Na co zwrócić uwagę wybierając monitor gamingowy?

Autor: Ola

Monitor gamingowy, czyli taki dla gracza, to jedno z najważniejszych urządzeń w rozgrywce. Osoby, które chcą czerpać przyjemność z gry wiedzą, że powinien on mieć określone parametry. W sklepach ze sprzętem elektronicznym jest wiele modeli monitorów dla graczy. Podpowiadamy jak wybrać ten najlepszy i na co szczególnie zwrócić uwagę przed zakupem.

Gamerka podczas gry z monitorem gamingowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki powinien być monitor gamingowy;
 2. które parametry w monitorze dla gracza są najważniejsze;
 3. jakie modele gamingowych monitorów są dostępne na rynku i ile trzeba za nie zapłacić.

Dlaczego niektóre modele monitorów określa się mianem gamingowych?

Niektóre modele monitorów komputerowych określa się mianem gamingowych ze względu na ich parametry techniczne. Płynna i bardzo realistyczna grafika zapewniają podwójne zadowolenie z rozrywki. Nowoczesnych technologii wymaga też większość gier komputerowych. Ich wymogiem jest przede wszystkim płynność obrazu.

LG 24MP59G

Wrażenia pogłębiają się, jeśli gra będzie odtwarzana na dużym ekranie. Zatem jest to kolejna równie ważna cecha monitorów gamingowych. Gdy jeden z domowników jest fanem komputerowych rozgrywek, zadbajmy o to, by zapewnić mu jak najwięcej radości z zakupionego sprzętu. Monitory dla graczy można kupić zarówno online, jak i stacjonarnie. Jednak istotne jest zwrócenie uwagi na kilka szczegółów, zanim dojdzie do zakupu.

Które parametry w monitorze dla gracza są najważniejsze?

Jak już wiadomo, monitor gamingowy powinien mieć określone parametry techniczne. Te, które są dla gracza najważniejsze, to:

 • przekątna ekranu – gdy będzie zbyt mała, gra nie będzie wydawała się realistyczna. Zbyt duża z kolei, może wpłynąć na pogorszenie wzroku grającego. Najlepsza przekątna to taka do maksymalnie 40 cali, choć firma Acer oferuje monitory gamingowe mające ich nawet 42.;
 • rozdzielczość monitora – za najlepszą uważa się Full HD lub 4K UHD, ponieważ odtwarzany obraz jest wtedy bardziej autentyczny.
 • format ekranu – jest ważny tak samo jak przekątna, ponieważ to od niego zależy pole widzenia gracza. Monitory gamingowe 4K można obecnie kupić w trzech różnych formatach: 16:9, 16:10 oraz 21:9. Ten ostatni prezentuje obraz kinowy, co skutkuje niezapomnianymi wrażeniami wizualnymi. Monitorem o takim formacie jest np. LG 29UM69G.;
 • płynność działania – chodzi tu przede wszystkim o częstotliwość odświeżania ekranu. W przypadku gracza najlepszy będzie monitor gamingowy 144 Hz lub lepszy.;
 • jasność ekranu – jej parametry określa się za pomocą skrótu cd/m2. Większość modeli monitorów dla graczy mają na poziomie 250 i taki jest uważany za wystarczający.
Monitor gamingowy na biurku gracza

Jeśli chcemy kupić tego rodzaju sprzęt, musimy się liczyć ze sporym wydatkiem. Jednak trzeba pamiętać, że jest to zakup na długie lata.

Polecane monitory led i lcd
 • 799 zł
 • 629 zł
 • 2 529 zł
 • 499 zł
 • 859 zł

Jakie modele gamingowych monitorów są dostępne na rynku i ile trzeba za nie zapłacić?

Na rynku sprzętów elektronicznych jest wiele modeli monitorów gamingowych. Kilka z nich zyskało szczególne uznanie wśród konsumentów. Najczęściej kupowany monitor to Iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU-B1 o przekątnej ekranu 24.5 cala. Czas reakcji matrycy tego sprzętu to zaledwie 1 ms, dlatego nie można mu zarzucić braku płynności. Ma jednak mniejszą częstotliwość odświeżania ekranu, ponieważ tylko 75 Hz. Nie przeszkadza mu to w żaden sposób w użytkowaniu i stale rosnącej popularności. Jeśli chcemy go kupić, musimy wyłożyć około 600 złotych.

LG 29UM58-P

Innym popularnym monitorem dla gracza jest LG 27GL850-B Nano IPS 1ms 144Hz.Sprzęt wyposażono w matrycę IPS. Ma przekątną ekranu 27 cali i 144 Hz częstotliwości odświeżania. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo wąska ramka i błyskawiczna reakcja matrycy. Tak zaawansowany technologicznie sprzęt kosztuje. Cena tego monitora przekracza 2000 złotych, ale warto się poświęcić, jeśli chcemy grać na sprzęcie markowym i mieć obraz Full HD.

MSI Optix MAG241C

Na uwagę graczy zasługuje też monitor Philips 272B8QJEB/00 z ekranem o przekątnej 27 cali. Jest co prawda nieco wolniejszy niż jego poprzednicy, ale cenowo znacznie bardziej opłacalny. Philips 272B8QJEB/00 wyposażono w dwa głośniki stereofoniczne i ma bezpośrednie połączenie z USB. To ważne, ponieważ większość grających użytkowników podłącza wiele akcesoriów do gry. Dodatkowe porty z pewnością się przydadzą. 

Monitor dla gracza

Monitory gamingowe nie służą wyłącznie do rozrywki. Można ich używać także do pracy lub wyszukiwania informacji. Są znakomite do odtwarzania filmów czy oglądania koncertów. Najtańsze monitory dla gracza można kupić już za niecałe 500 zł. Te droższe i mające więcej funkcji to wydatek rzędu 1000 lub nawet 2000. Najwięcej zapłacimy za monitory z panoramicznym ekranem i nietypowymi wymiarami. Kosztują one ponad 2000 złotych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów