Na co zwrócić uwagę, kupując maszynę do szycia?

Autor: Ola

Jesteś doświadczoną krawcową? A może dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z szyciem i wykrojami? W obu przypadkach z pewnością przyda Ci się dobra maszyna do szycia. Zobacz, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie!

maszyna do szycia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie rodzaje maszyn do szycia masz do dyspozycji,

- na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu,

- jakie dodatkowe funkcje maszyn do szycia warto rozważyć.

Jakie rodzaje maszyn do szycia masz do wyboru?

Przyglądając się sklepowemu asortymentowi maszyn do szycia, nietrudno zauważyć, że dzielą się na 3 podstawowe grupy:

 • maszyny mechaniczne – urządzenia o najprostszej konstrukcji, w których wszystkie parametry pracy ustawiane są ręcznie – przy użyciu pokręteł,
 • maszyny elektroniczne – nieco nowocześniejsze modele, w których ustawienia są dobierane automatycznie – po wybraniu odpowiedniego ściegu. Najczęściej posiadają też inne udogodnienia takie jak automatyczne obszywanie dziurek czy samoczynne nawlekanie nici,
 • maszyny komputerowe – najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, który jest w stanie zapamiętywać własne ustawienia użytkownika. Najczęściej pozwala również na wykonywanie drobnych hartów – np. w postaci liter i cyfr.

cicha maszyna do szyciaJaka maszyna do szycia? Najważniejsze parametry przy wyborze

Choć przyglądasz się specyfikacji wybranej maszyny, nie jesteś w stanie ocenić, czy naprawdę sprawdzi się w Twoim przypadku? Poniżej przedstawiamy Ci zestawienie podstawowych funkcji, które składają się na dobrą maszynę do szycia:

 • chwytacz rotacyjny – niezastąpiony, jeśli zależy Ci na cichej maszynie do szycia,
 • liczba dostępnych ściegów – im jest ich więcej, tym większe pokłady kreatywności możesz uwolnić podczas szycia,
 • regulowana długość i szerokość ściegów – pozwoli Ci na dopasowanie wyglądu ściegu do własnych preferencji i konkretnego projektu, który chcesz uszyć,
 • regulowany docisk stopki – przyda się przy szyciu delikatnych i cienkich materiałów,
 • liczba ząbków transportujących – im jest ich więcej, tym płynniej będzie przesuwany materiał, a szew stanie się bardziej precyzyjny,
 • dołączone do zestawu stopki – np. do standardowego szycia, do wszywania zamków, do wszywania gumki itp.,
 • dodatkowe funkcje – np. obszywanie dziurek (półautomatyczne lub automatyczne), pozycjonowanie igły, automatyczne zakańczanie ściegów czy automatyczny nawlekacz.
Polecane maszyny do szycia
 • 1 529 zł
 • 529 zł
 • 1 629 zł
 • 639 zł
 • 1 339 zł

dobra maszyna do szyciaDobra maszyna do szycia – co jeszcze może się przydać?

Jeśli Twoje umiejętności krawieckie są ponadpodstawowe, z pewnością docenisz nowszy i bardziej zaawansowany sprzęt – chociażby taki jak maszyna do szycia z overlockiem. Dzięki temu sprytnie podszyjesz brzeg tkaniny w taki sposób, by ta nie strzępiła i nie pruła się podczas noszenia ubrania. Zamiast wymieniać całe urządzenie, możesz po prostu dokupić osobny sprzęt do overlocka – taki jak ten produkt.

Przy bardziej zaawansowanych projektach krawieckich może się również przydać podwójne podawanie materiału. Jak to działa? Maszyna z podwójnym transportem podaje tkaninę równomiernie od góry i od dołu, dzięki czemu warstwy nie mają szans na przesuwanie się względem siebie, co ułatwi Ci ich zszycie.

UWAGA

W maszynach typu stębnówka możesz też spotkać się z potrójnym transportem. W takim przypadku materiał jest przesuwany stopką, ząbkami i igłą. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim przy szyciu grubej skóry i pracy na dużą, przemysłową skalę.

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z szyciem? Podczas wybierania maszyny dla siebie powinnaś postawić na jak najprostszy model, który pozwoli Ci na opanowanie podstaw. Więcej wskazówek dotyczących wyboru sprzętu, znajdziesz tutaj: Wybieramy maszynę do nauki szycia. Poznaj też kilka sprytnych rad, które ułatwią Ci stawianie pierwszych kroków w krawiectwie: Jak szyć? Kilka wskazówek dla początkujących krawcowych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link