, wskazują, że mamy z tym problem. Wszystkie szczegóły dotyczące czyszczenia urządzeń znajdują się jednak w instrukcji bądź na stronach internetowych producentów.

Co powinno zwrócić twoją uwagę i zasugerować konieczność niezwłocznego czyszczenia ekspresu do kawy:

  • kwaśna, gorzka, płytka w smaku kawa;
  • buchająca para;
  • powolne przygotowanie naparu;
  • napar chłodniejszy niż zwykle;
  • większe zużycie wody.
  • 2 499 zł
  • 3 790 zł
  • 1 899 zł
  • 1 499 zł
  • 1 999 zł
  • 2 619 zł
  • 1 899 zł
  • 4 299 zł
  • 2 399 zł
  • 3 999 zł

 

Czym czyścić ekspres do kawy?

W większości sytuacji wystarczające będą woda, delikatny detergent i miękka ściereczka. Czyszczenie ekspresu do kawy niekiedy wymaga użycia profesjonalnych środków, np. odkamieniacza. Używaj tylko preparatów zalecanych przez producenta, a jeśli producent nie rekomenduje żadnych preparatów, postaw na środki znanych, sprawdzonych marek. Do odkamieniania, czyszczenia i konserwacji ekspresu do kawy wykorzystuj tylko produkty specjalnie do tego przeznaczone, bo tylko one zapewniają prawidłowe czyszczenie i bezpieczeństwo, nie tylko urządzenia, ale także twoje.

Środki niedopasowane do urządzenia i takie domowej produkcji (na bazie octu czy sody) nie tylko nie odkamienią ekspresu, ale mogą go także uszkodzić. Pamiętaj, zawsze stosuj się do zaleceń producenta, by nie zniszczyć sprzętu i nie stracić gwarancji.

Do czyszczenia obudowy ekspresu czy innych jego części nigdy nie używaj też żadnych silnych lub ściernych środków czyszczących, rozpuszczalników czy alkoholu.

 

Jak czyścić ekspres do kawy – krok po kroku

Każdy rodzaj urządzenia, w którym przygotowujemy kawę, czyścimy trochę inaczej, choćby dlatego, że jedne z nich to proste mechanizmy, jak kawiarka czy ekspres przelewowy, a inne to zaawansowane maszyny, jak ciśnieniowe ekspresy automatyczne. Jedne mają mniej, inne więcej elementów, o myciu których musimy pamiętać. Powtórzmy to jeszcze raz, czysty ekspres i zaparzacz to sprawne urządzenie i aromatyczna kawa. I jeszcze jedno: zanim uruchomisz swój ekspres, przeczytaj instrukcję. I stosuj się do niej, dla własnego bezpieczeństwa. Jak czyścić ekspres do kawy? Poniżej krótka instrukcja w zależności od rodzaju ekspresu. Zaczniemy od najmniej skomplikowanego urządzenia – kawiarki.

 Mężczyzna czyści kolbę ekspresu kolbowego specjalnym pędzelkiem

Jak wyczyścić kawiarkę?

Kawiarka to najprostsze urządzenie do parzenia kawy – podgrzana woda pod wpływem ciśnienia przeciska się przez zmielone ziarna i w górnym dzbanuszku zbiera się intensywny, aromatyczny, czarny napar.

Żeby dokładnie wyczyścić kawiarkę, musimy poczekać, aż wystygnie. Rozłożyć ją na części – mamy dolny pojemnik na wodę, lejek z sitkiem, sitko, uszczelkę i górny dzbanuszek na zaparzoną kawę. Każdą z nich należy dokładnie umyć. Jeśli kawiarka jest aluminiowa, czyścimy ją samą wodą, ewentualnie z dodatkiem delikatnego detergentu. Wszystkie środki o odczynie kwasowym wchodzą w reakcję z aluminium i je niszczą. Z kawiarką ze stali nie musimy aż tak bardzo uważać, ale do codziennego mycia wystarczy woda lub woda z dodatkiem detergentu.

Od czasu do czasu, jeśli kawiarka tego wymaga, należy ją odkamienić. Dostępne są specjalne środki odkamieniające, które należy rozprowadzić wodą i wymoczyć w nich części kawiarki, które wymagają odkamieniania. Po usunięciu kamienia zaparzacz należy bardzo dokładnie wypłukać. Aby nie mieć problemu z kamieniem, używajmy do kawiarki wody przefiltrowanej.

Po umyciu kawiarkę najlepiej wytrzeć do sucha, zwłaszcza tę aluminiową. Jeśli tego nie zrobimy, na jej powierzchni mogą się pojawić nieestetyczne ciemne plamy. Kawiarki nie wolno myć w zmywarce.

