Czym jest dysk SATA? Podstawowe informacje i rodzaje

Autor: Piotr

Co prawda obecnie panuje powszechna era dysków półprzewodnikowych, ale nie oznacza to, że poprzednie rozwiązania wyszły już z mody. Interfejs SATA przez wiele lat był najpopularniejszym rodzajem pamięci wewnętrznej w praktycznie wszystkich urządzeniach i do dziś gwarantuje szereg funkcji.

Ikona SATA na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest dysk SATA
 2. jakie istnieją wersje dysków SATA
 3. na co zwracać uwagę przy wyborze dysku SATA

Czym jest dysk SATA?

Podłączanie dysków twardych i dysków SSD w komputerze za pomocą interfejsu SATA

Dysk twardy SATA jest rodzajem urządzenia pamięci masowej z możliwością wielokrotnego zapisu. Charakteryzuje się godną uwagi prędkością transmisji, doskonałymi pojemnościami pamięci i bezbłędną obsługą praktycznie wszystkich systemów operacyjnych i płyt głównych komputerów. Znaleźć można go przede wszystkim w komputerach stacjonarnych, laptopach i serwerach. Często łatwo da się stwierdzić, że komputer jest wyposażony w dysk twardy SATA ze względu na charakterystyczny hałas, który towarzyszy procesom odczytu i zapisu danych.

Dyski twarde SATA przeznaczone do komputerów stacjonarnych mają zazwyczaj 10,1 cm szerokości, 2,6 cm wysokości i 14,7 cm długości i są zwykle nazywane dyskami twardymi 3,5 cala. Urządzenia przeznaczone do laptopów mają najczęściej 6,8 cm szerokości, 0,9 cm wysokości i 10 cm długości i są zwykle nazywane 2,5-calowymi dyskami twardymi. Oprócz komputerów stacjonarnych i laptopów, dyski twarde SATA można również znaleźć w konsolach do gier wideo, w tym w PlayStation 3 i 4, Xbox 360 i One oraz wielu innych.

SATA to skrót od Serial Advanced Technology Attachment, interfejsu magistrali komputerowej, który łączy adaptery magistrali hosta z urządzeniami pamięci masowej. SATA jest następcą standardu Parallel ATA (PATA), który został zaprojektowany w 1986 roku i przez wiele lat był najpopularniejszym i najtańszym interfejsem dla wewnętrznych komputerowych urządzeń magazynujących. Ale po wprowadzeniu SATA w 2003 roku, PATA zaczęła zanikać.

W porównaniu do PATA, SATA ma kilka kluczowych zalet. Po pierwsze, kable składają się tylko z 7 przewodów zamiast 40 lub 80, dzięki czemu interfejs jest znacznie bardziej odpowiedni dla kompaktowych komputerów stacjonarnych i laptopów. Ponadto SATA obsługuje funkcję wymiany „na gorąco”, która umożliwia wymianę lub dodanie dysku twardego bez zatrzymywania lub wyłączania systemu. Dodatkowo obsługuje wyższe prędkości przesyłania danych dzięki wyższym szybkościom sygnalizacji.

 • 109,89 zł
 • 169,89 zł
 • 239 zł
 • 249 zł
 • 419 zł

Wersje dysków SATA

Przykładowy dysk SSD

Istnieją trzy główne wersje interfejsu SATA.

 • Wersja SATA 1.0. Pierwsza wersja interfejsu SATA została wydana w 2003 roku, obsługując prędkości komunikacji do 1,5 Gbit/s. Aby ułatwić przejście ze starszych dysków twardych PATA, producenci używali wówczas mostków scalonych do konwersji istniejących projektów PATA do użytku z interfejsem SATA. Minusem tego rozwiązania kompatybilności był brak niektórych funkcji interfejsu SATA, takich jak Native Command Queuing (NCQ).
 • Wersja SATA 2.0. W drugiej wersji interfejsu SATA pojawiła się obsługa NCQ. Natywne kolejkowanie poleceń jest rozszerzeniem interfejsu SATA, który pozwala wewnętrznym dyskom zoptymalizować kolejność wykonywania otrzymanych poleceń odczytu i zapisu, zmniejszając niepotrzebne ruchy głowicy napędu oraz prowadząc do lepszej wydajności i dłuższej żywotności. Ponadto maksymalna szybkość komunikacji została zwiększona do 3 Gbit/s.
 • Wersja SATA 3.0. Trzecia generacja interfejsu SATA stanowi ogromny krok naprzód pod względem wydajności. Pełny standard 3.0 został wydany 27 maja 2009 roku i określał maksymalną prędkość transferu 6 Gbit/s. W funkcji NCQ wprowadzono także kilka istotnych usprawnień, z których większość miała na celu poprawę jakości usług przesyłania strumieniowego wideo i przerwań o wysokim priorytecie. Obecnie jednymi z najpopularniejszych przedstawicieli tej wersji są: GoodRam CX400, Samsung 860 QVO czy Crucial MX500.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Decydując się na zakup dysku SATA w jednej z trzech dostępnych wersji, pod uwagę należy wziąć kilka głównych czynników, warunkujących jego późniejszą pracę. Wśród nich można wymienić:

 • pojemność – najbardziej podstawowa z cech, pozwalająca ocenić, ile danych dysk będzie w stanie pomieścić. Na rynku występują modele z pojemnością od 250 GB po 1 TB (jak np. Adata SU800) i większą;
 • format – głównie ma to związek z rodzajem urządzenia, do jakiego dysk będzie montowany (laptop, komputer, konsola). Dyski dostępne są w rozmiarach: 1,8 cala, 2,5 cala (jak np. Patriot Burst) i 3,5 cala;
 • maksymalna prędkość odczytu i zapisu – wartość ta informuje użytkownika, jak szybko będzie trwał proces wykonywania podstawowych czynności dysku SATA.

Tak naprawdę decyzja o wyborze konkretnego modelu dysku SATA powinna opierać się na analizie wszystkich możliwych czynników. Szeroka, dostępna na rynku oferta pozwala użytkownikom wybierać spośród ogromnej liczby urządzeń.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link