Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Filtry - oczyszczacze powietrza

Dzięki wbudowanemu wentylatorowi powietrze dostaje się do oczyszczacza, gdzie następuje filtracja powietrza. Po usunięciu zanieczyszczeń powietrze zostaje wydmuchane do pomieszczenia.

Najczęściej spotykane w oczyszczaczach filtry to:

Filtr wstępny – zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść. Najczęściej wykonany jest z gęstej siatki z tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie zużywa się i wystarczy go oczyścić, co 1-2 tygodnie.

Filtr HEPA – usuwa z powietrza najbardziej szkodliwe dla zdrowia cząsteczki pyłu PM 2,5 występujące w zanieczyszczonym powietrzu atmosferycznym, które dostaje się do domu, oraz grzyby, wirusy i bakterie. Filtry HEPA wykonane są najczęściej z włókna szklanego lub polipropylenu. Cieniutkie nitki włókien są sprasowane i tworzą gęstą siateczkę strukturą przypominająca bibułę. Zanieczyszczenia z przepływającego przez filtr powietrza osadzają się na włóknach. Pofalowana struktura zwiększa powierzchnię filtra. Żywotność tego typu filtrów to około 2 lata. Im wyższy poziom zanieczyszczeń, tym filtr szybciej się zużywa.

Filtr węglowy – usuwa zapachy i lotne związki organiczne, w tym także dym papierosowy. Filtr zbudowany jest z węgla aktywnego, a jego żywotność wynosi do 12 miesięcy.

Filtr nawilżający – zapobiega uwalnianiu osadów i kamienia oraz chroni przed pleśnią i zarazkami. Filtr należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

Filtr katalityczny – usuwa z powietrza szkodliwe związki takie jak: formaldehyd, benzen i lotne związki organiczne. Oprócz filtrów katalitycznych mogą występować również filtry fotokatalityczne z wbudowaną lampą UV. Zalecana częstotliwość wymiany filtra może być różna w zależności od producenta urządzenia.

Filtr antyalergiczny – pochłania alergeny takie jak: roztocza, wirusy i bakterie. Zazwyczaj zbudowany jest z maty nasączonej substancjami neutralizującymi alergeny. Żywotność filtra i częstotliwość wymiany zależą od producenta.

Pamiętaj, żeby oczyszczacz dostarczał Tobie i Twoim najbliższym wolnego od zanieczyszczeń i alergenów powietrza filtry muszą być regularnie czyszczone i wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta. Im bardziej zanieczyszczony filtr - tym jego efektywność jest mniejsza. Niektóre modele oczyszczaczy posiadają wskaźnik zabrudzenia filtra, który zasygnalizuje konieczność wymiany lub oczyszczenia.


Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację