Zamiatarka ręczna, spalinowa i do kostki – jak działają i gdzie się sprawdzają?

Autor: Joanna

Zamiatarki ręczne i mechaniczne to świetne urządzenia, które nie mają sobie równych w oczyszczaniu chodników, jezdni czy ogrodowych ścieżek. Szybko i efektywnie pozwalają pozbyć się z ich powierzchni liści, trawy, piasku, a nawet i śniegu. Zobacz, czym kierować się przy ich kupnie.

Zbliżenie szczotki z zamiatarki chodnikowej, w tle ubrany na zielono robotnik z zamiatarką ręczną

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na jakim terenie sprawdzą się zamiatarki spalinowe, a na jakim ręczne;
  2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie zamiatarki;
  3. jakie są inne rodzaje zamiatarek.

Zamiatarki spalinowe i ręczne – do czego służą?

Zielona zamiatarka usuwa liście z ulicy, w tle drzewa i zabudowania miejskie

Zamiatarki to idealne urządzenia do sprzątania różnych powierzchni z liści, piasku czy innych zanieczyszczeń. Ich efektywność, a także to, jaki rodzaj zabrudzeń usuwają, zależy od gabarytów i typu szczotek. Zamiatarki ręczne to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń np. na terenie swojej posesji. Usuwanie śmieci za pomocą szczotki czy miotły nie tylko zajmuje sporo czasu i jest bardzo pracochłonne, ale też wymaga sporo energii. Osoba w starszym wieku nie zawsze ma siłę, aby uporządkować teren wokół swojego domu. Zamiatarka do kostki brukowej, liści i trawy sprawdzi się w tym przypadku idealnie.

Zamiatarki spalinowe to urządzenia wykorzystywane często do oczyszczania większych przestrzeni publicznych, np. parkingów, terenów szkół, placów czy osiedli mieszkaniowych. Są wygodne w użytkowaniu i zapewniają szybki efekt. Oprócz drobnych zanieczyszczeń, takich jak piasek czy suche liście, usuwają też papier, puszki, gruz, a nawet kamienie. Dzięki zastosowaniu silnika spalinowego nie jest wymagane podłączanie ich do prądu. Zamiatarka spalinowa z koszem usuwa zanieczyszczenia i przechowuje je w specjalnym pojemniku, z którego łatwo je potem usunąć. Co więcej, tego rodzaju urządzenie okaże się także przydatne w sezonie zimowym. Ten funkcjonalny sprzęt doskonale sprawdzi się bowiem również jako zamiatarka do śniegu.

Zamiatarka do liści i kostki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nogi dziewczynki zamiatającej dużą miotłą jesienne liście koło niebieskiego ogrodzenia

Zamiatarka ogrodowa spalinowa powinna mieć duże koła z miękkim bieżnikiem, które sprawdzą się podczas odśnieżania, zapewniając dobrą przyczepność. Do tego warto zwrócić uwagę na ilość biegów oraz możliwość ustawiania pozycji pracy szczotki. Duże znaczenie ma oczywiście moc silnika. Optymalnym rozwiązaniem jest ten mający np. 6,5 KM. Dobre zamiatarki spalinowe posiadają także specjalny filtr powietrza, który wyeliminuje pojawiający się w czasie czyszczenia powierzchni pył.

Wybierając zamiatarkę ręczną, warto zwrócić uwagę na to, czy uchwyt jest regulowany. Takie rozwiązanie pozwala bowiem najlepiej dostosować jej wysokość do użytkownika, a tym samym zapewnić mu większy komfort pracy. Kolejną kwestią w wyborze zamiatarki jest także liczba wbudowanych szczotek. Te boczne są szczególnie istotne, bo pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych powierzchni, takich jak np. krawędzie czy narożniki. Liczy się też wielkość i jakość wykonania kół, bo to one odpowiadają za możliwość manewrowania urządzeniem.

Dużym atutem zamiatarki ręcznej będą też pojemnik na śmieci oraz uchwyt służący do jej łatwego przenoszenia. Niewątpliwą zaletą jest także łatwość złożenia sprzętu i jego lekkość. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli przechowuje się je w garażu czy składziku na narzędzia. Wiele modeli można złożyć w prosty i szybki sposób, łatwo przenieść i ustawić w pomieszczeniu, w którym nie zajmą one wiele miejsce. Przykładem jest ręczna zamiatarka chodnikowa Karcher S650 2w1. Jej wydajność to aż 1800m2/h. To sprawia, że umożliwia pięć razy szybsze zamiatanie w porównaniu do zwykłej miotły i co najważniejsze – bez pyłu i kurzu unoszących się w powietrzu. Do tego posiada ona 16-litrowy pojemnik. Ta świetna zamiatarka do chodnika sprawdzi się także do usuwania mokrych liści, dzięki zastosowaniu w niej dwóch twardych szczotek.

Zamiatarki – inne rodzaje

Oprócz zamiatarek ręcznych, wykorzystywanych często przez prywatnych użytkowników, i spalinowych, stosowanych do sprzątania ciągów komunikacyjnych w miastach, są jeszcze inne typy tego rodzaju urządzenia. Te przemysłowe są używane do sprzątania dużego rodzaju powierzchni. Zamiatarki samojezdne są wyposażone w silniki spalinowe diesel lub benzynowe. To pojazdy o dużych gabarytach, wyposażone w kierownicę i miejsce do siedzenia. Ich użytkowanie nie wymaga od osób je prowadzących zbyt wiele wysiłku, dlatego można na nich pracować wiele godzin.

Inny ciekawy przykład to zamiatarka akumulatorowa. To świetna alternatywa dla modeli ręcznych lub tych na prąd. Niektóre typy można używać nawet wewnątrz budynków. Sprawdzają się one zarówno na twardych betonowych powierzchniach, jak i na ścieżkach.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link