Listwa głośnikowa - którą warto wybrać? Porady

Autor: Anna

Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku podczas oglądania filmów na telewizorze lub komputerze, warto zainwestować w listwę głośnikową. To stosunkowo proste urządzenie, które również kosztuje znacznie mniej niż pełnoprawne kino domowe. Mimo wszystko generuje świetne brzmienie oraz często ma wiele dodatkowych funkcji. Przed wyborem sprzętu warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Jaki model kupić najlepiej?

Soundbar do gier

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest listwa głośnikowa
 2. na co zwrócić uwagę przy wyborze listwy głośnikowej
 3. jaką listwę głośnikową warto wybrać

Czym jest listwa głośnikowa?

Creative Sound BlasterX Katana

To specjalna przystawka, którą zwykle umieszczamy pod telewizorem lub monitorem. Sprzęt budową przypomina podłużny rodzaj głośnika, przy czym jest również niesamowicie prosty w obsłudze i montażu. Nie potrzeba tutaj specjalistycznej wiedzy, podobnie jak przy zestawie kina domowego. Na rynku znajdziemy wiele modeli, które różnią się parametrami czy też budową. W większości jednak wystarczy jeden kabel do połączenia listwy głośnikowej z telewizorem lub monitorem. Zwykle wymagane jest tylko złącze HDMI lub gniazdo optyczne. Soundbar najczęściej ma kilka głośników ułożonych w linii, dzięki czemu możemy wybrać sprzęt stworzony w różnym standardzie.

Najpopularniejsze rozwiązanie to 2.1, przy czym na rynku znajdziemy również bardziej zaawansowane urządzenia obsługujące 3.1, 4.1, 5.1, a nawet 7.1. Warto pamiętać, że rozbudowane listwy głośnikowe bardzo często wiążą się również ze znacznie wyższą ceną, zwłaszcza gdy wybieramy model od uznanej marki, takiej jak JBL czy Sony. Producenci implementują w niektórych rozwiązaniach moduł Bluetooth, dzięki czemu możemy łączyć się z soundbarem z poziomu smartfona lub tabletu. W ten sposób nie potrzebujemy innych urządzeń do odtwarzania muzyki. Warto wiedzieć, że listwy głośnikowe dobrych marek oferują naprawdę wysokiej jakości dźwięk, który często nie różni się bardzo od pełnoprawnych zestawów kina domowego. Oczywiście kosztuje również znacznie mniej, co czyni taki sprzęt ciekawym wyborem, gdy nie mamy zbyt dużego budżetu oraz specjalistycznej wiedzy na temat audio.

Polecane soundbary
 • 1 059 zł
 • 979 zł
 • 4 199 zł
 • 1 299 zł
 • 2 499 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze listwy głośnikowej?

Soundbar – wyświetlacz

Sprzęty dostępne na rynku różnią się parametrami, na które należy zwrócić uwagę. Warto pamiętać, by korzystać jedynie z oferty uznanych producentów, ponieważ jest to swoista gwarancja jakości i żywotności urządzenia. Jakie kwestie są najważniejsze przy zakupie soundbara?

 • Kompatybilność – oczywiście jest to niesamowicie istotne. Przed zakupem należy sprawdzić, czy dany sprzęt będzie współpracował z naszym telewizorem lub monitorem. Zwykle tego typu informacje znajdziemy w instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta. Zwykle wystarczy złącze HDMI do podłączenia listwy głośnikowej, po czym wszystko powinno działać.
 • Liczba kanałów – ten parametr określa liczbę głośników, które zawarto w listwie głośnikowej. Wiele zależy tutaj od osobistych preferencji i wymagań co do brzmienia. Najpopularniejsze oraz obecnie najtańsze konfiguracje to 2.1, które mają 2 głośniki oraz 1 subwoofer. Jeśli jednak zależy nam na lepszym efekcie przestrzennego dźwięku, to warto wybrać sprzęt, który oferuje 5.1. Należy jednak pamiętać, że bardziej rozbudowane urządzenia kosztują po prostu więcej.
 • Moc – kolejny podstawowy parametr, który musimy sprawdzić przed zakupem. Od niego w dużej mierze zależy głośność generowanego przez listwę dźwięku. Warto dobrać sprzęt do pomieszczenia, gdzie będziemy go używać – im jest ono większe, tym moc również powinna być wyższa.

Prócz powyższych parametrów warto zwrócić uwagę na wykorzystane przez producenta technologie ulepszające brzmienie oraz sam design sprzętu. Jeśli zależy nam na łączności bezprzewodowej, informację o tym także znajdziemy w większości sklepów elektronicznych z listwami głośnikowymi.

Jaką listwę głośnikową warto wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań w różnych przedziałach cenowych. Najtańsze listwy głośnikowe to koszt zaledwie kilkuset złotych, przy czym wciąż oferują dźwięk naprawdę dobrej jakości. Dla przykładu Philips TAPB405/10 lub Sony HT-S350 to świetne propozycje, za które przyjdzie nam zapłacić zaledwie 900 złotych. Oba urządzenia oferują konfigurację 2.1 oraz łączność bezprzewodową Bluetooth. Te rozwiązania charakteryzują się również świetną jakością dźwięku mimo niskiej ceny. Dla bardziej wymagających użytkowników zaleca się jednak urządzenia, takie jak Sony HT-G700. W tym wypadku mamy do czynienia z konfiguracją 3.1, która oferuje aż 400 W mocy. To bardzo dobre parametry. Producent zadbał również o bezprzewodową łączność Bluetooth oraz niesamowicie dużą ilość technologii sprawiających, że brzmienie jest jeszcze lepsze, a efekt przestrzenności dźwięku zbliżony do pełnoprawnego kina domowego. Koszt tego modelu to jednak aż 1900 złotych.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny