Pamięć RAM do laptopa – sprawdź nasze propozycje

Autor: Ola

Jednym ze sposobów na to, by podnieść wydajność laptopa i cieszyć się jego płynną pracą, jest dołożenie dodatkowej pamięci operacyjnej. Wiele notebooków będących w sprzedaży jest wyposażonych w niewystarczającą ilość RAM-u, co uniemożliwia korzystanie z ich możliwości. Sprawdź, jaka pamięć RAM do laptopa będzie odpowiednia do Twojego sprzętu i jak zabrać się do rozbudowy tego podzespołu.

Pamięć RAM do laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym różni się pamięć RAM do laptopa od tej do PC
 2. czym kierować się przy wyborze pamięci RAM do laptopa
 3. jak wymienić lub dołożyć kości RAM w laptopie

Pamięć RAM do laptopa – czym się wyróżnia?

Pamięć RAM DDR3 do laptopaAby dobrać odpowiednią pamięć RAM do laptopa, warto wiedzieć, czym właściwie jest ta część i do czego służy. Pamięć RAM, nazywana też pamięcią o dostępie swobodnym, to jeden z kluczowych podzespołów w każdym komputerze. Kość RAM ma najczęściej formę charakterystycznej zielonej płytki, którą umieszcza się w jednym z przeznaczonych do tego slotów w płycie głównej. System wykorzystuje ją jako pamięć operacyjną, czyli tymczasową – używaną przez aktualnie działające procesy.

Budowa pamięci RAM do laptopów jest nieco inna niż w przypadku komputera stacjonarnego. Najważniejsze różnice to:

 • typ – podczas gdy w pecetach stosuje się pamięć typu DIMM, do laptopa odpowiednie będą kości SO-DIMM,
 • wielkość – kości RAM do laptopów są mniejsze od tych do PC,
 • sposób montażu – budowa niektórych laptopów daje użytkownikowi dostęp do slotów pamięci RAM bez konieczności otwierania całej obudowy. W takim wypadku wymiana czy dołożenie kości pamięci jest bardzo łatwe.
Polecane pamięci ram
 • 499 zł
 • 399 zł
 • 429 zł
 • 169,99 zł
 • 199 zł

Jaki RAM do laptopa wybrać – najważniejsze parametry

Zastanawiasz się, jaki RAM do laptopa kupić? Oto parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze:

 • ilość pamięci – nie do wszystkich zastosowań będziesz potrzebować kilkudziesięciu gigabajtów RAM. Jeśli korzystasz ze swojego laptopa na co dzień, do pracy, przeglądania internetu czy nawet oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, w zupełności wystarczy Ci 8 lub 16 GB. Inaczej będzie w przypadku laptopa dla gracza – ten sprzęt potrzebuje znacznie większej pamięci operacyjnej, np. Crucial Ballistix Sport LT DDR4 32GB (2 x 16GB). Więcej na temat parametrów laptopa do gier przeczytasz w tym poradniku;
 • standard pamięci – w używanych obecnie komputerach wykorzystuje się jeden z dwóch typów pamięci RAM – popularny DDR3 oraz nowszy DDR4. Czym się od siebie różnią? Nowoczesna pamięć DDR4, np. Crucial DDR4 8GB 2400 CL17, zużywa mniej energii niż DDR3, a jej przepustowość jest większa;

UWAGA

Wybór standardu pamięci RAM jest zależny od tego, jakie gniazdo znajduje się w Twoim laptopie. Ponieważ kości te mają inny rozkład pinów, nie będą kompatybilne z każdą płytą główną.

 • częstotliwość taktowania i opóźnienia – to od tych parametrów zależy wydajność pracy danej pamięci RAM. Częstotliwość, wyrażona w jednostce MHz, powinna być jak największa – w przypadku kości DDR3 może to być maksymalnie 2133 MHz, a w DDR4 – aż 4266 MHz. Płynność działania laptopa zależy też od opóźnienia CAS – im jest ono mniejsze, tym lepiej. Ten parametr ma znaczenie przede wszystkim w komputerach gamingowych.

Jak dołożyć pamięć RAM do laptopa?

GoodRam DDR3 4GB 1333 CL9Zanim zainstalujesz nową pamięć w swoim sprzęcie, musisz sprawdzić, czy technicznie istnieje taka możliwość, tj. czy na płycie głównej jest miejsce na dodatkowe kości RAM. Częstym rozwiązaniem w laptopach jest pamięć RAM wbudowana na stałe w płytę. Zintegrowanej pamięci nie można usunąć ani wymienić, dlatego zwykle dostępne są także dodatkowe gniazda pozwalające na rozbudowę RAM-u. W niektórych modelach producenci nie decydują się w ogóle na montaż zintegrowanego RAM-u – w tym wypadku konfiguracja kości pamięci zależy wyłącznie od liczby dostępnych gniazd.

Innym ograniczeniem, które możesz napotkać, chcąc wymienić lub dołożyć pamięć RAM do laptopa, jest rodzaj systemu operacyjnego, którego używasz. Systemy 32-bitowe wykorzystują maksymalnie 3 GB pamięci – nawet jeśli zamontujesz w laptopie bardziej pojemną kość, system nie wykryje jej. Znacznie popularniejsze są obecnie systemy 64-bitowe, które mogą korzystać nawet z 256 GB pamięci operacyjnej.

Wiesz już, że w Twoim laptopie istnieje możliwość rozbudowy pamięci RAM? Przejdź do tego artykułu, aby dowiedzieć się, jak krok po kroku zamontować RAM w laptopie.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link