Tani monitor 4K – który model warto wybrać?

Autor: Łukasz

Wybór odpowiedniego monitora nie jest prostą sprawą, zwłaszcza że na rynku pojawiają się urządzenia coraz bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się monitory 4K. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Który monitor 4K jest godny polecenia?

monitor 4K na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest rozdzielczość 4K i jakie ma zastosowanie w monitorach
  2. na co zwrócić uwagę przy zakupie monitora 4K
  3. jaki tani monitor 4K warto wybrać

Rozdzielczość 4K i jej zastosowanie w monitorach

mężczyzna siedzący przy biurku przed monitorem 4K

W mediach zasypują nas reklamy produktów w rozdzielczości 4K. Zazwyczaj dotyczą one telewizorów, gdzie rozdzielczość Ultra HD 4K, w zasadzie jest już na porządku dziennym. Nie wszyscy jednak wiedzą, że obecnie w technologii 4K produkowane są również monitory. Aby wybrać najlepszy tani monitor 4K, trzeba najpierw wyjaśnić, czym tak właściwie jest ta technologia. Litery HD od nazwy high definition najczęściej oznaczają rozdzielczość 1280 pikseli. Urządzenie w technologii Full HD (1920 p.) w lepszym stopniu odzwierciedlają wszelkie detale. Technologia 4K oparta jest na jeszcze wyższej rozdzielczości, wynoszącej prawie 4000 p. (stąd określenie 4K). Warto wiedzieć, że nawet tanie monitory 4K będą mieć rozdzielczość czterokrotnie większą aniżeli najlepszy monitor Full HD. Wystarczy wyobrazić sobie, że jakość obrazu 4K uzyskalibyśmy wówczas, gdybyśmy połączyli ze sobą aż cztery monitory o rozdzielczości 1920 p., czyli Full HD.

Polecane monitory led i lcd
  • 1 349 zł
  • 559 zł
  • 609 zł
  • 1 019 zł
  • 839 zł

Tani monitor 4K – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

kobieta siedząca przy biurku, pracuje nad nowym projektem przy monitorze 4K

Poszukiwania idealnego monitora 4K warto zacząć od zwrócenia uwagi na format, który jest różny w zależności od liczby pikseli. Odnosi się to zarówno do pionu, jak i do poziomu. W formacie 4K stosunek pikseli wynosi dokładnie 3840 × 2160. Jeśli pikseli w pionie jest nieco więcej, a stosunek wynosi 4096 × 2160, wówczas mówimy o formacie DCI 4K. Wybierając monitor 4K, warto zwrócić również uwagę na przekątną ekranu. Możemy zdecydować się na zakup modelu o przekątnej 24 cali, jednak może ona okazać się zbyt mała, aby w pełni korzystać z jakości, jaką oferuje rozdzielczość 4K. Dużo lepsze są zatem większe monitory, np. 27-calowe, idealne zarówno dla grafików, jak i dla wytrawnych graczy. Jeśli szukamy najtańszego monitora 4K do gier, warto pamiętać, że ta przekątna może być jeszcze większa. Idealne będą urządzenia, w których częstotliwość jest nie mniejsza niż 80 Hz. Oczywiście im ten parametr będzie większy, tym lepszy uzyskamy efekt wizualny. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku trzeba mieć dobrej jakości kartę graficzną. Warto wybrać monitor 4K z matową matrycą, dzięki której światło nie będzie odbijać się od monitora, a tym samym utrudniać widoczność w trakcie korzystania z urządzenia. Przy zakupie warto również uwzględnić czas reakcji. Dobrze, jeśli jest on niższy niż 4 ms, dzięki czemu obraz nie będzie smużył się, nawet jeśli będziemy wyświetlać dynamiczne sceny. Nawet najtańszy monitor 4K powinien być wyposażony w tryb HDR, zapewniający wyświetlanie obrazu w jeszcze lepszej jakości, np. przy ciemniejszych scenach.

Z monitorów 4K mogą korzystać graficy komputerowi, którzy bardzo często w swojej pracy muszą odwzorowywać detale. Dlatego też, wybierając monitor, warto zwrócić uwagę, aby w pełni pokrywał barwy ADOBE RGB, tym samym mógł wyświetlać ponad miliard kolorów. Tanie monitory 4K dla grafików dają także możliwość odpowiedniego skalibrowania kolorów i odwzorowania barw. Co więcej, dobrze, jeśli monitor będzie miał tzw. szerokie kąty patrzenia, tak aby nie zmieniać intensywności wyświetlanych barw w zależności od położenia. Przy wyborze warto uwzględnić także swoje zdrowie. Zdecydowanie polecane są urządzenia wyposażone w technologię chronienia wzroku i redukcję migotania obrazu.

Tanie monitory 4K – modele godne polecenia

Co prawda rynek sprzętu RTV oferuje wiele dobrych i tanich monitorów 4K, warto jednak przyjrzeć się im bliżej i dopasować urządzenie pod własne preferencje. Dobrym wyborem będzie zakup BenQ EL2870U o czasie reakcji matrycy na poziomie 1 ms. Urządzenie dodatkowo jest wyposażone w funkcję HDR. Philips E-line 276E8VJSB/00 posłuży grafikowi, graczowi czy pracownikowi biurowemu, podobnie zresztą jak monitor Philips 278E1A/00 z częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie 60 Hz. Ciekawym wyborem będzie zakup monitora AOC U2777PQU o przekątnej 27”. Producent wyposażył go m.in. w funkcje pivot. Warto też przyjrzeć się urządzeniu Dell P2415Q.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link