Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Typ uchwytu - wiertarki i wkrętarki

Uchwyt jest to głowica, w której montuje się wiertła i/lub bity wkrętarskie. Ma on bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy z elektronędziem. Od rodzaju uchwytu zależy rodzaj używanego wiertła. W urządzeniach wiertarskich występuje kilka rodzajów uchwytów, w zależności od zastosowania elektronarzędzia.

W zależności od rodzaju elektronarzędzia, użyty uchwyt może być:

Szybkozaciskowy
Uchwyt charakteryzuje się beznarzędziową obsługą, w której otwieranie i zamykanie następuje ręcznie, co przyspiesza wymianę narzędzi. Uchwyt ten jest stosowany głównie w wiertarko-wkrętarkach i niektórych wiertarkach.
 
 
Zębaty
Bardzo popularny uchwyt stosowany w wiertarkach. Charakteryzuje się koniecznością używania specjalnego klucza, dzięki któremu istnieje możliwość mocnego ścisku wiertła. Uchwyt zębaty jest również bardzo wytrzymały.
 
 
SDS+
Najpopularniejszy uchwyt stosowany w młotowiertarkach i młotach udarowo-obrotowych. Charakteryzuje się średnicą 10 mm i solidnym zamocowaniem. Dedykowany jest do pracy z udarem oraz kucia.

 
SDS Max
Rozwinięcie uchwytu SDS+, przeznaczony do obsługi większych wiertel i dłut. Znajduje zastosowanie w profesjonalnych pracach wyburzeniowych. Średnica uchwytu wynosi 18 mm.

 
SDS Quick
Uchwyt SDS Quick jest stosowany zazwyczaj w elektronarzędziach firmy Bosch. Średnica uchwytu wynosi ok. 6,5 mm.

 
Sześciokątny
Najpopularniejszym uchwytem wśród wkrętarek akumulatorowych jest uchwyt sześciokątny 1/4 cala, do którego pasują tradycyjne bity wkrętarskie.
Czworokątny
Uchwyt czworokątny wykorzystywany jest głównie w zakrętarkach i kluczach udarowych. Jego rozmiar z reguły wynosi 1/2".
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację