Jaką pralko-suszarkę wybrać?

Katarzyna Mączewska

Minimalizm staje się coraz bardziej popularny i nikogo nie dziwi, że dotarł również w sferę sprzętów AGD. Pranie i suszenie w tym samym urządzeniu jest w zasięgu ręki! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jaką pralko-suszarkę wybrać, i sprawdź, czy to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Zobacz także: Pralka z funkcją suszenia - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Pralko-suszarka to sprzęt hybrydowy, ponieważ stanowi połączenie dwóch sprzętów AGD – pralki oraz suszarki. Te dwa urządzenia korzystają ze wspólnych części, takich jak obudowa czy bęben. Dzięki takiemu rozwiązaniu, sprzęt zajmuje o wiele mniej miejsca, niż dwa oddzielne urządzenia AGD. Takie rozwiązanie musi się wiązać z pewnymi ustępstwami, np.: techniką suszenia, ale o tym opowiemy w stosownym akapicie.



Jaka pralko-suszarka dla dużej rodziny a jaka do kawalerki?

Nie da się ukryć, jak bardzo wygodna w zamyśle jest pralko-suszarka. Wrzucamy pranie, nastawiamy program i po jakimś czasie, bez naszego udziału – wyciągamy kompletnie suche ubrania! Brzmi jak bajka. Oszczędność czasu i przede wszystkim miejsca, jest szczególnie istotna w mniejszych mieszkaniach oraz dla rodzin z dziećmi. Ale czy pralko-suszarka dla dużej rodziny będzie taka sama, jak np. do kawalerki? Sprawdźmy to!

Wymiary

Bardzo istotną kwestią przy wyborze pralko-suszarki, są jej wymiary. Nie każdy może sobie pozwolić na duży sprzęt AGD, jeśli ma małą łazienkę. Dobrze jest zmierzyć swoją obecną pralkę i wybrać taki model pralko-suszarki, który będzie jej odpowiadał. Szczególnie jest to ważna kwestia, jeśli urządzenie będzie zabudowane – tutaj wymiary są priorytetowe. Do mniejszych pomieszczeń polecane są mniejsze, bardziej płytkie sprzęty. Wiąże się to niestety z mniejszą ładownością.

Pralko-suszarki wolnostojące mają różne głębokości:

od 40 do 45

od 46 do 55

od 56 do 59

od 60 do 65

Natomiast pralko-suszarki do zabudowy w ciągu szafek kuchennych odznaczają się mniejszą głębokością – od 53,7 cm do 58,4 cm.

 

Prędkość wirowania

Nieważne, czy wybieramy pralko-suszarkę dla dużej rodziny czy pralko-suszarkę do kawalerki – należy wybrać taki model, który ma największą prędkość wirowania. Im więcej obrotów, tym bardziej suche pranie wyciągamy z bębna. A właściwie odwirowana bielizna wymaga krótszego suszenia. Wygodnym rozwiązaniem w pralko-suszarkach jest płynna regulacja wirowania pozwalająca na swobodne ustawienie różnych prędkości wirowania w zależności od programu prania. Natomiast przy regulacji skokowej wybieramy obroty albo wysokie, albo niskie.

Sprawdź pralko-suszarki o prędkości wirowania 1400 obr/min i więcej

 

Ładowność

Kolejną bardzo ważną cechą jest ładowność – pomimo tego, że to jest nadal ten sam bęben, ładowność suszarki jest mniejsza, niż ładowność pralki. W związku z tym, zaraz po skończeniu prania, trzeba będzie połowę rzeczy wyjąć i nastawić suszenie. Chyba, że załadujemy pralkę do połowy – wtedy proces suszenia ruszy automatycznie. Jaką pralko-suszarkę wybrać w takim przypadku? Warto rozejrzeć się za pralko-suszarkami o ładowności 9 kg czy nawet 10kg, wtedy nawet połowa tej wartości to całkiem spore pranie.

