
Zapoznaj się z regulaminem.




Zobacz listę sklepów



Laptopy | Laptopy przeglądarkowe | |
Wydajność: |
Przekroczenie minimalnego pułapu w jednym z poniższych testów:
|
Przekroczenie minimalnego pułapu w jednym z poniższych testów:
|
Przestrzeń dyskowa: | 512 GB (dysk SSD) | Przestrzeń fizyczna: 64 GB (dysk SSD) Przestrzeń wirtualna: 128 GB |
Pamięć RAM: | 16 GB (lub 8 GB pamięci zunifikowanej) | 8 GB |
Wymagane porty:: | Minimum dwa, w tym jeden do podłączenia wideo (np. HDMI lub DisplayPort) i jeden port w standardzie USB | Minimum trzy, w tym jeden do podłączenia wideo (np. HDMI lub DisplayPort) i jeden port USB-C |
Wymagane systemy łączności: | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 |
Minimalny czas pracy na baterii: | 6 godzin | 6 godzin |
Maksymalna waga urządzenia: | 2 kg | 2 kg |
Parametry ekranu: | Przekątna: minimum 13 cali Rozdzielczość: minimum Full HD (1920 × 1080) |
Przekątna: minimum 13 cali Rozdzielczość: minimum Full HD (1920 × 1080) |
Minimalny czas trwania gwarancji: | 24 miesiące | 24 miesiące |
Wymagane certyfikaty: | EPEAT lub TCO; CE | EPEAT lub TCO; CE |
Bezpieczeństwo: | Posiadanie wbudowanych mechanizmów ochrony danych | Posiadanie wbudowanych mechanizmów ochrony danych |

- Spełnia minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego typu laptop lub laptop przeglądarkowy dla nauczyciela, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela
- Jest fabrycznie nowy, nieużywany, kompletny
- Jest wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży
- Jest wprowadzony do obrotu na terytorium Unii Europejskiej
- Jest sprawny technicznie – w oryginalnych opakowaniach
- Nie jest obciążony prawami na rzecz osób trzecich
- Jest objęty 36-miesięcznym okresem gwarancji producenta

Cyfrowa rewolucja sprawiła, że w ciągu kilkudziesięciu lat cały świat zmienił się nie do poznania. Dostęp do technologii, który dla poprzednich pokoleń wydawał się nieosiągalny, jest dziś bardziej dostępny niż kiedykolwiek. Wymusza to jednak pewne zmiany społeczne, a sfera edukacji nie jest tutaj wyjątkiem. Oświata coraz mocniej otwiera się na możliwości, jakie oferuje jej świat nowoczesnej technologii. Jednym z przykładów jest bon „Laptop dla nauczyciela”.
„Laptop dla nauczyciela” to program rządowy, w ramach którego nauczyciele mogą liczyć na otrzymanie bonu o wartości 2500 złotych brutto. Można go wykorzystać do zakupu laptopa, który będzie wsparciem zarówno podczas zajęć dydaktycznych, jak i poza nimi.
Laptop dla nauczyciela 2025 – opis programu. Jaki jest jego cel?Podstawowym celem programu „Laptop dla nauczyciela” jest sprawniejsza realizacja podstawy programowej, a także rozwój uczniów i poszerzanie ich wiedzy w innych tematach w ramach danego przedmiotu. Pierwsza edycja tego programu miała miejsce w 2023 roku, a dofinansowane kontynuowane jest także na rok 2025. Ważnym założeniem jest również kwestia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów, a także możliwość urozmaicania zajęć. Dostęp do dobrej jakości sprzętu to bowiem szansa na korzystanie z dodatkowych materiałów online, na przykład:
- nagrań wideo;
- archiwalnych zdjęć;
- bazy tekstów literackich;
- gier edukacyjnych, które mogą uczyć poprzez zabawę;
- platform edukacyjnych, na których można znaleźć rozszerzenie podstawy programowej i dodatkowe zadania.
Możliwości wykorzystania sprzętu jest znacznie więcej, a to, w jaki sposób nauczyciel go zastosuje, zależy wyłącznie od jego indywidualnych potrzeb i kreatywności.
Jakie wymagania techniczne musi spełniać laptop dla nauczyciela?Technologia nieustannie się rozwija, dlatego też konieczne jest dostosowywanie sprzętu do zmieniających się realiów. Nic więc dziwnego, że bon na laptop dla nauczyciela na 2025 rok uwzględnia nowe minimalne wymagania sprzętowe. By urządzenie zostało zakwalifikowane do programu, musi mieścić się w ramach wyznaczonych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Chociaż standardy jasno określają pożądaną wydajność laptopa, nie ma tutaj konkretnych zaleceń dotyczących wersji procesora czy karty graficznej. Zamiast tego wykorzystuje się specjalne testy (tzw. benchmarki), które mierzą możliwości komputera i wyrażają je w wartości liczbowej. Warto również zwrócić uwagę na inne parametry, które mają wpływ na wygodę i bezpieczeństwo korzystania z laptopa przez nauczyciela.
Warto również zwrócić uwagę na tzw. laptopy przeglądarkowe. To proste i lekkie sprzęty, których działanie opiera się na połączeniu z Internetem oraz chmurze. Ich zaletą jest wysokie bezpieczeństwo, szybkość działania oraz niski koszt zakupu. Jednak w porównaniu do standardowych laptopów mają one ograniczoną wydajność oraz wymagają stabilnego połączenia z Internetem. Z uwagi na specyfikę laptopów przeglądarkowych, konieczne było stworzenie dodatkowych wytycznych, które uwzględniają sposób ich działania. Dzięki temu nauczyciel może wybrać lekkie i kompaktowe urządzenie, jeśli dysponuje wydajniejszym sprzętem w domu lub nie uznaje za konieczne inwestowanie w pełnowymiarowy laptop.
Laptop droższy niż wartość bonu dla nauczyciela – czy nadal można go kupić?W ramach programu „Laptop dla nauczyciela 2025” pedagodzy mogą otrzymać bon o wartości 2500 zł brutto. Dla wielu osób kwota ta będzie wystarczająca na zakup solidnego sprzętu spełniającego ich codzienne potrzeby. Nauczyciele bardziej zaawansowani technologicznie mogą jednak preferować laptop o wyższej wydajności, zapewniający większą swobodę pracy, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Czy w takiej sytuacji bon na laptop dla nauczyciela nadal stanowi korzystne rozwiązanie? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało się również na taki scenariusz. W przypadku zakupu przez nauczyciela droższego modelu, który spełnia wymagania zawarte w programie, może on liczyć na pomniejszenie ceny zakupu urządzenia. Jeśli więc laptop kosztował 4000 złotych, pedagog z własnej kieszeni będzie musiał zapłacić ostatecznie tylko 1500 złotych.
Formalności w programie „Laptop dla nauczyciela” – kto może z niego skorzystać, jak złożyć wniosek, ile należy czekać?Od 2025 roku obowiązują nowe zasady programu „Laptop dla nauczyciela”. Do tej pory na wsparcie mogli liczyć wyłącznie nauczyciele klas IV–VIII publicznych i niepublicznych szkół podstawowych. Obecnie zaś z dofinansowania mogą skorzystać:
- nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy edukacyjni prowadzący zajęcia w klasach I–VIII publicznych i niepublicznych szkół podstawowych;
- nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy edukacyjni prowadzący zajęcia w szkołach ponadpodstawowych;
- nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy edukacyjni prowadzący zajęcia w publicznych i niepublicznych szkołach artystycznych, posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.
Nauczyciele mogli składać wnioski o przyznanie bonu w okresie od 27 stycznia 2025 do 26 lutego 2025. Formalności, które należało dopełnić, to przede wszystkim wniosek składany u dyrektora szkoły, w którym musiały znaleźć się następujące dane:
- imię i nazwisko;
- numer PESEL;
- adres e-mail;
- numer telefonu.
Dodatkowo konieczne było również złożenie oświadczenia, w którym nauczyciel potwierdza nieotrzymanie laptopa w ramach wcześniejszych edycji programów.
Do 28 marca 2025 roku organ prowadzący szkołę musi złożyć wnioski w specjalnym systemie informatycznym. Nauczyciel swój bon otrzyma natomiast na podany we wniosku adres e-mail.
Warto podkreślić, że w programie mogą wziąć udział wyłącznie nauczyciele, którzy pozostawali w stosunku pracy z placówką edukacyjną przed dniem 30 września 2023 roku. Na otrzymanie bonu nie mogą liczyć również pedagodzy, którzy w dniu złożenia wniosku:
- znajdują się w stanie nieczynnym;
- znajdują się na świadczeniu rehabilitacyjnym;
- znajdują się na urlopie dla poratowania zdrowia;
- są zawieszeni w pełnieniu obowiązków;
- znajdują się na urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni;
- są urlopowani lub całkowicie zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy.

Bon na laptop może otrzymać osoba pracująca jako nauczyciel, wychowawca lub pracownik edukacyjny w szkołach podstawowych (publicznych i niepublicznych), szkołach ponadpodstawowych, a także szkołach artystycznych.

Bon na laptop dla nauczyciela nie przysługuje osobom, które nie posiadały podpisanej umowy z placówką edukacyjną przed 30 września 2023 roku. Dofinansowania nie otrzyma także osoba, która w dniu złożenia wniosku jest na przykład zawieszona, znajduje się w stanie nieczynnym, jest zwolniona z obowiązku świadczenia pracy lub znajduje się na urlopie bezpłatnym dłuższym niż dwa tygodnie.

Przez pierwsze lata programu „Laptop dla nauczyciela” zakup MacBooka był niemożliwy. Wraz z nowelizacją rozporządzenia, która weszła w życie w styczniu, ta reguła została jednak zniesiona – urządzenia marki Apple można kupić na takiej samej zasadzie, jak sprzęty innych marek.

Bon w programie „Laptop dla nauczyciela” ma stosunkowo długą datę ważności. Można go zrealizować do 31 grudnia 2025 roku. Po tej dacie nie będzie można skorzystać z przyznanego dofinansowania.

Tak. Urlop macierzyński, rodzicielski lub wychowawczy nie wyklucza z programu „Laptop dla nauczyciela”. Taki pedagog nadal może z powodzeniem złożyć wniosek o przyznanie bonu.

Znowelizowana ustawa nie wyróżnia laptopów, których zakup w ramach programu jest zakazany. Mogą to być sprzęty gamingowe, notebooki, laptopy przeglądarkowe czy ultrabooki. Jedynym warunkiem jest spełnienie wszystkich wymogów minimalnej specyfikacji technicznej. To jedyne wytyczne, które determinują, czy dany model może zostać zakupiony w ramach programu.