Czym jest stacja dokująca i jak działa? Proponowane modele

Autor: Ola

Stacja dokująca poprawia komfort użytkowania komputera i to zarówno w domu, jak i w pracy. Takie urządzenie pozwala na podłączenie dodatkowych sprzętów, na przykład drukarki, myszki, klawiatury, drugiego monitora. Dzięki temu nie ma konieczności przepinania kabli.

Stacja dokująca do laptopa rozszerza jego funkcjonalność

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest stacja dokująca?
 2. na czym polega działanie stacji dokującej?
 3. jakie modele stacji dokującej warto wziąć pod uwagę?

Co to jest stacja dokująca i na czym polega jej działanie?

Stacja dokująca USB

Stacja dokująca do laptopa lub komputera nazywana jest także replikatorem portów. W stacji dokującej do laptopa znajdują się różnorodne gniazda i złącza, m.in. popularne porty USB. Decydując się na zakup takiego urządzenia, można szybko i skutecznie podłączyć monitor zewnętrzny, skaner, drukarkę i różne urządzenia elektroniczne. Warto wiedzieć, że im większa liczba portów w stacji dokującej, tym więcej sprzętów można podłączyć. Zwykle taką stację warto kupić do laptopa, ponieważ staje się wtedy on tak samo rozbudowany, jak komputer stacjonarny. Wśród portów, które może posiadać stacja dokująca, wyróżnia się: USB, HDMI, VGA, DVI, audio (in/out/combo), Ethernet czy Kensington Lock. Dodatkowo, w stacji może być zamontowany napęd optyczny.

Laptop ze stacją dokującą ma spore możliwości, a dodatkowo praca na takim sprzęcie jest usprawniona. Warto wiedzieć, że stacja dokująca przydaje się szczególnie osobom, które zabierają swojego laptopa do pracy lub biura coworkingowego (czyli wynajmowanych biurek lub pomieszczeń dla wolnych strzelców), a następnie potrzebują swojego sprzętu w domu. Nie ma konieczności podpinania wielu kabli, a po skończonej pracy nie trzeba odłączać wszystkich kabli, tylko wystarczy odpiąć laptopa od stacji dokującej. Warto wiedzieć, że takie urządzenie przydaje się także w biurach i może być bardzo pomocne dla pracowników. Wśród najważniejszych zalet stacji dokującej można wyróżnić:

 • wygoda w obsłudze sprzętu,
 • brak konieczności podpinania i odpinania kabli,
 • możliwość dostępu do różnych dysków zewnętrznych, na których zapisane są dane,
 • dostęp do różnych złącz, których może brakować w laptopie,
 • trwałość i ekonomiczność,
 • możliwość pracy na podłączonym, dużym monitorze zewnętrznym zamiast na małym ekranie laptopa.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie stacje dokujące są uniwersalne, ponieważ spora część modeli jest dostosowana tylko do niektórych laptopów. Właśnie dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy stacja może zostać podłączona do konkretnego sprzętu.

 • 169,99 zł
 • 149,99 zł
 • 199,99 zł
 • 169,99 zł
 • 939 zł

Proponowane modele stacji dokujących

Stacja dokująca do laptopa Unitek Y-3026

Wybór stacji dokujących na rynku nie jest bardzo duży, ponieważ urządzenia te są często stosowane w biurach i zamawiane z hurtowni. Użytkownicy prywatni nie muszą się jednak obawiać, ponieważ spokojnie można znaleźć przynajmniej kilka interesujących stacji dokujących. Wśród proponowanych modeli można wyróżnić:

 • Unitek Y-3026 to aluminiowa stacja dokująca do laptopa lub komputera, która umożliwia szybki transfer danych. Podłączana jest ona przy pomocy wejścia USB 3.0, a została zaprojektowana do współpracy z dyskami o dużej pojemności.
 • Unitek Y-3704 to stacja wyposażona w następujące porty: GigabitEthernet, wyjście HDMI oraz VGA, porty audio (wyjście/wejście) oraz dwa porty USB 3.0. Obsługiwane przez stację systemy to: Windows: XP/Vista/7/8(32b-64b) MacOS: Mountain Lion 10.8 / Lion 10.7 /Snow Leopard 10.6.
 • Unitek Y-1092 to stacja dokująca, która pozwala na transfer danych z laptopa na dysk zewnętrzny. Jest to bardzo wydajne urządzenie, którego można używać z systemem Windows, Mac OS oraz Linux.
 • Unitek Y-3027 to stacja zaprojektowana do pracy z dyskami o dużej pojemności, która pozwala na tworzenie kopii danych pomiędzy dyskami. Do stacji można podłączyć także monitor i oglądać filmy.
 • Unitek Y-3605 to urządzenie, które pozwala na dostęp do wielu różnych urządzeń, a do laptopa można podłączyć je za pomocą portu USB C.
 • Unitek Y-1091 to stacja dokująca, która może posłużyć jako odtwarzacz filmów wideo, a także do odtwarzania muzyki oraz zdjęć. Po 30 minutach bezczynności urządzenie przechodzi automatycznie w tryb uśpienia, aby nie tracić energii.
 • i-Tec Dual Docking Station U3HDDVIDCK to stacja, która posiada dwa wejścia graficzne, dzięki czemu można korzystać z prawie każdego monitora. Własny procesor graficzny urządzenia sprawia, że laptop nie jest dodatkowo obciążony.

Podsumowując, można uznać, że stacje dokujące to urządzenia przydatne, zarówno w domach, jak i w biurach. Wybierając taką stację, warto dokładnie sprawdzić jej specyfikację techniczną, porty oraz uniwersalność.

WSKAZÓWKA

Zwróć uwagę, czy replikator portów można umieścić w podstawce i postawić pionowo – to pozwoli Ci zaoszczędzić na biurku więcej miejsca. Czasem taka podstawka dołączana jest do zestawu.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link