Co powinieneś wiedzieć o fotografii natychmiastowej?

Autor: Anna

Zachodzisz w głowę, jak robić dobre zdjęcia i otrzymywać efekty natychmiastowo? Doskonale wiesz, że na wyświetlaczu aparatu cyfrowego obrazy mogą wydawać się ładne, jednak w powiększeniu okazują się zwyczajne lub mają wątpliwą wartość wizualną. Odpowiedź na Twoje potrzeby to fotografia natychmiastowa. Przekonaj się, czym ona jest oraz jak działa aparat natychmiastowy. Wybierz model dla siebie i zabieraj go na przyjęcia i nie tylko.

aparat natychmiastowy na przyjęciu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest fotografia natychmiastowa,

- czym odznaczają się zdjęcia z polaroida,

- jakie akcesoria są niezbędne do aparatu natychmiastowego.

Czym jest fotografia natychmiastowa?

Fotografia natychmiastowa to rodzaj fotografii analogowej, której dni świetności przypadają na lata 70. i 80. poprzedniego wieku. Wówczas nie było jeszcze aparatów cyfrowych, więc użytkownicy chętnie korzystali z modeli natychmiastowych, dzięki którym od naciśnięcia przycisku wykonującego fotografię do otrzymania jej w materialnej postaci mijało zaledwie kilkanaście sekund. W ten sposób mogli szybko cieszyć się efektami, jak również dzielić się nimi, np. poprzez podarowanie obrazka utrwalającego miłą chwilę osobie, z którą się wówczas przebywało.

CZY WIESZ, ŻE...

Aparat natychmiastowy miał premierę w 1948 roku. Wynalazła go firma Polaroid, od której urządzenie przejęło nazwę potoczną – polaroid.

Obecny powrót do fotografii natychmiastowej jest przejawem nie tyle nostalgii do lepszej funkcjonalności, co raczej mody na oldschool. Za produkcję pierwszego aparatu natychmiastowego po długiej przerwie zabrał się wcale nie ojciec-wynalazca Polaroid, ale japońska marka Fuji. Stworzony przez nią aparat natychmiastowy Instax podbił serca odbiorców, a dzięki temu produkcji podjęły się inne firmy: ponownie Polaroid (np. SNAP i SNAP Touch), a także Lomography (np. Lomo’Instant). Zobacz, które modele dostępne są w sklepie internetowym Euro.

Czym odznaczają się zdjęcia z polaroida?

fotografia natychmiastowa aparat Fujifilm Instax Mini 9W zależności od modelu aparatu natychmiastowego zdjęcia mogą mieć inne wymiary, kolorystykę lub dodatkowe rozwiązania. Warto wspomnieć, że już pierwszy Instax mini wprowadzony przez markę Fuji oferował zupełnie nowy format zdjęć, będący mniej więcej połową starego formatu firmy Polaroid. Miniaturyzacja sprawiła, że wykonywane tym aparatem natychmiastowym zdjęcia są idealne do schowania np. w portfelu.

Dodatkowe rozwiązania w aparatach natychmiastowych to na przykład:

 • tworzenie zdjęć w trybie Hi Key, czyli z efektem prześwietlenia (Instax mini),
 • jednoczesne otrzymywanie fotografii natychmiastowej i zapisywanie zdjęć na karcie MicroSD (SNAP),
 • kolorystyka: standardowa, czarno-biała, sepia, z ramką (SNAP),
 • drukowanie zdjęć na papierze samoprzylepnym (SNAP Touch),
 • lusterko do selfie (SNAP Touch),
 • 3 zakresy ostrości zdjęć: macro, standard i krajobraz (Instax mini 70),
 • 2 razy większy format zdjęć: 108x86 mm (Instax WIDE 300),
 • alternatywne obiektywy: fisheye, close-up, 35 mm (Lomo’Instant),
 • wybór parametrów: ręczny lub automatyczny (Lomo’Instant).

Kiedy już zdecydujesz się na zakup aparatu natychmiastowego, koniecznie przeczytaj poradnik, jak robić nim dobre zdjęcia. Przeprowadzi Cię przez popularne funkcje i pokaże sprytne sztuki, dzięki którym efekty sesji będą oszałamiające.

 • 118,99 zł
 • 44,99 zł
 • 54,99 zł
 • 89,99 zł
 • 34,99 zł

Jakie akcesoria są niezbędne do aparatu natychmiastowego?

Mimo iż aparat natychmiastowy jest analogowy i znacznie prostszy od cyfrowego, wciąż do działania potrzebuje niezbędnych akcesoriów. Przede wszystkim baterii zasilających – zazwyczaj są to paluszki, np. 2 lub 4 szt. AA. Nie musisz zatem nabywać ładowarki ani pilnować, by w czasie podróży znajdować się w pobliżu gniazdka. Zapas baterii AA kupisz chociażby w kiosku i schowasz do plecaka bądź kieszeni.

sposób na to, jak robić dobre zdjęcia aparatem natychmiastowym

Do wykonania fotografii natychmiastowych będziesz potrzebować także wkładów, czyli papieru – przeczytaj porady dotyczące wyboru właściwego rodzaju. W zależności od modelu polaroida jeden wkład może przekładać się np. na 10 zdjęć. Pamiętaj więc, by robić je uważniej i tylko w wyjątkowych chwilach. Tu – w przeciwieństwie do aparatu cyfrowego czy kamerki w telefonie – nie będziesz miał szans na kilkanaście poprawek. Aparat natychmiastowy ma to do siebie, że zatrzymuje najbardziej ulotne chwile.

Inne dodatki do aparatu natychmiastowego to smyczka, dzięki której zabezpieczysz sprzęt, wieszając go na swojej szyi, wymienne obiektywy (tylko do niektórych modeli!), lampa błyskowa. Kolorystykę obudowy również można potraktować jako dodatek. Każdy aparat natychmiastowy występuje w innym, niepowtarzalnym kolorze: jasnoniebieskim, pastelowym zielonym, pudrowym różowym, subtelnie szarym itd.

Obejrzyj przygotowany przez nas ranking aparatów natychmiastowych i zobacz, które modele są szczególnie godne uwagi. Poznaj ich funkcje, zalety i wady. Porównaj ceny i zdecyduj, którym już wkrótce będziesz utrwalać w czasie świat.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link