Najlepsza waga kuchenna – na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Autor: Ola

Najlepsza waga kuchenna to gwarancja dokładności, która często jest konieczna podczas gotowania. Bez zachowania należytej proporcji i ilości składników przygotowywane dania mogą się nie udać. Waga kuchenna oferująca odpowiednie funkcje okaże się nieodzownym wsparciem podczas stosowania diety.

kobieta przygotowuje ciasto na wadze kuchennej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje wag kuchennych
 2. jaka powinna być dokładność pomiaru wagi
 3. co oznacza maksymalne obciążenie wagi
 4. jakie jednostki miarowe może obsługiwać waga
 5. jakie dodatkowe funkcje można znaleźć w wadze kuchennej

Dobra waga kuchenna – jakie są rodzaje urządzeń ważących?

odmierzanie składników na wadze kuchennej

Wagi kuchenne dzieli się w zależności od mechanizmu działania na dwa podstawowe rodzaje. Mianowicie wyróżnia się wagi mechaniczne i elektroniczne. Pierwsze są łatwe w obsłudze i tanie. W ich budowie można wskazać podstawę z odważnikiem, zamontowaną na niej miseczkę i zegarowy wyświetlacz ze skalą ważenia. To rozwiązanie jest dobre, jeśli nie ma potrzeby wykonywania precyzyjnych pomiarów, a wystarczy jedynie orientacyjne ważenie. Oto przykładowe modele wag mechanicznych: Terraillon Tradition 500 (czerwony), Gastroback Classic 30102. Waga elektroniczna ma elektroniczny układ wskazujący, który zasila się bateriami. Najczęściej stosowana jest bateria litowa CR 2032, jak w modelu Vesta EKS04G, albo baterie AAA, jak w modelu OROMED ORO-Kitchen Scale (biały). Wynik pojawia się na cyfrowym wyświetlaczu. W zależności od modelu waga elektroniczna może być wyposażona w rozmaite funkcje, o których więcej w dalszej części artykułu.

Dokładność pomiaru wagi kuchennej

Czynnikiem bardzo istotnym przy zakupie wagi jest dokładność pomiaru. Im mniejsza jest wartość tego parametru, tym pomiar będzie dokładniejszy. Wagi mechaniczne są mniej dokładne od modeli elektronicznych. Okazuje się, że różnica między miarą podaną przez sprzęt a rzeczywistą może osiągać nawet 20 g. Wagi elektroniczne charakteryzują się zdecydowanie lepszą dokładnością pomiaru; mieści się ona bowiem w przedziale 0,5–2 g. Bardzo dobrą wartość tego parametru ma model Caso Germany B5.

Polecane wagi kuchenne
 • 64,79 zł
 • 179,99 zł
 • 89,99 zł
 • 99,99 zł
 • 84,99 zł

Dobra waga kuchenna – kilka jednostek wagowych i maksymalne obciążenie

waga kuchenna z dokładnością do 1 g

Dobra waga kuchenna powinna obsługiwać kilka jednostek wagowych. Oprócz powszechnie stosowanych w większości krajów gramów i kilogramów wiele modeli pozwala także na pomiar w funtach, uncjach czy mililitrach. W kilka jednostek wagowych wyposażone są takie przykładowe modele, jak Vesta EKS04W, Vesta EKS03, Vesta EKS01.

Kolejnym czynnikiem, który warto uwzględnić przy wyborze wagi kuchennej, jest maksymalne obciążenie, czyli ciężar, jaki urządzenie jest w stanie zważyć. Wagi mogą bardzo różnić się pod tym względem. Najmniejszego pomiaru spośród dostępnych w RTV EURO AGD modeli mogą dokonać Terraillon Macaron One (różowy) czy Beurer KS 22. Maksymalne obciążenie wynosi w nich 3 kg. Największym zaś charakteryzują się wagi RAVEN EWBA001, Beurer LS10 o maksymalnym obciążeniu 50 kg oraz Hendi 580301 – nawet 100 kg. Najczęściej spotyka się w sprzedaży wagi zdolne do zważenia maksymalnie 4–5 kg. Wybór zależy od przeznaczenia urządzenia. Jeśli ma się w planach robienie przetworów z warzyw czy owoców, to przyda się sprzęt o większej wartości omawianego parametru. W przypadku gdy będzie przeznaczony on tylko do pieczenia czy gotowania obiadu, nie ma potrzeby, aby był wysoki.

Waga kuchenna – jaki model może okazać się najlepszy?

Jaka waga kuchenna okaże się najlepsza? Taka mająca dodatkowe funkcje. Jedną z częściej spotykanych jest tarowanie, które umożliwia osobne ważenie składników w tym samym naczyniu. Rozwiązanie to mają m.in. Zelmer ZKS1100, RAVEN EWK007. Kolejną pomocną funkcją jest automatyczne wyłączanie, które optymalizuje zużycie baterii, dzięki czemu znacznie wydłuża jej przydatność. Dodatkowo istotnie wpływa na wygodę użytkowania – nie ma potrzeby dotykania wagi zabrudzonymi przy gotowaniu rękami. Nieużywane urządzenie wyłączy się samo po czasie zaprogramowanym przez producenta. Udogodnienie to mają m.in. Beurer KS 51, Zelmer ZKS1450. Inna częsta funkcja w wagach elektronicznych to wskaźnik niskiego poziomu baterii. Rozwiązanie to pozwala zapobiec nagłemu zakończeniu pracy wagi z powodu wyczerpania baterii. Ma je m.in. model WMF 0608759990.

Najlepsze wagi kuchenne oferują jeszcze inne funkcje, m.in.:

 • określanie objętości płynów;
 • przeliczanie lub zmianę jednostek wagowych;
 • wyliczanie kaloryczności produktów;
 • pomiar zawartości głównych składników pokarmowych – białek, węglowodanów, tłuszczów, a nawet określanie poziomu błonnika, cholesterolu czy sodu;
 • minutnik z alarmem kontrolującym czas przygotowania potraw;
 • termometr i higrometr wskazujące temperaturę i poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń, gdzie położona jest waga.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link