Stabilizator obrazu – w korpusie czy obiektywie? Który wybrać?

Autor: Piotr

Osoby zajmujące się fotografią – nie tylko profesjonalnie, ale i amatorsko – przywiązują dużą wagę do jakości swoich zdjęć. Fotografie – najlepiej te nieporuszone, ostre i nasycone – wymagają zarówno odpowiednich umiejętności, jak i właściwego sprzętu. Poza dostosowaniem ustawień czy dobraniem obiektywów, warto zwrócić uwagę na często zapomnianą cechę, jaką jest stabilizacja obrazu. Nieporuszone zdjęcia można uzyskać dzięki stabilizatorom w korpusie oraz w obiektywie. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się te systemy.

Zbliżenie na aparat cyfrowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest stabilizacja obrazu w aparacie i czemu służy
 2. jakie są główne cechy stabilizatora obrazu w korpusie i obiektywie
 3. jakie modele aparatów ze stabilizacją obrazu warto kupić

Stabilizator obrazu w aparacie – czym jest i do czego służy?

Zbliżenie na przełącznik stabilizacji obrazu w obiektywie aparatu cyfrowego

Na rynku dostępnych jest wiele modeli aparatów cyfrowych, które wyróżniają się coraz to nowocześniejszymi parametrami i dodatkami. Ale robiąc zdjęcia, zwłaszcza „z ręki”, powinniśmy zwrócić uwagę na zastosowaną w sprzęcie stabilizację obrazu. Ten system można podzielić na dwa rodzaje: stabilizację zawartą w korpusie oraz w obiektywie. Na początku warto jednak zadać pytanie, czym tak naprawdę jest stabilizator obrazu i jaką rolę odgrywa w aparacie?

Stabilizacja obrazu w aparacie ma za zadanie ułatwić fotografowi wykonywanie zdjęć w trudnych warunkach – czyli najczęściej przy słabym oświetleniu, bez użycia statywu. Jest to bardzo przydatna funkcja, która pozwoli na uzyskanie nieporuszonych zdjęć. Stabilizator zwiększa także, w pewnym stopniu, czas naświetlania fotografii. Ten system wychwytuje drżenie naszych rąk, ale tylko to delikatne. Jeżeli będziemy mocno poruszać aparatem, stabilizacja nie zadziała, a zdjęcie wciąż pozostanie poruszone. Ponadto stabilizator działa tylko na lekkie poruszenia, które wyjdą od fotografa – jeżeli obiekty, które fotografujemy, poruszają się, wciąż będą one rozmyte. Wiele aparatów posiada specjalną technologię, która pozwala na przewidywanie poruszeń aparatu. Co ciekawe, na rynku jest szereg modeli aparatów, które wykorzystują jednocześnie obydwa sposoby stabilizacji obrazu.

Stabilizator obrazu w korpusie i obiektywie – różnice

Aparaty cyfrowe posiadają dwa główne systemy stabilizacji obrazu – w obiektywie (inaczej optyczny) oraz w korpusie (inaczej matrycowy). Pierwszy z nich polega na stabilizowaniu zdjęć za pomocą obiektywu, w którym znajduje się cały system. Drugi opiera się na stabilizacji ukrytej w konstrukcji aparatu. Czym jednak różnią się te systemy?

Stabilizacja w obiektywie:

 • opiera się w głównej mierze na pracy soczewek w obiektywie – wykorzystuje układ żyroskopów;
 • pozwala na manipulowanie ilością światła, która będzie docierać do aparatu;
 • wymaga dłuższej ekspozycji, a co za tym idzie – wydłuża czas naświetlania fotografii;
 • główną cechą odróżniającą ten sposób stabilizacji od zawartego w korpusie jest fakt stabilizacji obrazu zarówno podczas kadrowania, jak i wywoływania zdjęcia;
 • ten rodzaj systemu stabilizacji znacznie poprawia pracę z aparatem, kiedy nie posiadamy statywu.

Stabilizacja w korpusie:

 • opiera się na specjalnym systemie wbudowanym w konstrukcję aparatu – poruszania matrycą w wielu płaszczyznach;
 • działa tylko podczas wywoływania zdjęcia;
 • nie zawsze stabilizuje obraz podczas kadrowania;
 • jest to dobra alternatywa dla osób, które nie posiadają wielu obiektywów do różnych kompozycji – zazwyczaj działa tak samo, bez względu na to, jakiego obiektywu obecnie używamy.

Który z tych systemów stabilizacji obrazu jest lepszy? Trudno powiedzieć. Na pewno obydwa cechują się skutecznością. Wybór zależy głównie od preferencji fotografa i jego wymagań: czy będzie potrzebował dłuższego kadrowania, czy może wykonuje szybkie zdjęcia, opierające się na ruchu. Jeżeli nie wiemy, który rodzaj stabilizacji wybrać, możemy postawić na wersję hybrydową. Nowoczesne aparaty cyfrowe wykorzystują stabilizację opartą połączeniu obydwu systemów – w korpusie i obiektywie. Jest to podwójna pomoc dla osób, które robią zdjęcia „z ręki” lub które nie używają statywu.

Polecane aparaty cyfrowe
 • 4 999 zł
 • 819 zł
 • 1 049 zł
 • 549 zł
 • 449 zł

Polecane modele aparatów ze stabilizatorem obrazu w obiektywie oraz w korpusie

Fotograf trzymający aparat przy ziemi

Zakup aparatu z odpowiednim rodzajem stabilizacji obrazu to niełatwa sprawa. W sklepie RTV EURO AGD możemy znaleźć wiele interesujących modeli aparatów. Jeżeli chodzi o stabilizację w obiektywie, warto zwrócić uwagę na Canon EOS M50. Jest to aparat bezlusterkowy, posiadający w zestawie dwa obiektywy wymienne, które wykorzystują system stabilizacji obrazu, torbę oraz kartę 16 GB. Co ciekawe, łączy się z laptopem lub komórką poprzez Bluetooth i Wi-Fi. Umożliwia również wykonywanie zdjęć zdalnie, za pomocą telefonu. Jest to zestaw kompletny, zawierający w sobie świetny sprzęt oraz wszystkie niezbędne akcesoria. Drugą propozycją jest Sony Alpha 6400 – zapewniający stabilizację optyczną wysokiej jakości. Posiada funkcję śledzenia obiektu fotografowanego w czasie rzeczywistym i koryguje ostrość. Poza tym to idealny model do nagrywania filmów w 120 kl./s.

Jeżeli chodzi o aparaty ze stabilizacją matrycową, warto zwrócić uwagę na Sony Alpha a7 II. Ten model posiada 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu oraz współpracuje z każdym obiektywem z serii Alpha. Zapewnia 10 programowalnych przycisków, które możemy przypisać do aż 56 funkcji. Drugą propozycję stanowi Panasonic DC-GH5S. Aparat ten wykorzystuje, podobnie jak wcześniej wspomniany Sony Alpha, 5-osiową stabilizację obrazu. Panasonic zawiera jednak dodatkową technologię Dual I.S. 2, która korzysta z systemów dostępnych zarówno w korpusie, jak i obiektywie. Ponadto wizjer wykonany jest przy użyciu technologii OLED. Ostatnim modelem, na który z pewnością warto zwrócić uwagę jest Nikon Z6 + 24-70mm + adapter FTZ. Ten zestaw posiada w sobie, poza aparatem, świetny obiektyw ze stabilizacją obrazu oraz adapter FTZ, który pozwala na używanie wszystkich innych obiektywów z mocowaniem F. Ciekawym dodatkiem jest zastosowana technologia mini HMDI, dzięki której możemy podłączyć aparat do telewizora i przeglądać zdjęcia bez konieczności wyciągania karty. Ten model jest swoistą hybrydą – poza wcześniej wspomnianą stabilizacją w obiektywie, posiada także stabilizator w korpusie.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link