Telewizor 3D – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Autor: Joanna

Zdecydowałeś się na zakup telewizora 3D? A może dopiero rozważasz tę możliwość? Przekonaj się, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas wybierania dobrego, wydajnego i wielofunkcyjnego modelu. Obejrzyj telewizory 3D dostępne w sklepie stacjonarnym RTV EURO AGD, by przetestować wybrane funkcje samodzielnie, lub zrób zakupy on-line i zaoszczędź czas.

telewizor 3D w salonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym różnią się telewizory 3D
  2. jaki telewizor 3D kupić ze względu na parametry
  3. czy warto wybierać telewizory 3D Smart TV

Czym różnią się telewizory 3D?

telewizory 3D wybierane w sklepieMimo iż telewizor 3D to pewien rodzaj klasycznego telewizora – umożliwiający oglądanie obrazów w przestrzeni trójwymiarowej – sam dodatkowo dzieli się na dwa podrodzaje. Różnica występująca między nimi polega na zastosowanej technologii wyświetlania obrazu 3D. Może być aktywna lub pasywna.

Telewizor 3D z technologią aktywną wymaga większej ingerencji w specyfikę działania podczas wytwarzania odbiornika. W efekcie częstotliwość odświeżania jest w nim co najmniej dwukrotnie większa niż w innych telewizorach, również tych z technologią pasywną. Aby oglądać na nim obrazy w 3D, potrzebujesz droższych i bardziej rozbudowanych okularów, które mają zasilanie bateryjne. Zyskujesz jednak wyraźniejszy efekt trójwymiarowości. Możesz oglądać filmy i grać w gry w Full HD. Taki telewizor 3D zapewnia również większe kąty widzenia.

Telewizor 3D z technologią pasywną to model starszy, podstawowy. Jego działanie polega na zróżnicowaniu kolorystycznym nałożonych na siebie obrazów. Inny trafia do jednego oka, inny do drugiego. Wybierając tego typu telewizor 3D, wydasz mniej na okulary – są proste, niezasilane bateryjnie, mają też dwukolorowe szkła. Filmy obejrzysz w nich w niższej rozdzielczości. Spodziewaj się także węższych kątów widzenia w pionie.

Przeczytaj artykuł poświęcony różnicom pomiędzy aktywną i pasywną technologią 3D, jeśli interesuje Cię sposób ich działania. Dowiesz się także więcej o budowie, wadach i zaletach okularów 3D.

Jaki telewizor 3D kupić ze względu na parametry?

Panasonic TX-65EZ1000EPonieważ trójwymiarowy obraz jest widziany tylko za pomocą okularów, wybierz telewizor 3D z co najmniej jedną parą w komplecie. Okulary stosowane przy technologii aktywnej są droższe od pasywnych odpowiedników, więc jeśli kupisz sam odbiornik TV, czeka Cię dodatkowy wydatek. A może planujesz oglądać filmy i bajki z całą rodziną? W takim wypadku sprawdź, przy których modelach telewizorów 3D dostępnych jest więcej par okularów.

Oglądanie filmów i granie w gry trójwymiarowe w lepszej jakości umożliwi Ci technologia aktywna. Jeżeli zdecydowałeś się zakupić odbiornik bazujący na niej, koniecznie zwróć uwagę na częstotliwość odświeżania. Im częstsza, tym lepiej, ponieważ obraz nie będzie migotał. Minimalna zalecana wartość to 120 Hz.

Na telewizorze 3D obejrzysz obrazy nie tylko trójwymiarowe, lecz także tradycyjne dwuwymiarowe. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości w filmach puszczanych na DVD czy Blu-rayu, wybierz model o rozdzielczości 4K UHD. Dobry przykład to Panasonic TX-55CR850E Curved, w którym zastosowano zakrzywiony ekran umożliwiający zagłębienie się w oglądanym obrazie. Poznaj wszystkie zalety Curved TV.

JAKI TELEWIZOR 3D WYBRAĆ? ISTOTNA JEST PRZEKĄTNA EKRANU

Obrazy w przestrzeni trójwymiarowej najlepiej ogląda się na dużym ekranie. Jeśli poszukujesz telewizora 3D do salonu, wybierz model 55-calowy lub większy. Pamiętaj, by ustawić go w odpowiedniej odległości do fotela czy kanapy. Dla odbiornika 55-calowego to od 2,20 do 4,40 m.

Czy warto wybierać telewizory 3D Smart TV?

Smart TV to jedna z najpopularniejszych funkcji nowoczesnych telewizorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by miał ją również Twój odbiornik 3D. Dzięki niej szybko i wygodnie podłączysz telewizor do internetu – za pośrednictwem kabla Ethernet lub modułu Wi-Fi. Stworzysz konta użytkowników dla wszystkich domowników i każdy będzie miał do dyspozycji swoją bibliotekę multimediów. Ponadto bezprzewodowo połączysz telewizor 3D z innymi urządzeniami elektronicznymi, np. smartfonem. Sprawdź, jakie sposoby transmisji umożliwia oglądany przez Ciebie model. W Sonym KDL-65W855C poza Wi-Fi masz do dyspozycji Bluetooth, gniazda USB i HDMI.

Inną ciekawą funkcją nowoczesnych telewizorów 3D jest PiP, czyli „obraz w obrazie”. Dzięki niej podczas oglądania filmu na jednym kanale możesz jednocześnie śledzić to, co dzieje się na innym kanale lub co zostało puszone z odtwarzacza DVD. Drugi obraz pojawi się w małym oknie. Funkcję PiP znajdziesz np. w modelu Panasonic TX-65EX780E.

Obejrzyj wszystkie telewizory 3D dostępne w RTV EURO AGD i wybierz odbiornik z funkcjami, które sprawią, że seanse filmowe staną się bardziej emocjonujące i ciekawsze. Jeśli potrzebujesz małej podpowiedzi, który model sprawdzi się najlepiej, przeczytaj artykuł ukazujący telewizory 3D wraz opiniami użytkowników.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów