Pęsety czy dyski w depilatorach – które rozwiązanie jest najlepsze?

Autor: Joanna

Usuwanie zbędnego owłosienia przy pomocy depilatora może odbywać się na kilka sposobów. Tradycyjne urządzenia są wyposażone w dyski lub pęsety. To właśnie od nich zależy szybkość i dokładność zabiegu. Przed zakupem warto sprawdzić, które rozwiązanie – pęsety czy dyski w depilatorach – jest lepsze.

Kobieta usuwa zbędne owłosienie z nóg przy pomocy depilatora dyskowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje depilatorów klasycznych
 2. jakie zastosowanie mają pęsety w depilatorze
 3. czym charakteryzuje się depilator dyskowy
 4. czy lepiej wybrać pęsety, czy dyski w depilatorze

Jakie są rodzaje depilatorów klasycznych?

Uśmiechnięta kobieta depiluje nogi, do czego służy jej depilator pęsetowy

Depilatory klasyczne to urządzenia, które służą do usuwania zbędnego owłosienia poprzez wyrywanie włosków wraz z cebulkami. Efekt nie jest trwały, jednak tego rodzaju depilacja zapewnia dużą wygodę, ponieważ zabieg należy powtórzyć dopiero po kilku tygodniach. Wyróżnia się depilatory z pęsetami i dyskowe.

Depilatory z pęsetami

Ten rodzaj depilatorów ma głowicę, na której umieszczone są obracające się pęsety. Gdy natrafiają one na włosek, wyrywają go razem z cebulką. Dzięki temu owłosienie odrasta powoli, nawet po kilku tygodniach (wszystko zależy jednak od indywidualnych cech osoby, która poddaje się depilacji). W urządzeniu znajduje się od 20 do 40 pęset. Są one rozmieszczone w dość dużych odstępach, dlatego depilator tego typu nadaje się przede wszystkim dla osób, które mają rzadkie włosy. Dobrze sprawdzi się również u osób z wrażliwą skórą, skłonną do podrażnień i alergii. Przykładem jest Braun Silk-epil 9 9-880.

Depilator z pęsetami najczęściej jest wyposażony w dodatkowe głowice – golarkę i trymer, które ścinają włosy tuż przy skórze. Są one przeznaczone do miejsc, które są zbyt delikatne, aby poddać je depilacji lub wymagają większej precyzji (np. brwi lub okolice bikini). Urządzenia mogą mieć również inne, dodatkowe funkcje: lampkę podświetlającą depilowany obszar, nasadkę złuszczającą, system masażu (np. depilator Braun Silk-epil 5 5-880). Niektóre depilatory z pęsetami są wodoodporne, dlatego mogą być używane również podczas kąpieli.

Depilatory dyskowe

Depilatory dyskowe mają głowicę wyposażoną w dyski metalowe lub ceramiczne, które podczas obracania się chwytają włoski i wyrywają je wraz z cebulkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu tworzy się dużo punktów chwytania, co pozwala na szybką, dokładną i bardzo efektywną depilację. Tego rodzaju urządzenie sprawdzi się także u osób, które mają gęstsze lub mocniejsze włoski. Przykładem jest Philips Satinelle Advanced BRE640/00.

Depilatory dyskowe mogą przyczynić się do powstawania podrażnień, a depilacja przy ich pomocy uznawana jest za dość bolesną. Dlatego urządzenia są wyposażone w specjalne nakładki masujące oraz nasadki do napinania skóry – dzięki nim głowica gładko przesuwa się po skórze, a uczucie dyskomfortu zostaje zredukowane do minimum. Wiele modeli tego rodzaju depilatorów ma dodatkowe funkcje, jak możliwość depilacji pod wodą, golenia, trymowania, usuwania wąsika, doświetlanie depilowanego miejsca (np. depilator Philips BRE275/00), dopasowywanie głowicy do kształtu ciała.

Polecane depilatory
 • 299 zł
 • 139 zł
 • 369 zł
 • 199 zł
 • 129 zł

Pęsety czy dyski w depilatorach – które są lepsze?

Maszynki i depilator pęsetowy lub dyskowy z dodatkowymi głowicami

Przed zakupem urządzenia do depilacji warto zastanowić się, które rozwiązanie jest lepsze – pęsety czy dyski w depilatorach. Bez wątpienia każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od potrzeb i oczekiwań osoby, która będzie z niego korzystała, a także indywidualnych cech – grubości i gęstości włosów oraz odporności na ból.

Depilatory z pęsetami są polecane przede wszystkim tym osobom, które mają cienkie i rzadkie włoski oraz wrażliwą skórę. Wszystko ze względu na rzadkie umieszczenie punktów chwytających włosy. Z kolei depilatory dyskowe to dobre rozwiązanie dla osób z gęstym owłosieniem, ponieważ ten rodzaj urządzenia uznawany jest za bardziej efektywny i dokładny. Jednak przeciwwskazaniem do jego używania jest skóra wrażliwa i skłonna do alergii.

Po podjęciu decyzji – pęsety czy dyski w depilatorze – trzeba też zwrócić uwagę na inne parametry urządzenia:

 • rodzaj zasilania (akumulatorowe, akumulatorowo-sieciowe, sieciowe);
 • możliwość regulowania prędkości, z jaką obracają się elementy depilujące (np. depilator Philips Satinelle Prestige BRE652/00);
 • możliwość depilacji na sucho i na mokro (np. depilator Panasonic ES-ED92RP503);
 • obecność lampki, która podświetla depilowany obszar;
 • dopasowywanie się głowicy do kształtu ciała (ta funkcja zapewnia dokładniejszą depilację);
 • system masażu (żelowe rolki lub grzebyki), który zmniejsza dyskomfort podczas depilacji;
 • sposób czyszczenia (np. pod wodą lub przy pomocy specjalnej szczoteczki).

Warto również zwrócić uwagę na możliwość wymiany głowicy na golarkę, trymer czy nasadkę do depilacji twarzy. Są to dodatkowe funkcje, które należy dopasować do swoich potrzeb.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link