Access point przewodowy – co musisz o nim wiedzieć?

Autor: Piotr

Access point to inaczej punkt dostępowy. Tego rodzaju urządzenia służą polepszeniu jakości połączenia sieciowego. Istnieją punkty dostępowe bezprzewodowe oraz przewodowe. Czy warto wybrać access point przewodowy? Na co zwrócić uwagę?

Mężczyzna ustawiający router przewodowy.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to są przewodowe punkty dostępowe
  2. jaki punkt dostępowy warto kupić
  3. na jaki access point przewodowy zwrócić uwagę

Czym są przewodowe punkty dostępowe?

Router stojący na stoliku. Z tylnego gniazda wychodzące kable.

Access point przewodowy umożliwia komunikację poprzez sieć lokalną. LAN, czyli sieć lokalna, dzięki wyposażeniu sprzętu w bezprzewodową kartę WLAN może działać bezprzewodowo. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie dla sieci komputerowych, które łączy urządzenia w obrębie jednego budynku.

Jednym z najważniejszych parametrów, które należy sprawdzić przed zakupem, jest standard przewodowej transmisji danych. Mówi on o tym, jaka jest prędkość przesyłania plików. Wpływa to nie tylko na szybkość pobierania plików, lecz także na takie działania, jak oglądanie filmów online czy granie w sieci. Aby wszystko działało płynnie i bez opóźnień, prędkość powinna być jak największa.

Polecane accesspoint
  • 529 zł
  • 129,99 zł
  • 379 zł
  • 399 zł
  • 1 939 zł

Jaki punkt dostępowy przewodowy będzie najlepszy?

Router i laptop leżące na biurku. Obok dłoń meżczyzny z telefonem.

Jednym z punktów dostępowych wartych polecenia jest D-Link DAP-1665. Urządzenie działa w standardzie przewodowym 802.3u 10/100 Mbps Fast Ethernet, podczas gdy standard bezprzewodowy to 802.11ac (prędkość 1200 Mbps). Sprzęt funkcjonuje w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz. Dzięki bardzo szybkiej transmisji danych można bez problemu łączyć się z siecią i udostępniać połączenie zdalnym urządzeniom przewodowym, np. konsolom do gier czy telewizorom smart – wszystko za sprawą trybu bezprzewodowego klienta. Podstawowa funkcja, czyli tryb punktu dostępowego, to narzędzie, dzięki któremu użytkownicy sieci bezprzewodowej mogą się podłączyć do sieci przewodowej. Tryb mostka umożliwia z kolei tworzenie szybkich bezprzewodowych połączeń między dwiema przewodowymi sieciami LAN, dzięki czemu nie trzeba stosować dodatkowych kabli. Tryb wzmacniania sygnału ma za zadanie rozszerzyć zasięg, dzięki czemu nie występuje zjawisko tzw. martwych stref, kiedy pojawiają się miejsca, w których nie można korzystać z sieci.

Inny access point z obsługą standardu przewodowego to TP-LINK EAP110-Outdoor. Działa w przewodowym standardzie transmisji danych 802.3u 10/100 Mbps Fast Ethernet. Standard bezprzewodowy urządzenia to 802.11n (300 Mbps). Moc wyjściowa radia wynosi 20 dBm, a urządzenie działa w paśmie 2,4 GHz. Jest ono wyposażone w gniazdo kablowe RJ45. Warto wspomnieć, że ten access point można bez problemu zamontować na ścianie, a nawet słupie. Jest odporny na wyładowania elektrostatyczne 15 KV oraz wyładowania atmosferyczne 6000 V. Dzięki oprogramowaniu Auranet można centralnie zarządzać siecią bezprzewodową. To zarządzanie obejmuje choćby uwierzytelnianie za pomocą strony domowej, opcję kontrolowania poziomu przepustowości na podstawie SSID, kontrolę obciążenia pasma zapewniającą możliwie optymalną jakość połączenia przy sporej liczbie użytkowników czy też kontrolę dostępu do wybranych części sieci.

Netis WF2375 to niewielkie urządzenie o sporych możliwościach. Działa jako zewnętrzny punkt dostępowy. Standard przewodowy to 802.3u 10/100 Mbps Fast Ethernet, a standard bezprzewodowy – 150 Mbps – 802.11n oraz 433 Mbps – 802.11ac (w zależności od pasma). Skoro o pasmach mowa, to access point działa na częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Moc wyjściowa radia wynosi 20 dBm. Urządzenie jest wyposażone w dwa gniazda kablowe RJ45 oraz wbudowaną antenę. Pracuje w trzech trybach: AP (punkt dostępowy), AP Router oraz WISP. Sprzęt jest bardzo dobrze zabezpieczony protokołami WEP (64/128bit), WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-PSK/WPA2-PSK mixed mode, wireless MAC address filtering. Zarządzanie odbywa się poprzez stronę HTTP.

Na jaki access point przewodowy zwrócić uwagę?

Urządzeniem, które pracuje w wielu trybach, jest TP-LINK TL-WA801ND. Standard przewodowy to 802.3u 10/100 Mbps Fast Ethernet, a bezprzewodowy – 802.11n (300 Mbps). Moc wyjściowa radia wynosi 20 dBm. Sprzęt pracuje na paśmie 2,4 GHz. Jest wyposażony w gniazdo kablowe RJ45 oraz dwa gniazda antenowe typu SMA, a także odkręcaną antenę. Pracuje w kilku trybach – podstawowym, czyli jako punkt dostępowy, a także Multi-SSID, Klient, Repeater (WDS/uniwersalny) oraz Bridge. Do zabezpieczeń należą ukrywanie SSID, filtrowanie adresów MAC, szyfrowanie 64/128/152-bitowe WEP oraz WPA/WPA2/WPA-PSK/WPA2-PSK (AES/TKIP). Zarządzanie odbywa się przez przeglądarkę WWW.

Warto zwrócić uwagę na access point WEL.COM Ubiquiti LOCO M2, który pracuje w standardzie przewodowym 802.3u 10/100 Mbps Fast Ethernet oraz bezprzewodowym 802.11n (150 Mbps). Działa na paśmie 2,4 GHz. Jest wyposażony w gniazdo kablowe RJ45 oraz wbudowaną antenę. Pracuje w dwóch trybach – Access Point oraz Bridge. Zabezpieczenia tego punktu dostępowego to WPA2, WPA 64/128-bit oraz WEP. Zarządzanie urządzeniem odbywa się przez przeglądarkę WWW, a co istotne – daje ono możliwość pracy na zewnątrz. Ten niewielki sprzęt, podobnie jak poprzednio opisane, może być świetnym narzędziem do usprawnienia połączeń sieciowych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link