Pierwsza lustrzanka – na co zwrócić uwagę?

Autor: Karolina

Próbowałeś już swoich sił, robiąc zdjęcia smartfonem czy aparatem cyfrowym? Chciałbyś przenieść swoje hobby na wyższy poziom? Czas na zakup pierwszej lustrzanki! Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, wybierając lustrzankę dla początkującego.

jaką lustrzankę kupić

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaką markę wybrać przy kupnie pierwszej lustrzanki
 2. na jakie najważniejsze funkcje lustrzanki dla amatora zwrócić uwagę
 3. jakie wyposażenie dobrać do pierwszej lustrzanki
 4. jaką lustrzankę na początek kupić

Czy marka pierwszej lustrzanki ma znaczenie?

Wybierając lustrzankę cyfrową, będziesz musiał zdecydować, jakiej marki urządzenie kupić. Obecnie na rynku triumfy święci zaledwie czterech producentów, którzy zdecydowanie dominują, jeśli chodzi o liczbę modeli w sprzedaży:

 • Canon – po sprzęt tej marki sięgają przede wszystkim profesjonaliści, choć w jej ofercie bez trudu znajdziesz także lustrzanki dla amatorów. Kupując produkty Canona, możesz liczyć na najwyższą jakość wykonania aparatu, a także na doskonałą dostępność potrzebnych akcesoriów i dodatków, takich jak lampy błyskowe, obiektywy, a nawet torby na aparat czy elementy do czyszczenia lustrzanek. Canon wyróżnia się nie tylko świetną jakością robionych zdjęć, ale i pozwala na nagrywanie filmów w bardzo dobrej rozdzielczości.
Canon EOS 4000D + EF-S 18-55mm f/3,5-5.6 + torba SB130 + karta 16GB
 • Nikon – to drugi, najsilniej konkurujący z Canonem, gigant na rynku lustrzanek cyfrowych. Opisując tę markę, można właściwie posłużyć się bardzo podobnymi argumentami co w przypadku Canona. Obie prezentują bardzo podobny poziom, a różnią się niuansami. To, na której z tych marek się zdecydujesz, będzie zależało od takich kwestii, jak kształt aparatu, wygoda użytkowania, rozmieszczenie poszczególnych funkcji i elementów.
Nikon D3400 + AF-P 18-55 (czarny)

CZY WIESZ, ŻE...

Choć urządzenia Canona i Nikona niewiele się od siebie różnią i żadne z nich nie odbiega jakościowo od drugiego, wśród osób zajmujących się fotografią istnieje wyraźny podział na miłośników lustrzanek cyfrowych Nikona lub Canona.

 • Sony – marka, która solidnie zakorzeniła się wśród najczęściej wymienianych producentów lustrzanek cyfrowych, choć do wyżej wspomnianych potęg sporo jej jeszcze brakuje. Popularność aparatów Sony wzrosła, gdy marka przejęła Minoltę. Lustrzanki cyfrowe Sony są atrakcyjne cenowo i mają spore wsparcie pod względem dedykowanych akcesoriów, co z pewnością przemawia na plus tych urządzeń.
Sony ILC-A68 body
 • Pentax – na modele tej marki decydują się przede wszystkim osoby, które liczą na solidne wykonanie lustrzanki cyfrowej. Urządzenia Pentaxa są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też świetnie sprawdzają się w roli lustrzanek dla amatorów, którzy jeszcze nie zdążyli obyć się z podobnymi sprzętami. Wadą aparatów marki Pentax są gorsze parametry techniczne w porównaniu z powyższymi markami, jednak w przypadku lustrzanki dla początkujących nie będzie to miało większego znaczenia.

Jaką lustrzankę kupić – najważniejsze parametry

Pierwszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, kupując lustrzankę dla amatora, jest jej cena. Swoją pierwszą lustrzankę kupisz z powodzeniem do 2000 zł, choć dopłacając, możesz zyskać nieco więcej funkcji i lepsze parametry. Jednak na początek proponujemy zainteresować się tańszymi modelami, by sprawdzić, czy fotografia stanie się prawdziwym hobby, zanim wydasz więcej na sprzęt.
pierwsza lustrzanka

Na pewno nie bez znaczenia będą kwestie zewnętrzne, takie jak waga czy rozmiar pierwszej lustrzanki, a także obecność powłoki antypoślizgowej czy odporność na uszkodzenia. Początki użytkowania sporego urządzenia mogą być bowiem kłopotliwe i niepewne. O wiele ważniejsze jednak będą parametry wewnętrzne lustrzanki cyfrowej:

 • ISO – im wyższa światłoczułość matrycy, tym łatwiej będzie Ci robić zdjęcia przy słabym oświetleniu. Lustrzanka cyfrowa z wysokim ISO doskonale nadaje się do fotografowania wnętrz zabytków, nocnych klubów i wydarzeń plenerowych odbywających się po zmroku;
 • matryca – choć typ matrycy w lustrzance dla początkującego nie będzie miał większego znaczenia, warto wybrać urządzenie z matrycą CMOS lub Live MOS – matryce CDD są już przestarzałe i aparaty w nią wyposażone robią słabszej jakości zdjęcia;
 • stabilizacja obrazu – jeśli lustrzanka dla amatorów jest wyposażona w tę opcję, będzie Ci łatwiej robić zdjęcia o perfekcyjnej ostrości;
 • rozdzielczość – ten parametr informuje o liczbie fotoczułych komórek na matrycy. Ma wpływ przede wszystkim na lepsze odwzorowanie obrazu oraz jego jakość, w szczególności wtedy, gdy w planach jest jego znaczne powiększenie w celu wykonania plakatu czy nawet bilbordu.

To tylko podstawowe parametry mające wpływ na działanie każdego aparatu. Oprócz nich ważne są również inne możliwości urządzeń, ale w przypadku lustrzanki dla amatora nie odgrywają one aż tak istotnej roli.

 • 7 599 zł
 • 6 999 zł
 • 4 999 zł
 • 5 599 zł
 • 2 999 zł

Jakie wyposażenie dobrać do lustrzanki dla amatora?

jaka lustrzanka na początek

Jeśli zdecydowałeś się na zakup lustrzanki dla początkujących, zobacz też, co możesz do niej dobrać. Na początek wybierz obiektyw, którym będziesz się najczęściej posługiwać – może to być model standardowy, dołączony do Twojej pierwszej lustrzanki. Pamiętaj jednak, że taki uniwersalny obiektyw nie sprawdzi się, jeśli zechcesz fotografować konkretne zdarzenia, np. mecze i wydarzenia sportowe lub krajobrazy – w tym przypadku lepiej wybrać teleobiektyw. Z kolei model szerokokątny będzie niezastąpiony przy robieniu zdjęć wnętrz czy przyjęć, ponieważ za jego pomocą możesz objąć większe przestrzenie w kadrze. Na późniejszym etapie do swojej lustrzanki cyfrowej będziesz mógł także dobrać różnego rodzaju filtry, ale w początkowej fazie nie będą Ci one potrzebne.

Ważniejsze okaże się natomiast kupienie akcesoriów, które ochronią Twoją lustrzankę dla początkujących przed uszkodzeniem. Mowa rzecz jasna o torbie do aparatu lub plecaku – to właśnie w nich w bezpieczny sposób możesz transportować i przechowywać lustrzankę cyfrową. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Jak wybrać torbę do aparatu fotograficznego.

CZY WIESZ, ŻE...

Torba do lustrzanki cyfrowej powinna być na tyle duża, by pomieścić wszelkie akcesoria, których używasz do fotografowania. Jednocześnie jednak musi być odpowiednio dopasowana do lustrzanki, by nie przechowywać urządzenia w zbyt ciasnym lub luźnym miejscu – obie sytuacje mogłyby doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Przydatne okażą się również:

 • statyw,
 • karta pamięci,
 • akumulatory,
 • akcesoria czyszczące.

To bardzo ważne, aby odpowiednio dbać o każdą lustrzankę cyfrową, nawet jeśli nie kosztowała wiele – dzięki temu wydłużysz jej żywotność. Dowiedz się, jak dbać o sprzęt fotograficzny.

Jaka lustrzanka na początek – przegląd modeli

Zastanawiasz się, jaką lustrzankę kupić? Zastanów się nad tańszymi modelami najlepszych marek produkujących sprzęt fotograficzny. Dzięki poniższej tabeli możesz łatwo porównać możliwości czterech lustrzanek dla początkujących: Canon EOS 4000D, Nikon D3400, Sony ILC-A68B oraz Pentax K-70 body.

Znajdujące się w tabeli lustrzanki mają odmienne parametry techniczne, ale i różnią się cenami. To, czy wybierzesz tańszy i nieco mniej zaawansowany, czy też droższy, jednak dający większe możliwości sprzęt, zależy od tego, czego oczekujesz po swojej pierwszej lustrzance. Bez wątpienia jednak wszystkie wyżej wymienione urządzenia pozwolą Ci zrobić pierwszy krok w stronę świata profesjonalnej fotografii.

Mamy najprawdopodobniej najbardziej kompleksowy i dokładny test ciążowy online z bardzo nowoczesnym interfejsem użytkownika. Zobacz test tutaj i sprawdź, czy spodziewasz się, czy nie w ciągu kilku sekund.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów