Stopka do maszyny do szycia – rozszerz możliwości swojej maszyny

Autor: Sara

Stopki do maszyn do szycia pozwalają rozszerzyć ich możliwości. Dzięki nim można wykonywać zdecydowanie szybciej i prościej takie czynności, jak: wszywanie suwaków, stębnowanie, pikowanie, kapowanie, marszczenie, wszywanie lamówki czy dziurek do guzików. Zastosowań jest bardzo dużo, lecz do każdego przeznaczony jest inny rodzaj stopki. Jaką stopkę do maszyny wybrać?

Srebrna maszyna do szycia na białym tle przy niebieskiej włóczce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Czym jest stopka do maszyny do szycia?
 2. Jakie są rodzaje stopek?
 3. Jaką stopkę wybrać?

Stopki do maszyn do szycia w pigułce

Srebrna stopka maszyny do szycia szyjąca jasny materiał

Akcesoriów, które pomagają w szyciu, jest wiele. Najpopularniejsze są właśnie stopki do maszyn. Dlaczego tak często się z nich korzysta? Mają bardzo dużo zastosowań, są bardzo tanie oraz łatwo dostępne. Dziś na rynku można znaleźć niesamowicie dużo ich rodzajów, co pozwala łatwo dobrać je do swoich potrzeb. Dobrym wyborem będzie zainwestowanie w cały zestaw stopek do maszyn do różnych zadań, tak aby nie ograniczał nas sprzęt. Dzięki takiemu pakietowi akcesoriów wszywanie suwaków, pikowanie, kapowanie czy wszywanie lamówki nie będzie problemem. Dodatkowo, czynności te będą znacznie prostsze i szybsze do wykonania.

Na rynku jest obecnie kilka rodzajów maszyn, lecz wiele stopek pasuje do wszystkich ich typów. Nie należy się martwić, ponieważ znalezienie akcesoriów do konkretnej maszyny nie jest niczym trudnym. Producenci oddają w ręce użytkowników niesamowicie dużo akcesoriów, z których można korzystać.

Rodzaje stopek

Rodzajów stopek do maszyn szwalniczych jest bardzo dużo. Warto jednak znać kilka najbardziej użytecznych i najczęściej wykorzystywanych. W ten sposób można przekonać się, które czynności jesteś w stanie przyspieszyć i sobie ułatwić.

Można podzielić stopki pod względem tego, do czego są przeznaczone:

 • Uniwersalna

Jest dość szeroka i ma szeroki otwór. Można szyć nią ściegi proste, zygzakowate i ozdobne. Pozwala na mocne dociskanie materiału do ząbków transportera. Występuje w opcji metalowej i plastikowej. Poza rodzajem materiału, z jakiego są wykonane, stopki tego typu nie różnią się między sobą. Oczywiście stopka metalowa jest trwalsza.

 • Stopka do zamka krytego

Jest węższa od stopki uniwersalnej i ma mały otwór na ruch igły. Posiada dodatkową wypustkę, dzięki której ząbki zamka są wprowadzane do kanalików pod spodem stopki.

 • Stopka do wszywania zamków błyskawicznych

Po obu stronach ma dziurki, przez które przechodzi igła. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala na wygodne i łatwe wszywanie zamków błyskawicznych. Można z niej korzystać do ściegu prostego, jednak nie jest to zalecane ze względu na małą powierzchnię docisku.

 • Stopka do wszywania guzików

Bardzo przydatne akcesorium, które pozwala wykonać dziurki dopasowane do guzika. Ma specjalne miejsce, gdzie wkładamy guzik, aby później dopasować rozmiar dziurki. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie.

 • 10,99 zł
 • 9,99 zł
 • 39,99 zł
 • 219 zł
 • 129,99 zł

Kilka specjalistycznych stopek do maszyn, które warto znać:

Srebrna stopka maszyny do szycia na czarnym tle
 • Braiding foot – stopka do przyszywania sznurka, włóczki, gumki, rzemyka. Ma śrubkę do regulacji średnicy przyszywanego sznurka.
 • Fringe foot – stopka wykorzystywania do tworzenia ozdobnych frędzli lub szerokiego, ozdobnego zygzaka. Bardzo przydatne narzędzie przy skomplikowanych projektach.
 • 5 hole cording foot – stopka do przyszywania ordonka, innych ozdobnych nitek lub gumonici. Pozwala na naszywanie 5 nitek jednocześnie.
 • 7 hole cording foot – stopka bardzo podobna do poprzedniej. Jedyną różnicą jest liczba otworów. Pozwala na przyszycie jednocześnie 7 nitek.
 • Edge joining foot – stopka do szycia w szwie lub do ściegu krytego. Bardzo przydatna do przyszywania paska, plisy lub lamówki oraz łączenia dwóch kawałków materiału. Często korzysta się z niej także do podkładania spodni i spódnic.
 • 1,4’’ quinting foot – stopka przeznaczona do ściegu prostego o szerokości prawej płozy równej ¼ cala. Głównie korzysta się z niej przy patchworku.
 • Straight stitch foot – stopka do ściegu prostego. Podstawowe akcesorium do zszywania, stębnowania i kapowania.
 • Open toe embroidery foot – stopka otwarta do naszywania aplikacji i do ściegów ozdobnych. Dzięki niej dobrze widać powstające ściegi.
 • Round bead foot – stopka przeznaczona do naszywania koralików, perełek i przyszywania grubych sznurków.
 • Zig zag foot – jak nazwa wskazuje, stopka teflonowa do śliskich, elastycznych i innych kłopotliwych w szyciu materiałów. Bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu można oszczędzić dużo czasu.
 • Double welting foot – stopka do wszywania sznureczka w lamówkę, dzięki czemu można zrobić własną wypustkę. Nadaje się także do przyszywania wypustki.

To kilka najpopularniejszych, przydatnych stopek. Każda jest przeznaczona do innego rodzaju pracy, więc należy dobrać odpowiednią według własnych preferencji. Dodatkowo na rynku można znaleźć specjalne stopki do maszyn przemysłowych. Charakteryzują się inną budową i wytrzymałością, tak aby można było z nich korzystać ciągle, przez długi czas. Stopki do maszyn domowych są przeznaczone do ograniczonej produkcji oraz są zdecydowanie tańsze.

Jaką stopkę kupić?

Ze względu na dużą liczbę produktów na rynku należy zastanowić się, do czego konkretnie potrzebujemy tego akcesorium. Stopki do maszyn zwykle sprzedawane są w różnych zestawach, dzięki czemu można zaoszczędzić oraz otrzymać pakiet rzeczy, które rozszerzą możliwości maszyny. Łucznik komplet 6 stopek do owerloków oraz Łucznik stopki do lamowania to 2 zestawy, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszy zawiera stopki do owerloków, a drugi do laminowania. W ten sposób można otrzymać wysokiej jakości akcesoria w niższej cenie, ponieważ kupując stopki osobno, zapłacimy niestety więcej. Polecane przez użytkowników stopki to między innymi Łucznik stopka do cerowania, do ściegu satynowego i do ściegu krytego. To stosunkowo tanie akcesoria, które pozwolą na korzystanie z najpopularniejszych zaawansowanych funkcji maszyny do szycia.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link