Już na tym etapie można zatem wyciągnąć dość prosty wniosek. Pralko-suszarka dla dużej rodziny powinna być większa, z większą pojemnością, szczególnie ze względu na to, że proces suszenia włączy się automatycznie i nie trzeba będzie dzielić prania. Pralko-suszarka do kawalerki może natomiast być mniejszym sprzętem, o mniejszej ładowności, tak aby zmieściła się do pomieszczenia. Oczywiście, jest to sprawa całkowicie indywidualna.


 

Programy prania i suszenia

Pralko-suszarka ma podobne programy co pralka, a wśród nich m.in. program bawełna do prania bawełnianych tkanin, program antyalergiczny – przeznaczony do prania odzieży osób ze szczególnie wrażliwą skórą np.: dzieci, czy alergików. W zależności od modelu urządzenia, wśród programów suszenia dostępne są takie do delikatnych tkanin i wełny, syntetyków, odzieży sportowej, kurtek puchowych lub odzieży biznesowej. Przydatnym programem suszenia jest odświeżanie, który służy do odświeżenia ubrań wiszących długo w szafie.



Czy pralko-suszarka zużywa więcej wody?

Nowoczesne modele zarówno pralek, jak i pralko-suszarek mają obniżone zużycie wody w porównaniu do urządzeń dostępnych przed laty. W porównaniu do pralek, nowoczesne pralko-suszarki mogą zużyć do dwóch razy więcej wody, ponieważ potrzebują jej nie tylko do prania, lecz także do suszenia. Wynika to z kompromisów konstrukcyjnych jakie musieli zastosować producenci, aby zmieścić dwa urządzenia w jednym. 

Działanie oddzielnych suszarek opierać się może na dwóch różnych metodach – na rynku dostępne są suszarki kondensacyjne i wywiewowe. Natomiast pralko-suszarki dostępne są jedynie w tej pierwszej wersji. To oznacza, że w procesie suszenia niezbędna jest woda. Na ubrania kierowany jest silny strumień gorącego powietrza. Następnie, nasycone wilgocią powietrze zostaje odprowadzone specjalnym przewodem, gdzie schładza je zimna woda. Następnie, skroplona wilgoć odprowadzona jest przez wąż do pojemnika, albo do odpływu. Stąd zużycie wody jest większe przy każdym cyklu prania z suszeniem.

DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI W PRALKO-SUSZARKACH

  • certyfikat Woolmark – specjalny program do prania najdelikatniejszych gatunków wełny (oznaczonych symbolem prania ręcznego), podczas którego bęben obraca się z prędkością 80 obrotów na minutę. Dzięki temu zapobiega mechaceniu się i rozciąganiu tkanin,
  • wyświetlacz elektroniczny LCD – na czytelnym ekranie wyświetlają się informacje na temat programu prania i suszenia,
  • kontrola piany – pralko-suszarka automatycznie rozpoznaje zbyt dużą ilość detergentu i uruchamia dodatkowe płukanie,
  • wybór stopnia suszenia – umożliwia ustawienie różnego poziomu suszenia ubrań (np. suche do szafy – dla ubrań, które nie wymagają prasowania),
  • opóźniony start – pozwala opóźnić start wybranego programu prania do 24 godzin. Wystarczy włożyć pranie do pralki, dodać detergent i wybrać program, a urządzenie rozpocznie pranie o wskazanym czasie,
  • funkcja Push Wash&Dry – dzięki niej pranie i suszenie może się rozpocząć automatycznie, nawet gdy sprzęt jest wyłączony – bez konieczności naciskania przycisku on/off,
  • mniej zagnieceń – delikatny program suszenia, który eliminuje ryzyko powstania zagnieceń. Dzięki temu krócej prasujesz wysuszone tkaniny, a czasem nawet możesz zrezygnować z prasowania,
  • wybór czasu suszenia – funkcja pozwalająca wybrać, jak długo ma trwać suszenie,
  • blokada panelu sterowania i blokada przedwczesnego otwarcia drzwi – zapobiega otwarciu pralko-suszarki podczas pracy i chroni przed zalaniem.

Klasa energetyczna pralko-suszarki

Od marca 2021 weszły w życie nowe oznaczenia etykiet energetycznych. Reforma objęła m.in.: pralko-suszarki. To o czym warto pamiętać – podane ilości są obliczane dla maksymalnego załadunku suszenia. Czyli dla pralko-suszarki o ładowności prania 8 kg, a ładowności suszenia 6kg, liczone jest zarówno pranie i suszenie o wadze 6kg. Pralko-suszarki zużywają średnio na jeden cykl prania od 44 do 50 litrów, natomiast w czasie prania i suszenia ok. 65–80 litrów. Jaką pralko-suszarkę wybrać, aby oszczędzać na zużyciu wody? Najlepiej taką z funkcją automatycznego doboru wody do wielkości załadunku.

Warto zapamiętać, że zniknęły „plusy” w oznaczeniach kategorii, a same klasy dostały nowe zakresy. Dlatego ta sama pralko-suszarka w zeszłym roku miała klasę A, a może być teraz pralko-suszarką klasy C. Klasa energetyczna urządzenia mówi też o tym, jak wiele prądu ono zużywa podczas pracy. Należy pamiętać o tym, że samo pranie zużyje nieco mniej energii i wody niż pranie z suszeniem, dlatego nie zawsze jest to opcja ekonomiczna. W takim przypadku warto zrezygnować z suszenia tkanin szybko wysychających samoistnie, np. odzieży sportowej.

Polecane pralko-suszarki

Czas prania i suszenia

W całej tej bajce tkwi niestety jeden smok, którego pokonać się nie da. Mianowicie łączny czas prania z suszeniem. W zależności od producentów i wybranego programu, waha się on między 2,5 godziny, do aż 11 godzin! Jeśli załadujemy połowę pralki, proces suszenia włączy się automatycznie, jednakże w przypadku, gdy mamy więcej mokrego prania niż dopuszczalna całkowita ładowność suszenia – możemy się zdziwić, gdy zapomnimy o podzieleniu ubrań po praniu.


Jak podłączyć pralko-suszarkę?

Przed kupnem pralko-suszarki, warto sprawdzić dokładnie wymiary starej pralki. To ważne, zwłaszcza jeśli urządzenie ma być zabudowane. Montaż pralko-suszarki przebiega podobnie jak pralki, wystarczy podłączyć 3 rzeczy  – doprowadzenie wody, odpływ brudnej wody i prąd. Dobrze pamiętać o tym, żeby wypoziomować urządzenie. To zabezpieczy urządzenie przed niechcianymi wędrówkami po pomieszczeniu, ale również wpłynie na żywotność silnika. Dobrym pomysłem jest kupno specjalnej maty antywibracyjnej, która absorbuje wibracje i wycisza pracę urządzenia.



Jak prawidłowo korzystać z pralko-suszarki?

Po skończonym praniu wyjmij część odwirowanej bielizny, żeby nie przeładować bębna, i włącz wybrany cykl suszenia. Zastanawiasz się, jak pralko-suszarka suszy pranie? Na bieliznę jest kierowany silny strumień gorącego powietrza. Następnie nasycone wilgocią powietrze zostaje odprowadzone specjalnym przewodem, gdzie schładza je zimna woda.

Przed pierwszym uruchomieniem pralko-suszarki koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi. Dowiesz się z niej nie tylko, jak uruchomić pranie czy suszenie, lecz także, który program prania i suszenia będzie najlepszy do bawełny, delikatnych tkanin czy odzieży sportowej.

POZNAJ NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI, JAK KORZYSTAĆ Z PRALKO-SUSZARKI:

Nie przeładowuj bębna – zarówno do prania, jak i suszenia. Przeładowanie może nie tylko zepsuć urządzenie, jeśli będziesz to robić często, lecz także w przypadku zbyt dużego ładunku spowoduje niedopranie wsadu. Natomiast nadmiar odzieży podczas suszenia sprawi, że pralko-suszarka nie wysuszy skutecznie wszystkich ubrań i będziesz musiał jeszcze raz nastawić suszenie

