Jaką kamerę cofania WiFi warto wybrać?

Autor: Anna

Bezprzewodowa kamera cofania to przydatne urządzenie ułatwiające parkowanie. Jest prosta w montażu, a obraz z niej możesz wyświetlić na lusterku, smartfonie lub z pomocą nawigacji. Na co zwrócić uwagę, wybierając kamerę z łącznością bezprzewodową?

kamera cofania w lusterku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa bezprzewodowa kamera cofania;
 2. komu dedykowane są kamery cofania WiFi;
 3. na co zwrócić uwagę przy wyborze bezprzewodowej kamery cofania;
 4. jak zamontować kamerę cofania.

Jak działa kamera cofania?

kamera cofania Tracer MobiDrive

Kamera cofania to niewielkie urządzenie montowane zwykle na tablicy rejestracyjnej. Kamera cofania w ramce tablicy ma za zadanie wspomagać kierowcę podczas cofania oraz parkowania tyłem. Ma także skutecznie eliminować wszystkie martwe punkty, wyświetlając krajobraz za samochodem w szerokim kącie widzenia. Kamery cofania mogą przesyłać obraz za pośrednictwem kabla lub, wygodniej, dzięki łączności bezprzewodowej.

Kamera cofania WiFi, czyli urządzenie, które można sparować z odbiornikiem za pomocą sieci WiFi, działa w podobny sposób jak wideorejestratory. Tyle tylko, że w tym wypadku obraz nie jest wyświetlany na ekranie przytwierdzonym do obiektywu wideorejestratora, ale na zewnętrznym urządzeniu, na przykład: na nakładce na tylne lusterko, na smartfonie lub na nawigacji. Na rynku dostępne są również bezprzewodowe kamery cofania z niewielkim monitorem w zestawie.

Kamera cofania WiFi – kto powinien rozważyć jej zakup?

Bezprzewodowa kamera cofania to urządzenie ułatwiające poruszanie się w miejskiej przestrzeni, ale też wszędzie tam, gdzie miejsca na manewry jest niewiele lub są one szczególnie trudne. Mając to na uwadze, można wyszczególnić kilka typów kierowców, którzy mogą czerpać korzyści z posiadania asystenta w postaci kamery cofania z łącznością WiFi. Są to:

 • Niedoświadczeni kierowcy – krótki staż za kierownicą to mniej doświadczenia na drodze. Cofanie czy parkowanie tyłem jest jednym z trudniejszych manewrów. Kamera cofania w lusterku lub z bezprzewodową łącznością z nawigacją, jak Garmin Bezprzewodowa kamera cofania BC 40, skutecznie ułatwia poruszanie się, chroniąc przed przypadkową kolizją lub stłuczką. Kamera posiada korpus odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Gwarantuje szerokie pole widzenia oraz zasięg pracy nawet do 9 metrów.
 • Kierowcy poruszający się w przestrzeni miejskiej – kamera cofania w ramce tablicy rejestracyjnej przyda się każdemu kierowcy, który większość czasu za kółkiem spędza w mieście. Dotyczy to kierowców zawodowych, kurierów, przedstawicieli handlowych, ale także biznesmenów, których działalność polega na częstym spotykaniu się z innymi ludźmi.
 • Kierowcy samochodów dostawczych i ciężarowych – kamera cofania z łącznością WiFi ułatwia kierowanie samochodami o większych gabarytach. Garmin kamera cofania BC 35 to kamera dobrze sprawdzająca się również w samochodach dostawczych i tirach. Jej zasięg pracy wynosi aż 13 metrów. Linie wyświetlane na monitorze nawigacji ułatwiają szacowanie odległości od innych pojazdów lub przeszkód, takich jak krawężniki czy słupki. Kamerę można podłączyć do świateł cofania, nie martwiąc się tym, że bateria wyczerpie się w najmniej spodziewanym momencie.
Polecane rejestratory jazdy
 • 739 zł
 • 359 zł
 • 429 zł
 • 699 zł
 • 269 zł

Bezprzewodowa kamera cofania – jakie parametry są istotne?

kamera cofania do samochodu

Najistotniejszym parametrem kamery cofania WiFi będzie jakość połączenia pomiędzy kamerą a odbiornikiem. Teoretycznie im większy zasięg pracy, tym obraz przesyłany przez kamerę powinien być lepszy. Chodzi tu oczywiście o redukcję ewentualnych zakłóceń i zniekształceń obrazu. Bezprzewodowa kamera cofania to koszt od kilkuset złotych do nawet tysiąca. Jeśli nie dysponujesz taką sumą, warto rozważyć zakup urządzenia z łącznością po kablu, chociażby Mio MiVue A30 lub Mio A20 – są to kamery kompatybilne z nawigacjami popularnej marki Mio. Za niedużą kwotę można też kupić Vordona 4SMDPL, którego podłączysz do monitora samochodowego, o ile masz go na wyposażeniu.

Równie ważne jest, aby kamera cofania posiadała wodoodporną obudowę, chroniącą ją przed działaniem deszczu oraz szeroki kąt widzenia, umożliwiający zadowalającą ocenę warunków za samochodem.

Podłączenie bezprzewodowej kamery cofania

Podłączenie kamery cofania z łącznością WiFi, zasilanej bateriami lub akumulatorem, sprowadza się do montażu urządzenia na ramce tablicy rejestracyjnej i sparowania z odbiornikiem. Po wykonaniu tych czynności kamera jest gotowa do użytku.

Jeśli kamera wymaga zewnętrznego zasilania, najprawdopodobniej konieczne będzie jeszcze podłączenie kamery cofania do tylnych świateł.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link