Wybór zmywarki – co należy wziąć pod uwagę, kupując urządzenie do domu?

Autor: Sara

Wybór zmywarki do domu tylko z pozoru wydaje się prosty. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele modeli. Klienci często nie są w stanie zrozumieć ogromu możliwości, jakie oferują nowoczesne urządzenia. Podpowiadamy więc, aby wziąć pod uwagę wydajność, funkcjonalność i zdolność do ograniczenia zużycia prądu i wody.

Zmywarka po zakończonym cyklu mycia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego należy zacząć od wyboru między zmywarką wolnostojącą a modelem do zabudowy
 2. jaką klasę energetyczną powinna mieć zmywarka
 3. jakie funkcje pozwalają oszczędzać zużycie wody
 4. jakie dodatkowe funkcje może mieć zmywarka

Wybór zmywarki – model wolnostojący czy do zabudowy?

Wybór zmywarki powinieneś zacząć od ustalenia, czy interesuje cię model wolnostojący czy do zabudowy. Ma to przede wszystkim znaczenie, jeśli wybierzesz drugą opcję, ponieważ nie każda zmywarka jest zaprojektowana w sposób, który umożliwia jej dopasowanie do kuchennej zabudowy. Ma z reguły nieco inne wymiary niż urządzenie wolnostojące. Dlatego też zawsze poszukiwania sprzętu kuchennego należy rozpocząć od rozważenia tej właśnie kwestii. Wybór między zmywarką do zabudowy i wolnostojącą pozwoli ci także precyzyjnie określić pożądane wymiary urządzenia, co również ułatwi dalsze poszukiwania. Dwa najbardziej popularne modele to zmywarki o szerokości 45 i 60 cm, natomiast te do zabudowy często mają nieco inne wymiary.

zmywarka do zabudowy Electrolux ESL7740RO AirDry ComfortLift

Jaką zmywarkę kupić? Zwróć uwagę na klasę energetyczną

Przy wyborze zmywarki do zabudowy i wolnostojącej ogromne znaczenie ma przede wszystkim kwestia klasy energetycznej, w której występuje dany sprzęt. Obecnie na rynku dostępne są głównie zmywarki w klasie A, A+, A++ oraz A+++. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są urządzenia A+++, ponieważ pozwalają one na wymierne oszczędności w zużyciu prądu. Na przykład zmywarka Whirlpool WSFO 3O34 PF X zużywa jedynie 189 kWh rocznie, co jest naprawdę bardzo zadowalającym wynikiem, który przekłada się na zauważalne zmniejszenie rachunków za prąd.

zmywarka Hotpoint-Ariston LFF 8M121 C SB EU

Urządzenia klasy A czy A+ są oczywiście tańsze, natomiast pamiętaj, że już klasa A++ daje oszczędności na poziomie kilkudziesięciu procent, co przy rosnących cenach energii sprawia, że inwestycja w droższą zmywarkę zwraca się znacznie szybciej.

 • 2 999 zł
 • 1 199 zł
 • 2 199 zł
 • 1 649 zł
 • 1 549 zł

Oszczędna zmywarka – jaka okaże się najlepsza?

Czyste naczynia umyte w zmywarce

Wybór dobrej zmywarki może przynieść wymierne korzyści nie tylko w przypadku rachunków za prąd. Nie mniej ważnym kryterium jest zużycie wody. Warto zwrócić więc uwagę na szereg rozwiązań wykorzystywanych w nowoczesnych zmywarkach, które mają zredukować ilość zużywanej podczas mycia wody:

 • sensor załadunku – czujniki zamontowane w urządzeniu pozwalają na automatyczny dobór temperatury, ilości wody, czasu oraz mocy zmywania, co przekłada się na zmniejszone zużycie mediów, szczególnie przy mniejszym załadunku; rozwiązanie to ma np. Bosch SMS46NI04E, który dodatkowo został wyposażony w czujnik oceniający konieczność skrócenia lub wydłużenia zmywania w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń;
 • program „połowa załadunku”, np. w Sharp QW-GX12F492S-EU lub Amica DFM 404 SEN;
 • możliwość zmywania niewielkiej ilość naczyń ze zredukowanym poborem energii, wody i mocy;
 • zbiornik Green Tank, który filtruje i przechowuje przez 72 godziny wodę z ostatniego płukania, a potem wykorzystuje ją do kolejnego zmywania;
 • funkcja Multizone umożliwia zmywanie przy niewielkiej ilości naczyń w dowolnym koszu przy odpowiedniej oszczędności energii, wody i mocy;
 • funkcja VarioSpeed Plus pozwala skrócić czas płukania nawet o 66%.
Zmywarka w zabudowie

Jaką zmywarkę warto wybrać? Przydatne funkcje

Wybierając zmywarkę, warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania, które nie tylko gwarantują oszczędne wykorzystanie mediów, lecz także zapewniają optymalne czyszczenie nawet z największych zabrudzeń. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia ochrona delikatnych naczyń i szkła. Pod tym względem warte uwagi rozwiązania to:

 • funkcja PowerClean Pro gwarantująca skuteczną walkę z zaschniętym brudem na patelniach i urządzeniach żaroodpornych;
 • system zraszania DuoPower™ dokładnie rozprowadzający wodę w komorze i gwarantujący skuteczne mycie wszystkich naczyń;
 • dodatkowe ramię myjące, umieszczone na dnie zmywarki, gwarantujące wyższą skuteczność zmywania (np. Beko DFN38530X);
 • główne ramię myjące z dodatkową dyszą, dzięki której woda pod wysokim ciśnieniem dociera do każdego zakamarka zmywarki;
 • wymiennik ciepła, eliminujący problem nagłych zmian temperatury, które mogłyby przyczynić się do uszkodzenia szkła lub delikatnej porcelany.
Wybór zmywarki warto dobrze przemyśleć

Wybierając zmywarkę, należy wziąć pod uwagę komfort jej użytkowania. Warto więc docenić wyświetlacz ledowy w zmywarkach do zabudowy, intuicyjny panel sterowania w wolnostojących urządzeniach, a także jak najniższą emisję hałasu na poziomie około 40 decybeli.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link