Pralka z funkcją suszenia – jaką warto wybrać?

Autor: Anna

Pralka z funkcją suszenia to urządzenie, które sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Usprawni ono cały proces prania i suszenia ubrań, odciąży domowników, a także pozwoli na zaoszczędzenie dużej ilości przestrzeni. Komfort i wygoda użytkowania tego urządzenia sprawia, iż jest ono bardzo rozchwytywane. Sprawdź, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Pralka z funkcją suszenia w łazience

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Jakie są największe zalety pralko-suszarki
 2. Na co zwracać uwagę podczas wyboru pralki z funkcją suszenia
 3. Jakie modele są warte szczególnej uwagi

Pralka z funkcją suszenia – plusy i minusy

Pranie w bębnie pralko-suszarki

Pralko-suszarka to praktyczne urządzenie wielofunkcyjne łączące w sobie działanie pralki i suszarki. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu, jednak najbardziej na jej zakupie skorzystają duże rodziny, w których często pierze się znaczne ilości ubrań. Kupno pralko-suszarki to przede wszystkim wygoda – niwelujemy konieczność rozwieszania mokrych ubrań na tradycyjnych suszarkach bądź sznurkach. Ponadto oszczędzamy miejsce i czas. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej opłacalne niż zakup dwóch oddzielnych urządzeń.

Warto wspomnieć również o tym, że pralko-suszarki dostępne są w dwóch wariantach – wolnostojącym i do zabudowy. Dzięki temu każdy może dopasować urządzenie do swojego wnętrza i indywidualnych preferencji. Wszystkie sprzęty tego typu działają w systemie kondensacyjnym (tzn. wilgotne powietrze odprowadzane jest do specjalnego zbiornika, w którym następnie jest oczyszczane). Jest to mniej inwazyjne rozwiązanie niż w przypadku samodzielnych suszarek do ubrań, które w większości należą do urządzeń wywiewowych (oznacza to, iż wilgotne powietrze odprowadzane jest poprzez specjalnie zamontowany kanał wentylacyjny). Do nielicznych wad pralek z funkcją suszenia należą m.in. wyższa cena, jaka wiąże się z zakupem sprzętu oraz większe koszty eksploatacji (związane ze zwiększonym poborem wody i energii).

Polecane pralko-suszarki
 • 2 099 zł
 • 2 899 zł
 • 2 499 zł
 • 6 449 zł
 • 2 099 zł

Pralko-suszarka – na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

Candy GVSW45 485TWHC-S

Do zakupu pralki z funkcją suszenia, jak zresztą do zakupu każdego sprzętu AGD, należy odpowiednio się przygotować, aby nie kupić urządzenia, które nie spełni naszych podstawowych oczekiwań. Przed zakupem konkretnego modelu warto zrobić porządny research i poznać jego najważniejsze parametry. Na te aspekty warto zwrócić szczególną uwagę:

 • klasa energetyczna – określa ilość prądu zużywanego przez urządzenie, a przede wszystkim jego efektywność i wydajność. Im wyższa klasa energetyczna, tym bardziej opłacalny będzie zakup;
 • emitowany hałas – wybieraj jak najcichsze urządzenia, aby maksymalnie zwiększyć komfort jego używania. Parametr ten jest szczególnie ważny, jeśli w domu są małe dzieci albo gdy pranie wykonujesz wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem;
 • prędkość wirowania – im wyższa liczba obrotów, tym bardziej suche będą ubrania po skończonym praniu. Skróci się wówczas również czas suszenia, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i energię elektryczną. Wybieraj urządzenia przekraczające 1200 obrotów/minutę;
 • załadunek – parametr ten należy dobierać proporcjonalnie do ilości osób w gospodarstwie domowym. Dla jednej osoby wystarczy pojemność nieprzekraczająca 5 kg, dla rodziny z dwójką dzieci warto wybrać pralkę o pojemności przynajmniej 7 kg. Warto zwrócić uwagę na to, iż załadunek możliwy podczas prania zawsze będzie o ok. 1,5 kg większy niż ten podczas suszenia. Dobrze jest mieć to na uwadze, wybierając odpowiedni model pralko-suszarki;
 • automatyczny dobór wody – parametr ten sprzyja oszczędności wody. Oznacza on, że pralka pobierze tylko tyle wody i środków piorących, ile jest potrzebne do faktycznej ilości załadowanych ubrań;
 • programy prania i suszenia – im większa liczba dostępnych programów, tym większa szansa na idealne dopasowanie do rodzaju pranych i suszonych ubrań. Niweluje to ryzyko zniszczenia najbardziej delikatnych tkanin. Dla alergików istotny będzie program antyalergiczny, natomiast program parowego odświeżania sprawdzi się w sytuacji, gdy chcesz jedynie odświeżyć ubrania niewymagające czyszczenia, a ponadto pragniesz uniknąć konieczności ich prasowania.

Dodatkowymi atutami poszczególnych modeli mogą być również: elektroniczny wyświetlacz LCD, wybór czasu i stopnia suszenia, funkcja opóźnionego startu czy opcja prania bez zagnieceń.

Pralka z funkcją suszenia – najlepsze modele

Wyjmowanie prania z pralko-suszarki

Sklepy ze sprzętem AGD oferują szeroką gamę pralek z funkcją suszenia. Można wybierać spośród licznych urządzeń wolnostojących, jak i tych do zabudowy. Aby ułatwić nieco wybór, prezentujemy 5 najlepszych modeli pralko-suszarek. Oto one:

Pralko-suszarka to niezwykle funkcjonalne i praktyczne urządzenie, które sprawdzi się w każdym domu. Warto więc rozsądnie podejść do zakupu sprzętu i wyboru konkretnego modelu, gdyż wtedy mamy pewność, iż spełni ono wszystkie nasze oczekiwania i preferencje.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link