  • Do suszenia wkładaj odwirowane pranie – ociekające wodą ręczniki czy dżinsy powodują wzrost obciążenia bębna i prowadzą do jego uszkodzenia. Susząc odwirowane pranie, skrócisz czas suszenia i oszczędzisz energię
  • Nie susz bardzo dużych przedmiotów – podobnie jak w suszarkach, w pralko-suszarkach nie należy suszyć śpiworów lub kołder, które mogłyby przeciążyć bęben
  • Nie susz gumowych przedmiotów – ani rzeczy czyszczonych wcześniej chemicznie, ponieważ to wywołuje ryzyko wzniecenia ognia
  • Czytaj oznaczenia na metkach – dowiesz się z nich, którą odzież można suszyć w pralko-suszarce
  • Czyść filtr – kilka razy w miesiącu sprawdzaj, czy nie zgromadziły się w nim zanieczyszczenia
  • Nie dotykaj drzwiczek – podczas suszenia lub prania w wysokiej temperaturze mogą być gorące. Po skończonym suszeniu również nie otwieraj od razu drzwiczek

SUSZENIE W SUSZARCE BĘBNOWEJ

 

 

Jeżeli masz w domu małe dzieci, zwróć uwagę na funkcje zapewniające bezpieczeństwo użytkowania, takie jak blokada panelu sterowania oraz blokada przedwczesnego otwarcia drzwi, która zapobiega otwarciu pralko-suszarki podczas pracy i chroni przed zalaniem.

 

Czas oraz głośność prania i suszenia

W całej tej bajce tkwi niestety jeden smok, którego pokonać się nie da. Mianowicie łączny czas prania z suszeniem. W zależności od producentów i wybranego programu, waha się on między 2,5 godziny, do aż 11 godzin! Jeśli załadujemy połowę pralki, proces suszenia włączy się automatycznie, jednakże w przypadku, gdy mamy więcej mokrego prania niż dopuszczalna całkowita ładowność suszenia – możemy się zdziwić, gdy zapomnimy o podzieleniu ubrań po praniu.

Warto zwrócić też uwagę na głośność pracy pralko-suszarki. Szczególnie jeśli będzie ona stała w mieszkaniu z otwartym planem, np.: typu studio. Komfort mieszkania spada wtedy dramatycznie, jeśli urządzenie jest bardzo głośne. Producenci często podają też różne głośności pracy – czasami ogólna maksymalna głośność, a czasami jedynie pralki, lub suszarki.


 

Co lepsze: pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, ile możesz poświęcić miejsca w domu. Jeżeli masz dużo przestrzeni w łazience, na poddaszu lub dysponujesz osobnym pomieszczeniem na pralnię, wówczas warto wybrać dwa osobne urządzenia – pralkę i suszarkę. Niewielka przestrzeń nie oznacza, że musisz rezygnować z suszarki. W niedużych mieszkaniach lepiej sprawdzi się pralko-suszarka. 

Myślisz o suszarce? Sprawdź nasz poradnik: JAK WYBRAĆ SUSZARKĘ?

 
 

Co zrobić ze starą pralką lub pralko-suszarką?

Elektrośmieci to spory problem. Nie można takiej pralki wrzucić do kontenera, ani tym bardziej pozostawić obok. Jak zatem pozbyć się starego urządzenia? Albo zamówić odbiór elektrośmieci, albo oddać stary sprzęt przy okazji kupna nowego. RTV Euro AGD bez problemu przyjmie starą pralkę lub pralko-suszarkę do utylizacji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj – Odbiór zużytego sprzętu.



Gwarancja i raty na sprzęt

Awaria, nieszczelny wąż lub inne usterki już Cię nie zaskoczą, jeżeli wybierzesz nową pralko-suszarkę z przedłużoną gwarancją nawet do pięciu lat. Co zyskujesz dzięki temu? W przypadku zepsucia urządzenia bezpłatną naprawę lub wymianę na nowe.

Wymieniasz AGD w swoim domu? Na szczęście nie musisz od razu kupować wszystkich sprzętów za gotówkę. Możesz skorzystać z zakupów na nieoprocentowane raty.

PAMIĘTAJ: Ostateczna decyzja dotycząca przyznania rat zależy od umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony, i wysokości Twojego wynagrodzenia.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!