Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Standardy odtwarzania dźwięku

Standardy, formaty i systemy zapisu dźwięku. Aby zmniejszyć ilość danych, a także poprawić ich jakość, stosuje się różne metody zakodowania i kompresji dźwięku.

Czytaj więcej

Standardy, formaty i systemy zapisu dźwięku. Aby zmniejszyć ilość danych, a także poprawić ich jakość, stosuje się różne metody zakodowania i kompresji dźwięku.
 

  • AAC (ang. Advanced Audio Coding) - format stratnej kompresji cyfrowego sygnału audio. Pod nazwą AAC kryje się sam kodek, bez kontenera multimedialnego.Format AAC zaprojektowany został jako następca MP3, oferujący lepszą jakość dźwięku przy podobnym rozmiarze danych.
  • AIFF (z ang. Audio Interchange File Format) - to format plików dźwiękowych oparty na IFF (Electronic Arts Interchange File Format) współtworzony przez firmę Apple. Dane audio zapisane są jako nieskompresowany PCM w Big endian. ALAC Apple Lossless - Format bezstratnie kompresowanych plików audio opracowany przez firmę Apple. Stosowane są też nazwy: Apple Lossless Audio Codec (w skrócie ALAC) oraz Apple Lossless Encoder (w skrócie ALE). Apple Lossless pod względem funkcjonalnym stanowi alternatywę dla formatów takich jak FLAC, WMA Lossless, Monkeys Audio, Shorten i podobnych. Pliki w formacie Apple Lossless zawierają pełną, oryginalną informację. Jeśli plik audio zostanie skompresowany przy pomocy Apple Lossless, to następnie można go zdekompresować i przywrócić do pierwotnej postaci, tak aby każda kolejna próbka zachowała swą oryginalną wartość.
  • ALAC (Apple Lossless Audio Codec) - format bezstratnie kompresowanych plików audio opracowany przez firmę Apple. Pod względem funkcjonalnym stanowi alternatywę dla formatów takich jak FLAC, WMA. Apple Lossless daje możliwość nagrania wielu kanałów w jednym strumieniu, obsługuje rozdzielczości 16 lub 24 bitów i częstotliwości próbkowania do 192kHz.
  • FLAC (skrót od słów: Free Lossless Audio Codec) - to kodek do bezstratnej kompresji sygnału audio. W przeciwieństwie do formatów takich jak MP3, WMA czy OggVorbis, pliki w formacie FLAC zawierają pełną oryginalną informację. Jeśli plik audio zostanie skompresowany przy pomocy FLAC-a to następnie można go zdekompresować i przywrócić do pierwotnej postaci, tak by każda kolejna próbka zachowała swą oryginalną wartość. Kiedy pliki skompresowane przy pomocy FLAC-a są odtwarzane, to jakość sygnału audio jest wyższa aniżeli jakość z plików skompresowanych stratnie takich jak MP3, WMA czy OggVorbis.
  • MP3 jest jedną z metod kompresji dźwięku stosowaną przez MPEG. Wykorzystuje technikę kompresji nieodwracalnej, osiągając wysoki stopień kompresji poprzez redukcję danych o dźwiękach ledwo słyszalnych dla ludzkiego ucha. Teoretycznie umożliwia kompresję danych o ok. 1/11 (128 kbps) przy zachowaniu jakości dźwięku zbliżonej do płyty muzycznej CD.
  • Wave (.WAV) - Format plików audio. Jest to skrót od angielskiego słowa waveform. Pliki Wave mają rozszerzenie .WAV. Format ten został wprowadzony przez firmy Microsoft i IBM. Jest on w komputerach podstawowym formatem obsługiwanym przez główne systemy operacyjne bez dodatkowego oprogramowania.
  • WMA (Windows Media Audio) - Metoda kompresji sygnału audio wdrożona przez Microsoft Corporation. Zastosowana została nieodwracalna metoda kompresji, która zapewnia wysoki stopień kompresji dzięki odrzuceniu sygnału w paśmie nie słyszalnym dla ucha ludzkiego. Pozwala ona na uzyskanie kompresji zmniejszającej do około 1/22 (64 kbps).
  • OGG - to format kontenera plików służący do przechowywania strumieni danych audio oraz wideo. Jest on często wykorzystywany w połączeniu z kodekiem Vorbis, co umożliwia zmniejszenie rozmiaru plikó przy jednoczesnej poprawie jakości dźwięku.
  • LPCM - jest metodą bezstratnego kodowania dźwięku co oznacza, że poza próbkowaniem dźwięku analogowego na cyfrowy, nie następuje już żadna utrata informacji o dźwięku. LPCM jest rozwinięciem formatu PCM. Format ten jest wykorzystywany między innymi na płytach Super Audio CD, CD-Audio oraz w plikach WAV i AIFF używanych na komputerach PC.
  • DSD (Direct Stream Digital) to nazwa 1-bitowego, cyfrowego systemu zapisu dźwięku opracowanego przez firmy Philips i Sony zapewniający rewolucyjny sposób rejestrowania i odtwarzania dźwięku o wysokiej rozdzielczości.  Dzięki częstotliwości próbkowania 128-krotnie wyższej niż w przypadku CD format ten pozwala przetworzyć 8 razy więcej danych i przenosi dźwięk na zupełnie nowy poziom.
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację