Ciśnieniomierz – warto dbać o swoje ciśnienie

Autor: Grzegorz

Ciśnienie na nieodpowiednim poziomie może objawiać się złym samopoczuciem, bólem głowy czy ogólnym osłabieniem. W miarę możliwości warto je kontrolować. Można to robić za pomocą ciśnieniomierza. Na rynku jest ich wiele, a korzystanie z nich jest bardzo proste, wygodne i w szybki sposób umożliwia dokładny pomiar. Kiedy chcesz zadbać o swoje zdrowie lub masz problemy z ciśnieniem, powinieneś zastanowić się nad kupnem ciśnieniomierza.

Deski do krojenia i garnek stojący na płycie indukcyjnej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest ciśnieniomierz
  2. jakie są rodzaje ciśnieniomierzy
  3. jaki ciśnieniomierz warto kupić

Jak zadbać o swoje ciśnienie?

Czarna kuchnia ze słoikami i płytą indukcyjną

Ciśnieniomierz to urządzenie, który w prosty i szybki sposób umożliwia dokonanie pomiaru. Na rynku obecnie można znaleźć wiele modeli w atrakcyjnych cenach, już od kilkudziesięciu złotych. W przypadku chorób serca, problemów z ciśnieniem, częstego złego samopoczucia lub bólów głowy powinieneś zaopatrzyć się w taki sprzęt. Lekarze zalecają profilaktyczne pomiary ciśnienia co jakiś czas, aby w razie czego wcześniej przewidzieć problemy, które mogą wystąpić.

Jeden ciśnieniomierz w domu powinien być standardem. Jako że nie jest dużym wydatkiem, należy zwrócić uwagę na ofertę producentów. Jak jednak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz w natłoku ofert?

Rodzaje ciśnieniomierzy

Poszczególne modele ciśnieniomierzy różnią się m.in. miejscem umieszczenia mankietu. Dlatego wyróżniamy dwa główne rodzaje urządzeń:

  • Ciśnieniomierze naramienne

Zakłada się je na ramię, około 2–3 cm ponad łokciem. Dzięki temu pomiar jest bardzo dokładny. Osoby, które potrzebują precyzyjnych wyników, powinny się zaopatrzyć właśnie w takie urządzenie.

  • Ciśnieniomierze nadgarstkowe

Jak sama nazwa mówi, zakłada się je na nadgarstek. Pomiary takich urządzeń są mniej dokładne, jednak do domowych zastosowań powinny wystarczyć. Bez problemu za ich pomocą można sprawdzić ogólną tendencję zachowania ciśnienia. Zwykle są to tańsze rozwiązania, lecz nie zalecane dla osób potrzebujących dokładnych wyników.

Polecane ciśnieniomierze
  • 79,99 zł
  • 104,99 zł
  • 99,99 zł
  • 89,99 zł
  • 69,99 zł

Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?

Płyta indukcyjna w zabudowie z czajnikiem w tle

Jest kilka istotnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Ciśnieniomierze mogą być półautomatyczne i automatyczne. Te pierwsze charakteryzują się tym, że trzeba samemu napompować mankiet. Natomiast przy drugich jest on pompowany automatycznie przez urządzenie po wciśnięciu odpowiedniego guzika. Do samodzielnego pomiaru zaleca się ciśnieniomierze automatyczne. Dlaczego? Ręczne pompowanie mankietu wymaga pewnych ruchów, a ciśnienie należy mierzyć w spoczynku i bezruchu.

Warto zwrócić uwagę na żywotność urządzeń. Ciśnieniomierze naramienne są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, lecz należy przy takim zakupie pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru mankietu. Standardowy posłuży większości pacjentów, jednak w razie bardziej rozbudowanych mięśni lub otyłości warto zaopatrzyć się w większy rozmiar. Na rynku można znaleźć także urządzenia z wymiennymi mankietami, gdzie nie sprawia to tak dużego problemu.

Kiedy ciśnieniomierz ma być przeznaczony do domowych zastosowań, najlepiej wybrać automatyczne, elektroniczne urządzenie. Może ono być obciążone drobnym błędem pomiaru, lecz pozwoli na wygodne korzystanie i nie jest trudne w obsłudze. Jeżeli chcemy korzystać z urządzenia także poza domem, na rynku można znaleźć modele zasilane sieciowo oraz na baterie. Tego typu sprzęt jest bardzo łatwy w użytkowaniu. Wystarczy nałożyć mankiet, wcisnąć jeden przycisk i odczytać pomiary.

Automatyczne ciśnieniomierze naramienne są niestety obarczone błędem pomiaru. Jeżeli zależy nam na dokładniejszym wyniku, można wykonać pomiar kilka razy. Pozwoli to na ocenę ogólnej tendencji wysokości ciśnienia. Kiedy nie potrzeba bardzo dokładnych pomiarów, to śmiało można z niego korzystać. Natomiast osoby z chorobami serca i zaburzeniami ciśnienia powinny zainwestować w sprzęt wyższej klasy. Ciśnieniomierze Hi-End stosują metodę odsłuchową Korotkowa. Takie pomiary są zdecydowanie bardziej precyzyjne. Jednak za tego typu urządzenia należy zapłacić więcej.

Praktyczne porady

Ciśnieniomierz należy dobrać do swoich potrzeb. Trzeba także zadbać, by pomiary były wystarczająco dokładne, a korzystanie z urządzenia wygodne. Klienci często polecają modele automatycznych ciśnieniomierzy naramiennych Tech-Med TMA-ALPHA TOUCH i RAVEN ECI002. Są one stosunkowo tanimi, lecz wydajnymi i wygodnymi urządzeniami. Zawierają czytelny ekran i bardzo prostą obsługę. Kosztują około 150 zł, co jest zdecydowanie niewielkim wydatkiem w zestawieniu z wysoką jakością. Warto zwrócić uwagę także na sprzęt zaopatrzony w cały zestaw akcesoriów. Tech-Med TMA-6 OMEGA to ciśnieniomierz automatyczny naramienny, który w zestawie ma odpowiednie, przydatne dodatki, a kosztuje jedyne 140 zł. Wygodny pokrowiec, zasilacz i możliwość bezprzewodowego użytkowania to jego ogromne zalety.

Jeśli chodzi o ciśnieniomierze nadgarstkowe, warto wspomnieć o dwóch modelach: Beurer BC 32 i Tech-Med TMA-SLIM. Oba rozwiązania są często polecane przez pacjentów. Jeżeli potrzebujesz poglądowego pomiaru ciśnienia i wygody, sprawdzą się idealnie. Są to automatyczne urządzenia, więc nie trzeba się martwić o manualne pompowanie mankietów.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów