Jaka maszyna do szycia na początek? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor: Joanna

Jaką maszynę do szycia kupić na początek? To nie lada wyzwanie. Wybór urządzenia do nauki szycia jest bardzo ważny. Oferta maszyn jest bogata, jednak spośród licznych wariantów najlepszy będzie model mechaniczny o podstawowym zakresie funkcji.

jaka maszyna do szycia?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki rodzaj maszyny będzie najlepszy dla początkujących
  2. jakie funkcje powinna mieć maszyna dla początkujących
  3. jakie ściegi powinna mieć maszyna do szycia dla początkujących

Maszyna do szycia dla początkujących – jaka będzie najlepsza?

tania maszyna do szycia

Wyróżnia się trzy rodzaje maszyn do szycia: mechaniczne, komputerowe, elektroniczne. Najlepszą maszyną do szycia dla początkujących okaże się pierwsze rozwiązanie. Modele mechaniczne steruje się manualnie. Taką formę obsługi docenią osoby zaawansowane w sztuce, ceniące sobie tradycję i klasykę. Mechaniczna, tania maszyna do szycia dla początkujących dostępna jest w dwóch wersjach. Pierwsza zapewnia płynną regulację długości i szerokości szycia, jak model Singer 8280. Druga zaś ma regulację skokową. Maszyny komputerowe są trudniejsze w obsłudze. Ich ogromną zaletą jest wbudowana pamięć, co wiąże się z możliwością zapamiętania ustawień dotychczasowego szycia. Ostatnie – maszyny elektroniczne – wyposażone są w duże wyświetlacze i mają bardzo rozbudowane funkcje. Bezpośrednio z tym wiąże się większa cena urządzenia. Nie warto zatem zaczynać przygody z szyciem od drogiego i skomplikowanego sprzętu, z którego zaawansowanych możliwości i tak zapewne się nie skorzysta. Niestety w maszynach do szycia na początek spotyka się przeważnie wahadłowy chwytacz nitki, gdzie przy wymianie szpulki konieczne jest wyjęcie całego bębenka. Rozwiązanie to zastosowano m.in. w modelach Singer 3221 Simple czy Łucznik 419 Milena. Wygodniejszy jest chwytacz rotacyjny (obrotowy).

Jakie funkcje powinna mieć maszyna do szycia dla początkujących?

Dobra maszyna do szycia dla początkujących powinna mieć funkcje ułatwiające stawianie „pierwszych kroków” w szyciu, zwłaszcza automatyczny dobór siły naprężenia nici. Funkcja sprawi, że nitka nie będzie się luzowała, a zawsze znajdzie się w dobrej pozycji. Udogodnienie to okaże się przydatne, zwłaszcza kiedy nie wie się, w jaki sposób naprężenie nici oddziałuje na jakość szwu. Kolejną pomocną funkcją jest automatyczne nawlekanie. W przeciwieństwie do manualnego nie trzeba się męczyć trafieniem w niewielkie oczko igły. Taką funkcję znajdzie się przykładowo w modelu Husqvarna Viking E 10. Nie sposób nie wspomnieć o regulacji docisku stopki do materiału. Rozwiązanie to pomoże w dopasowaniu wysokości igły do materiału. Znacznie ułatwi szycie raz na cienkich tkaninach, np. jedwabiu, innym razem na sztywnych i grubych. Okaże się przydatne przy zszywaniu do siebie kilku warstw, podczas pracy ze skórą, skajem oraz tkaninami rozciągliwymi. Takie udogodnienie ma m.in. Łucznik Paulina 512.

Dobrze, jeśli sprzęt ma funkcję podwójnej igły, którą wykorzystuje się podczas obszywania lamówką, mocowania gumy, marszczenia, przyszywania falban i szlufek, czy też w czasie nieco bardziej zaawansowanych prac, jak pikowanie, podkładanie rękawów, przyszywanie plis do dekoltów. Rozwiązanie to zastosowano m.in. w Łuczniku Polonia 2018 czy Łuczniku 2008 Weronika. Maszyna do szycia dla amatorów powinna też mieć możliwość automatycznego pozycjonowania igły. Oznacza to zmianę pozycji igły za pomocą jednego przycisku na dowolną wysokość. Warto, aby urządzenie miało funkcję szycia wstecz, która zabezpieczy ścieg podczas rozpoczynania i kończenia go. Dodatkowo korzysta się z niej przy zmianie kierunku podczas cerowania. Funkcję taką ma m.in. Brother X17s.

Polecane maszyny do szycia
  • 715,12 zł
  • 1 049 zł
  • 459 zł
  • 2 499 zł
  • 429 zł

Najlepsza maszyna do szycia dla początkujących

podręczna maszyna do szycia

Maszyna do szycia dla początkujących powinna być prostym urządzeniem. Nie ma sensu kupować modelu o dużej liczbie wzorów i ściegów. Najmniej zaawansowane modele mają ich po kilka, kilkanaście, a w tych bardziej profesjonalnych wartość parametru osiąga nawet 600. Tak dużą liczbę znaleźć można w maszynach komputerowych. Nie sposób skorzystać z nich, kiedy dopiero zdobywa się doświadczenie w szyciu. Naukę rzemiosła najlepiej rozpocząć od podstawowych ściegów – prostego, zygzaka, owerlokowego. Pierwszego używa się do wykańczania brzegów szwów, szwów łączących, przyszywania suwaków. Drugi przyda się przy szwach dekoracyjnych i wykańczaniu brzegów. Trzeci zaś wykorzystuje się zwłaszcza do nadawania ozdobnego charakteru. Minie sporo czasu, nim początkujący użytkownik będzie w stanie używać bardziej zaawansowanych ściegów. Te i kilka innych znajdziemy w modelu Brother CS10.

Maszyna dla początkujących – rozmiar jest ważny

Jak przy zdobywaniu każdej nowej umiejętności, tak i przy nauce szycia pojawić się mogą chwile zwątpienia. Dlatego dobrze, jeśli na starcie zakupi się sprzęt niewielkich rozmiarów. Kiedy będzie potrzeba odpoczynku, urządzenie będzie można bez problemu schować. W spokoju zaczeka, aż nadejdą siły i chęć do dalszej pracy. Jednym z mniejszych modeli dostępnych w RTV EURO AGD jest Łucznik Mini. Urządzenie waży niespełna 2 kg, a jego wymiary z opakowaniem przedstawiają się następująco: 31 × 15 × 29 cm.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link