Data publikacji: 2 lutego 2019
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Co powinieneś wiedzieć o fotografii natychmiastowej?

Poleć znajomemu Drukuj

Zachodzisz w głowę, jak robić dobre zdjęcia i otrzymywać efekty natychmiastowo? Doskonale wiesz, że na wyświetlaczu aparatu cyfrowego obrazy mogą wydawać się ładne, jednak w powiększeniu okazują się zwyczajne lub mają wątpliwą wartość wizualną. Odpowiedź na Twoje potrzeby to fotografia natychmiastowa. Przekonaj się, czym ona jest oraz jak działa aparat natychmiastowy. Wybierz model dla siebie i zabieraj go na przyjęcia i nie tylko.

aparat natychmiastowy na przyjęciu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest fotografia natychmiastowa,

- czym odznaczają się zdjęcia z polaroida,

- jakie akcesoria są niezbędne do aparatu natychmiastowego.

Czym jest fotografia natychmiastowa?

Fotografia natychmiastowa to rodzaj fotografii analogowej, której dni świetności przypadają na lata 70. i 80. poprzedniego wieku. Wówczas nie było jeszcze aparatów cyfrowych, więc użytkownicy chętnie korzystali z modeli natychmiastowych, dzięki którym od naciśnięcia przycisku wykonującego fotografię do otrzymania jej w materialnej postaci mijało zaledwie kilkanaście sekund. W ten sposób mogli szybko cieszyć się efektami, jak również dzielić się nimi, np. poprzez podarowanie obrazka utrwalającego miłą chwilę osobie, z którą się wówczas przebywało.

CZY WIESZ, ŻE...

Aparat natychmiastowy miał premierę w 1948 roku. Wynalazła go firma Polaroid, od której urządzenie przejęło nazwę potoczną – polaroid.

Obecny powrót do fotografii natychmiastowej jest przejawem nie tyle nostalgii do lepszej funkcjonalności, co raczej mody na oldschool. Za produkcję pierwszego aparatu natychmiastowego po długiej przerwie zabrał się wcale nie ojciec-wynalazca Polaroid, ale japońska marka Fuji. Stworzony przez nią aparat natychmiastowy Instax podbił serca odbiorców, a dzięki temu produkcji podjęły się inne firmy: ponownie Polaroid (np. SNAP i SNAP Touch), a także Lomography (np. Lomo’Instant). Zobacz, które modele dostępne są w sklepie internetowym Euro.

Czym odznaczają się zdjęcia z polaroida?

fotografia natychmiastowa aparat Fujifilm Instax Mini 9W zależności od modelu aparatu natychmiastowego zdjęcia mogą mieć inne wymiary, kolorystykę lub dodatkowe rozwiązania. Warto wspomnieć, że już pierwszy Instax mini wprowadzony przez markę Fuji oferował zupełnie nowy format zdjęć, będący mniej więcej połową starego formatu firmy Polaroid. Miniaturyzacja sprawiła, że wykonywane tym aparatem natychmiastowym zdjęcia są idealne do schowania np. w portfelu.

Dodatkowe rozwiązania w aparatach natychmiastowych to na przykład:

  • tworzenie zdjęć w trybie Hi Key, czyli z efektem prześwietlenia (Instax mini),
  • jednoczesne otrzymywanie fotografii natychmiastowej i zapisywanie zdjęć na karcie MicroSD (SNAP),
  • kolorystyka: standardowa, czarno-biała, sepia, z ramką (SNAP),
  • drukowanie zdjęć na papierze samoprzylepnym (SNAP Touch),
  • lusterko do selfie (SNAP Touch),
  • 3 zakresy ostrości zdjęć: macro, standard i krajobraz (Instax mini 70),
  • 2 razy większy format zdjęć: 108x86 mm (Instax WIDE 300),
  • alternatywne obiektywy: fisheye, close-up, 35 mm (Lomo’Instant),
  • wybór parametrów: ręczny lub automatyczny (Lomo’Instant).

Kiedy już zdecydujesz się na zakup aparatu natychmiastowego, koniecznie przeczytaj poradnik, jak robić nim dobre zdjęcia. Przeprowadzi Cię przez popularne funkcje i pokaże sprytne sztuki, dzięki którym efekty sesji będą oszałamiające.

Proponowane produkty:
Fujifilm Instax Mini niebieska ramka 10 szt. <%– –%>
Canon ZP-2030 do Zoemini 20 ark <%– –%>
Fujifilm Instax mini Shiny Star 1x10 szt. <%– –%>
Fujifilm Instax Mini Minionki DM3 Movie 10 szt. <%– –%>
Fujifilm Instax Mini Comic 10 szt. <%– –%>

Jakie akcesoria są niezbędne do aparatu natychmiastowego?

Mimo iż aparat natychmiastowy jest analogowy i znacznie prostszy od cyfrowego, wciąż do działania potrzebuje niezbędnych akcesoriów. Przede wszystkim baterii zasilających – zazwyczaj są to paluszki, np. 2 lub 4 szt. AA. Nie musisz zatem nabywać ładowarki ani pilnować, by w czasie podróży znajdować się w pobliżu gniazdka. Zapas baterii AA kupisz chociażby w kiosku i schowasz do plecaka bądź kieszeni.

sposób na to, jak robić dobre zdjęcia aparatem natychmiastowym

Do wykonania fotografii natychmiastowych będziesz potrzebować także wkładów, czyli papieru – przeczytaj porady dotyczące wyboru właściwego rodzaju. W zależności od modelu polaroida jeden wkład może przekładać się np. na 10 zdjęć. Pamiętaj więc, by robić je uważniej i tylko w wyjątkowych chwilach. Tu – w przeciwieństwie do aparatu cyfrowego czy kamerki w telefonie – nie będziesz miał szans na kilkanaście poprawek. Aparat natychmiastowy ma to do siebie, że zatrzymuje najbardziej ulotne chwile.

Inne dodatki do aparatu natychmiastowego to smyczka, dzięki której zabezpieczysz sprzęt, wieszając go na swojej szyi, wymienne obiektywy (tylko do niektórych modeli!), lampa błyskowa. Kolorystykę obudowy również można potraktować jako dodatek. Każdy aparat natychmiastowy występuje w innym, niepowtarzalnym kolorze: jasnoniebieskim, pastelowym zielonym, pudrowym różowym, subtelnie szarym itd.

Obejrzyj przygotowany przez nas ranking aparatów natychmiastowych i zobacz, które modele są szczególnie godne uwagi. Poznaj ich funkcje, zalety i wady. Porównaj ceny i zdecyduj, którym już wkrótce będziesz utrwalać w czasie świat.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas