Windows 32 czy 64 – na który się zdecydować? Zalety i wady każdego z nich

Autor: Piotr

Jednym z podstawowych czynników warunkujących wybór komputera powinna być wersja systemu. Zastanawiając się nad wyborem Windowsa 32- lub 64-bitowego, użytkownik powinien przede wszystkim pomyśleć, do jakiego zestawu operacji i czynności będzie wykorzystywał urządzenie.

Znak drogowy z napisami 32 bit i 64 bit

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są różnice pomiędzy Windowsem 32 a 64 bit
 2. jaką wersję systemu wybrać
 3. jak zaktualizować system Windows 32 do 64

Windows 32 i 64 bit – podstawowe różnice

Ikona sysytemu windows

Systemy operacyjne marki Windows pojawiają się w dwóch podstawowych wersjach, wyposażonych w 32 lub 64 bity. Ich liczba w dużej mierze warunkuje płynność w funkcjonowaniu oprogramowania, a co za tym idzie, wpływa na możliwości sprzętu w zakresie wykonywania podstawowych czynności. Obie wersje różnią się od siebie przede wszystkim możliwościami i wymaganiami, jakim są w stanie sprostać. Wybierając urządzenie, warto zatem wiedzieć, czym odznaczają się oba systemy.

System 32-bitowy jest zdecydowanie słabszy pod kątem możliwości obsługi urządzenia. Może obsłużyć zaledwie do 4 GB pamięci i w głównej mierze będzie w stanie pracować przy mniej skomplikowanych zadaniach. Przy pojedynczym procesie system może wygenerować do 2 GB pamięci przy jednocześnie mniejszych zabezpieczeniach systemu. Coraz mniej producentów gier i programów decyduje się na wdrażanie swoich produktów przy zastosowaniu tego systemu.

Znacznie więcej oferują systemy 64-bitowe. Świetnie radzą sobie przy 192 GB pamięci, co pozwala na obsługiwanie zdecydowanie bardziej wymagających programów i aplikacji. Przy pojedynczym procesie są w stanie osiągnąć maksymalnie 8 TB wirtualnej pamięci. Jeśli dodać do tego znacznie większe zabezpieczenia systemu, niemal wszystkie gry po zastosowaniu odpowiednich ustawień będą działały płynnie i bezproblemowo.

Wybrać Windows 32- czy 64-bitowy?

Tak naprawdę wybór rodzaju systemu operacyjnego powinien być uzależniony od przeznaczenia urządzenia. Teoretycznie liczba bitów pozwala ocenić, w jaki sposób procesor będzie przetwarzał informacje przekazywane przez użytkownika. W przypadku 32-bitowego oprogramowania obsługa pamięci w ilości 4 GB nie daje zbyt dużego pola do manewru, zwłaszcza że dwukrotnie więcej bitów może jej obsłużyć nawet do 192 GB.

Na co to się przekłada? Przede wszystkim na wydajność, stabilność i szybkość działania systemu. Z uwagi na dwukrotnie większą liczbę bitów użytkownicy systemu 64-bitowego są w stanie wykonać dwa razy więcej operacji obciążających procesor urządzenia. Uwagę na ten aspekt powinni przede wszystkim zwracać gracze i osoby, które wykorzystują komputery do wykonywania skomplikowanych operacji w programach informatycznych czy projektowych.

Polecane laptopy

Aktualizacja Windowsa 32-bitowego do 64-bitowego

64 bit wyłaniający się spośród 32 bit

Użytkownicy, którym mniejsza liczba bitów przeszkadza w codziennym użytkowaniu, mają możliwość uaktualnienia wersji systemu. Do tego celu konieczne jest sformatowanie dysku twardego, zainstalowanie systemu Windows z 64 bitami, a także całego oprogramowania, które w podstawowej wersji było na urządzeniu.

Aby sprawdzić, czy na komputerze zainstalowany jest Windows 32- czy 64-bitowy, wystarczy wykonać kilka prostych kroków.

Windows 10 i 8.1

 1. Wybierz przycisk „Start”, po czym Ustawienia” -> „System” -> „Informacje”.
 2. Z prawej strony w polu „Specyfikacje urządzenia” znajduje się informacja „Typ systemu”.

Windows 7

 1. Wybierz przycisk „Start”, nakieruj kursor myszy na ikonę „Komputer” i kliknij ją prawym przyciskiem myszy, po czym wybierz „Właściwości”.
 2. Informacja o wersji systemu Windows znajduje się w polu „System”.

Instalacja Windowsa 32- i 64-bitowego

Zainstalowanie ulepszonej wersji systemu Windows możliwe jest tylko wtedy, gdy urządzenie jest wyposażone w procesor pozwalający na uruchamianie takich wersji. Szereg zalet wynikających z 64 bitów da się odczuć w momencie, gdy w komputerze znajduje się wystarczająco duża ilość pamięci RAM, co najmniej 4 GB. Przekłada się to na zdecydowanie szybsze działanie urządzenia, nawet przy włączeniu kilkunastu dość mocno obciążających aplikacji.

W celu sprawdzenia, czy urządzenie będzie w stanie uruchomić 64-bitową wersję Windowsa, należy sprawdzić informację o procesorze.

Windows 10 i 8.1

 1. Wybierz przycisk „Start”, po czym „Ustawienia” -> „System” -> „Informacje”.
 2. Z prawej strony znajdź pole „Specyfikacje urządzenia” i odszukaj dane o procesorze w obszarze „Typ systemu”.

Windows 7

 1. Wybierz przycisk „Start” i przejdź do „Panelu sterowania”.
 2. W wyszukiwarce wpisz „Informacje wydajności i narzędzia”, po czym wybierz z listy wyników tę opcję.
 3. Wybierz opcję „Wyświetl i wydrukuj szczegółowe informacje o wydajności i systemie”.
 4. W sekcji „System” znajdują się informacje o procesorze, o typie uruchomionego systemu i o tym, czy na urządzeniu można zainstalować wersję 64-bitową.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów