Robot kuchenny do 300 zł – jaki wybrać?

Autor: Klaudia

Choć gotowanie i pieczenie to jedne z najbardziej lubianych czynności domowych, to nawet wśród nich występują elementy, które potrafią przyprawić nas o gęsią skórkę. Wyrabianie ciężkiego drożdżowego ciasta czy krojenie cebuli to obowiązki, z których chętnie zostalibyśmy wyręczeni. Na szczęście istnieje urządzenie, które może skutecznie ułatwić nam życie. Sprawdź, czym jest robot kuchenny i dlaczego warto go kupić.

Kobieta wlewa przygotowany krem do misy robota kuchennego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w jakich czynnościach wyręczy cię robot kuchenny
 2. jakie parametry są najbardziej istotne przy jego wyborze
 3. czy dodatkowe wyposażenie jest konieczne
 4. jakie są najlepsze roboty kuchenne do 300 zł

Robot kuchenny - w czym może pomóc?

Robot kuchenny wyrabia ciasto

Robot kuchenny to wielozadaniowe urządzenie, które w jednej obudowie mieści funkcje kilku osobnych akcesoriów kuchennych. Z jego pomocą niestraszne stają się nawet najbardziej uciążliwe kulinarne obowiązki. Choć z wyglądu jest niepozorny – przypomina najzwyklejszy mikser z misą – w środku kryje całe mnóstwo możliwości.

Skutecznie zastępuje on zarówno niewielkie elementy wyposażenia kuchennego, takie jak tarki, noże czy trzepaczka, jak i większe sprzęty AGD (np. mikser, blender czy wyciskarkę do soków). W zależności od wybranego modelu możesz cieszyć się pełnym wyposażeniem od razu (jednak z reguły związane jest to z większą ceną) albo dokupować poszczególne elementy i samodzielnie stworzyć robota kuchennego, który spełni wszystkie indywidualne oczekiwania.

Wielofunkcyjny robot kuchenny to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Jednorazowa inwestycja pozwoli ci uniknąć konieczności kupowania wszystkich urządzeń osobno. Jego posiadanie wiąże się również z istotnym walorem estetycznym i przestrzennym. Zamiast wielu pojedynczych elementów do mielenia, rozdrabniania, krojenia i tarcia, w pomieszczeniu znajdzie się tylko jedno urządzenie, które, dzięki istotnym walorom estetycznym, dodatkowo ozdobi wnętrze twojej kuchni.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Wybierając wielofunkcyjnego robota, należy uzbroić się w cierpliwość i bardzo dokładnie przyjrzeć się parametrom technicznym poszczególnych modeli. Jest to jednorazowa, ale dość poważna inwestycja, dlatego należy upewnić się, że wybrane urządzenie w pełni zaspokoi nasze oczekiwania.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pojemność misy robota. Im więcej funkcji posiada urządzenie, tym większe powinno być naczynie do mieszania. Dodatkowo parametr ten należy bezpośrednio dostosować do liczby osób, dla których zazwyczaj przygotowujesz posiłki. Średnio należy przyjąć, iż dwulitrowa miska wystarczy na zaspokojenie potrzeb trzyosobowej rodziny. 5-osobowe gospodarstwo domowe będzie natomiast potrzebowało trzy- lub nawet czterolitrowej misy.

Dodatkowe udogodnienie stanowi miska wyposażona w miarkę do odmierzania ilości produktów. Znacznie ułatwi to przygotowywanie ciast czy innych potraw. Kolejnym, dość istotnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest moc robota. Ogólnie przyjęta zasada głosi, że im większa moc, tym efektywniej, szybciej i sprawniej działa urządzenie. Duża moc (powyżej 1000 W) jest jednak niezbędna głównie wtedy, kiedy planujesz rozdrabniać bardzo twarde rzeczy (np. orzechy) lub wyrabiać ciężkie ciasta. Jeśli natomiast priorytetem są dla ciebie mniej wymagające zadania (mieszanie składników, wyciskanie soku itp.), wystarczające będzie urządzenie o mniejszej mocy (np. 350 W).

Istotnym aspektem jest również to, czy wybrany model posiada regulację prędkości obrotów. Niektóre typy produktów potrzebują bowiem delikatniejszego traktowania. Im większa skala regulacyjna, tym lepiej możesz dostosować tryb działania sprzętu do konkretnej potrawy. Warto również zwrócić uwagę na sam sposób regulacji. Wyróżniamy modele, w których prędkość zmieniana jest mechanicznie i takie, w których odbywa się to elektronicznie. Same obroty mogą natomiast zmieniać się skokowo i płynnie.

Dodatkową kontrolę nad przygotowywaną potrawą uzyskasz, wybierając urządzenie wyposażone w tryb pulsacyjny (pracuje ono tylko wtedy, kiedy przyciskasz odpowiedni przycisk). Ma to znaczenie przy przyrządzaniu produktów, które należy rozdrabniać stopniowo oraz takich, które nie nadają się do rozkruszenia w trybie pracy ciągłej. Przy wyborze urządzenia należy również zwrócić uwagę na jego walory estetyczne. Będzie ono bowiem stanowić stały element kuchennego blatu.

Polecane roboty kuchenne
 • 2 990 zł
 • 899 zł
 • 1 219 zł
 • 459 zł
 • 1 995 zł

Dodatkowe wyposażenie robota kuchennego

Robot kuchenny z całym wyposażeniem

Jak zostało wspomniane wcześniej, możesz wybrać robota kuchennego sprzedawanego wraz z całym zestawem wyposażenia. Jeśli jednak zdecydujesz się na opcję z możliwością samodzielnego doboru akcesoriów i końcówek, zyskasz większą swobodę w tworzeniu urządzenia indywidualnie dopasowanego do twoich potrzeb. Spośród dodatkowych elementów możesz wybrać m.in.:

 • końcówki do krojenia w paski, kostkę i plastry – idealne do przygotowywania zup i sałatek,
 • tarki z oczkami w różnych rozmiarach i kształtach,
 • końcówkę do mielenia mięsa,
 • mieszadło do wyrabiania ciast,
 • blender kielichowy,
 • wyciskarkę do cytrusów,
 • trzepaczkę do ubijania białek.

Robot kuchenny do 300 zł – jaki wybrać?

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jaki model robota kuchennego wybrać, prezentujemy listę pięciu najlepszych modeli w cenie nieprzekraczającej 300 zł. Oto one:

 • Philips HR7310/00 – dzięki ostrzom ze stali szlachetnej możesz być pewien, że posłuży ci długie lata;
 • Philips HR1388/80 – dzięki specjalnej tarczy do krojenia w paski z łatwością przygotujesz zdrowe, domowe frytki o idealnym kształcie;
 • RAVEN ERW001 – dołączony kielich do blendowania umożliwi ci szybkie przygotowanie owocowych koktajli i kremów;
 • Caso Germany CR4 – dzięki temu urządzeniu krojenie warzyw i tarcie produktów stanie się szybkie i bezproblemowe;
 • Severin Mr. Twister KM3923 – urządzenie wyposażone w 5 różnych wkładek tnących, dzięki którym łatwo i szybko przygotujesz pyszny makaron domowej roboty.

Robot kuchenny, choć kojarzony z drogim urządzeniem, wcale nie musi kosztować więcej niż 300 zł. Jeśli do tej pory przed jego zakupem powstrzymywał cię ograniczony budżet, już teraz wiesz, że nie musisz się tym martwić. Już teraz wybierz odpowiedni model i ciesz się łatwym i przyjemnym gotowaniem.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link