Opaska sportowa do pływania i na rower. Jak wybrać najlepszą?

Autor: Klaudia

Opaska sportowa to gadżet, który przyda się każdej osobie lubiącej aktywność fizyczną. Urządzenie dostarcza informacji na temat przebytego dystansu i ilości spalonych kalorii. Posiada też czujniki monitorujące pracę organizmu podczas wysiłku. Dzięki temu możliwy jest pomiar pulsu i ciśnienia krwi.

Biegacz sprawdza swoje wyniki na opasce sportowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest opaska sportowa
 2. dla kogo przeznaczona jest opaska sportowa
 3. jakie funkcje może mieć opaska sportowa
 4. czym kierować się przy zakupie opaski sportowej

Czym jest opaska sportowa?

Opaska sportowa z licznikiem spalania kalorii

Opaska sportowa na rękę to niewielkie i lekkie urządzenie, które wyglądem przypomina zegarek. Służy ono do monitorowania aktywności, głównie podczas wysiłku fizycznego. Jest to możliwe dzięki wbudowanym czujnikom, które dostarczają informacji na temat ilości kroków, przebytego dystansu, prędkości, ciśnienia krwi, pulsu, spalonych kalorii i czasu treningu. Wszystkie te parametry są wyświetlaczu, a także zapisywane w aplikacji na smartfonie. Opaska sportowa dla dzieci i dorosłych bywa także określana mianem smartband.

Należy pamiętać, że smartband, czyli opaska sportowa to nie to samo, co smartwatch. Pierwsze urządzenie służy wyłącznie do monitorowania aktywności, a drugi gadżet ma większy wyświetlacz i zdecydowanie więcej opcji, a dzięki temu może zastąpić smartfona – użytkownik może odbierać na nim wiadomości tekstowe i e-maile. Natomiast dużym plusem opaski sportowej jest wytrzymałość, dzięki której nie niszczy się podczas treningu.

Dla kogo przeznaczona jest opaska sportowa?

Opaska sportowa na rękę przeznaczona jest dla każdej osoby, która uprawia sport (zawodowo lub amatorsko) i chce na bieżąco monitorować swoje postępy, a także kontrolować pracę swojego organizmu. Dzięki połączeniu z aplikacją mobilną na telefonie urządzenie pozwala planować treningi, poprawić ich efekty, a także zmotywować do dalszego działania.

Przez wiele osób wybierana jest opaska sportowa na rower lub do biegania (dzięki możliwości pomiaru przebytego dystansu). Warto jednak wiedzieć, że urządzenie to nadaje się również na basen. Przykładem jest wodoszczelna opaska do pływania Xiaomi Mi Band 4.

Coraz większą popularnością cieszy się także opaska sportowa dla dzieci i młodzieży. Wiele osób właśnie w tym wieku rozpoczyna swoją karierę sportową, a smartband pozwoli im śledzić postępy i cieszyć się z każdego sukcesu. Urządzenie ułatwi także prowadzenie zdrowego stylu życia. A wyrabianie dobrych nawyków warto rozpocząć od najmłodszych lat.

 • 389 zł
 • 389 zł
 • 439 zł
 • 219 zł
 • 339 zł

Funkcje opaski sportowej

Smartband z funkcją monitoringu jakości snu

Na rynku dostępne są opaski sportowe, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Dzięki temu każda osoba może dopasować urządzenie do swoich potrzeb i rodzaju wykonywanej aktywności. Warto pamiętać, że ilość dostępnych opcji wpływa na cenę opaski sportowej.

Podstawową funkcją opaski sportowej na rękę jest pomiar kroków w ciągu dnia, np. podczas drogi do pracy lub relaksującego spaceru. Niektóre z nich umożliwiają wyznaczanie celów dziennych lub tygodniowych oraz monitorowanie postępów w aplikacji mobilnej. Przykładem takiego urządzenia jest Huawei Band 3 Pro i Xiaomi Mi Band 2. Opaska sportowa służy także do pomiaru przebytego dystansu podczas chodzenia, biegania, jazdy na rowerze lub nordic walking.

Niektóre opaski sportowe umożliwiają pomiar spalonych kalorii oraz analizują skład ciała – dostarczają informacji na temat zawartości wody, tkanki mięśniowej i tkanki tłuszczowej w organizmie. Dzięki temu można bardziej precyzyjnie dostosować trening i dietę do własnych potrzeb. Na rynku dostępna jest także model z pulsoksymetrem (np. Samsung Galaxy Fitⓔ) lub ciśnieniomierzem.

Inną przydatną funkcją opaski sportowej jest monitor snu. Dzięki specjalnym czujnikom urządzenie rozpoznaje fazy snu, a także monitoruje jego głębokość i czas trwania. Następnie analizuje wszystkie te parametry i włącza budzik w odpowiednim momencie tak, aby organizm był w pełni wypoczęty. Opaska sportowa z monitorem snu to np. Xiaomi Mi Band 3.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opaski sportowej?

Przy zakupie opaski sportowej warto zwrócić uwagę na:

 • wytrzymałość baterii (warto wybrać opaskę, którą wystarczy ładować raz na kilka dni);
 • jakość wykonania urządzenia (musi być ono wytrzymałe, aby nie doszło do jego uszkodzenia podczas treningu);
 • wbudowane funkcje (trzeba je dopasować do rodzaju aktywności fizycznej);
 • odporność na wodę (ma to znaczenie, jeżeli trening wykonywany jest na basenie lub w czasie deszczu);
 • możliwość regulowania rozmiaru paska.

Należy także pamiętać o tym, aby opaska sportowa była kompatybilna z systemem operacyjnym na smartfonie, na którym zostanie zainstalowana aplikacja mobilna do zapisywania danych na temat treningu.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link