 

Jak czyścić ekspres do kawy przelewowy?

Ekspresy przelewowe występują w dwóch odmianach: z wymiennymi filtrami lub z filtrami stałymi. Filtry jednorazowe po prostu wyrzucasz po każdym użyciu. Filtry stałe, wykonane z gęstej siateczki ze stali szlachetnej lub nylonu, czyścimy po każdym użyciu, usuwamy wszystkie resztki kawy i płuczemy pod bieżącą wodą, można je też zazwyczaj myć w zmywarce, podobnie jak dzbanek i pojemnik na wodę.

O czym jeszcze trzeba pamiętać:

  • do mycia obudowy używaj wilgotnej, miękkiej ściereczki; czyść ją najlepiej po każdym użyciu, nie dojdzie wtedy do trwałych zabrudzeń; po umyciu wytrzyj do sucha. Pamiętaj, żeby odłączyć urządzenie od prądu i nie zanurzać go w wodzie (dotyczy to wszystkich rodzajów ekspresów);
  • wyczyść pojemnik na filtr – niektóre można zdemontować i wypłukać pod bieżącą wodą; nie pomijaj tej czynności, ponieważ kawa po przedostaniu się przez filtr przepływa przez ten pojemnik, więc jeśli nie jest myty, zanieczyszczenia, które się w nim znajdują, trafiają do naszych filiżanek;
  • po każdym użyciu opróżnij i umyj dzbanek na kawę ciepłą wodą; jeśli to konieczne, użyj płynu do mycia naczyń;
  • przecieraj podkładkę grzewczą – zacieki po kawie usuwaj wilgotną ściereczką po wystygnięciu ekspresu;
  • czyść pojemnik na kawę – jeśli twoje urządzenie ma wbudowany młynek; są do tego specjalne szczoteczki;
  • regularnie odkamieniaj urządzenie – zgodnie z zaleceniami z instrukcji, mniej więcej co tydzień; odkamienianie różni się szczegółami, co do zasady jednak przebiega tak: przygotowany roztwór z odkamieniaczem należy wlać do pojemnika na wodę, przepuścić go przez urządzenie, a następnie co najmniej dwukrotnie uruchomić urządzenie z samą wodą, by je dokładnie wypłukać. 
  • 299 zł
  • 209 zł
  • 369 zł
  • 220 zł
  • 999 zł
  • 749 zł
  • 179 zł
  • 419 zł
  • 262 zł
  • 239 zł

 

Jak czyścić ekspres kapsułkowy?

Ekspresy kapsułkowe to proste w obsłudze, popularne urządzenia. Kupujesz kapsułki, wsadzasz je w odpowiednie miejsce w ekspresie, uzupełniasz pojemnik na wodę, wciskasz „start” i kawa gotowa. Po wszystkim wyrzucasz zużyte kapsułki do kosza – nie pozostawiaj zużytych kapsułek w ekspresie, bo może to doprowadzić do zatkania dozownika. Tyle w kwestii kawy.

Jakie jeszcze czynności są niezbędne, by czyszczenie ekspresu do kawy na kapsułki było kompletne:

  • wyczyść obudowę – przetrzyj ją miękką, wilgotną ściereczką i osusz;
  • wyczyść zbiornik na wodę – użyj delikatnego detergentu i dokładnie wypłucz pojemnik, a jeśli przez dłuższy czas nie będziesz używać ekspresu, wylej wodę ze zbiornika i wytrzyj go do sucha;
  • wyczyść podstawkę na filiżankę;
  • wypłucz pojemnik na kapsułki;
  • opróżnij i umyj tacę ociekową;
  • wyczyścić głowicę urządzenia i dyszę – użyj miękkiej, zwilżonej ściereczki;
  • regularnie odkamieniaj ekspres – co 3–4 miesiące, zgodnie z zaleceniami z instrukcji; to proces automatyczny – roztwór z odkamieniaczem wlewa się do pojemnika na wodę i uruchamia urządzenie, po zakończeniu odkamieniania koniecznie trzeba wypłukać ekspres, czyli uruchomić go bez kawy, z samą wodą.

 

Jak czyścić ekspres do kawy kolbowy?

Ekspres kolbowy jest rodzajem ekspresu ciśnieniowego. Kawę mieloną trzeba umieścić w portafiltrze, czyli kolbie. Samemu dobieramy jej ilość, wyrównujemy i ugniatamy tamperem – to istotne kroki w drodze do idealnego espresso. Kolba wymaga dokładnego czyszczenia, bo to ona ma największy kontakt z mielonymi ziarnami i to na niej osadza się tłuszcz kawowy, który może całkowicie zmienić smak naparu. Na co dzień trzeba dokładnie usuwać resztki kawy i płukać sitko, a co jakiś czas należy ją wymoczyć w wodzie ze specjalnym środkiem czyszczącym.

Jak dbać o ekspres kolbowy:

  • zawsze wyrzucaj fusy – a sitko umyj i wytrzyj do sucha; od czasu do czasu możesz je namoczyć w roztworze środka do czyszczenia ekspresu i wyczyścić szczoteczką;
  • pamiętaj o tzw. prysznicach – to z nich spływa gorąca woda na kawę i mogą na nich zostać jej resztki – mniej więcej raz w miesiącu powinieneś przepłukać prysznice z użyciem tak zwanej ślepej grupy, czyli sitka bez oczek, do którego wsypuje się proszek czyszczący i włącza specjalny program mycia;
  • czyść dyszę do spieniania mleka po każdym użyciu – nie dopuść, by pozostały na niej resztki mleka; przetrzyj ją wilgotną ściereczką, przedmuchaj lub wykorzystaj automatyczne czyszczenie parowe, jeśli twoje urządzenie ma taką opcję;
  • opróżniaj tackę na skropliny i czyść podstawkę pod filiżanki i kubki – myj je wodą i wycieraj do sucha;
  • myj zbiornik na wodę – wilgotną szmatką z odrobiną delikatnego detergentu;
  • regularnie odkamieniaj urządzenie – ekspres odkamienia się z użyciem środka odkamieniającego zalecanego przez producenta urządzenia, proces jest automatyczny i dokładnie opisany w instrukcji urządzenia, po zakończonym odkamienianiu należy wypłukać urządzenie czystą wodą, co najmniej dwa razy.
  • 399 zł
  • 549 zł
  • 1 099 zł
  • 699 zł
  • 399 zł
  • 446 zł
  • 479 zł
  • 1 139 zł
  • 759 zł
  • 699 zł

 

Jak czyścić ekspres do kawy automatyczny?

Ekspresy automatyczne to zaawansowane urządzenia. Możesz w nich przygotować wysokiej jakości kawę – szybko i bez wysiłku. Wymagają jednak najwięcej dbałości o poszczególne elementy ich budowy, choć w dużej mierze jest to proces zautomatyzowany i urządzenie samo cię poinformuje o konieczności czyszczenia, np. systemu mlecznego czy odkamieniania.

Pamiętaj o wszystkich elementach ekspresu:

  • korpus myj wilgotną miękką ściereczką, by go nie porysować;
  • regularnie opróżniaj tackę ociekową – myj ją wodą z detergentem i wycieraj do sucha, podobnie jak podstawkę pod filiżanki;
  • czyść pojemnik na ziarna kawy – są do tego specjalne szczoteczki;
  • dbaj o pojemnik na wodę – do mycia używaj delikatnego detergentu i bieżącej wody; nie zostawiaj wody w pojemniku, jeśli wiesz, że ekspres nie będzie użytkowany przez dłuższy czas; wymieniaj filtr, gdy jest taka konieczność (urządzenie zazwyczaj o tym przypomina);
  • regularnie opróżniaj pojemnik na fusy – nie pozostawiaj w nim resztek kawy, przepłucz go wodą i wysusz; co jakiś czas myj go wodą z detergentem;
  • czyść od wewnątrz dozownik kawy – służy do tego cienka szczoteczka;
  • usuwaj pozostałości mleka – jeśli masz ekspres z dyszą spieniającą mleko, wyczyść ją po każdym użyciu; pojemnik na mleko dokładnie umyj płynem do mycia naczyń; jeśli masz wewnętrzny system mleka, korzystaj z czyszczenia parowego (program automatyczny) i myj cappuccinatore pod bieżącą wodą (można je rozłożyć na części i dokładnie wypłukać);
  • czyść jednostkę zaparzającą – regularne jej czyszczenie zapobiega zatkaniu wewnętrznych obiegów przez pozostałości kawy;
  • regularnie odkamieniaj urządzenie – to prosty proces automatyczny z użyciem środka do odkamieniania.

 

Czyszczenie ekspresu do kawy – podsumowanie

Czyszczenie ekspresu do kawy do proces w mniejszym lub większym stopniu zautomatyzowany – wszystko zależy od urządzenia, w którym przygotowujemy kawę. Nie da się jednak uzyskać wysokiej jakości naparu w brudnym ekspresie. A czysty ekspres to nie tylko wyborny smak kawy, ale także długie i bezawaryjne działanie. Dbajmy więc o nasze urządzenia, by domowa kawiarenka przez lata rozpieszczała nasze kubki smakowe.

Jeśli właśnie wybierasz ekspres do kawy, przeczytaj nasz poradnik Jaki ekspres do kawy wybrać?

Sprawdź też nasze rankingi:

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!