Maska treningowa – jak działa? Czy warto jej używać?

Autor: Piotr

Maska treningowa polecana jest głównie osobom uprawiającym sporty walki. Czy rzeczywiście trening w masce jest efektywniejszy? Czy każdy może w niej trenować?

Mężczyzna w masce sportowej, obok stoi kobieta, w ręku trzyma tablet.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie jest główne zadanie maski sportowej;
  2. kto i kiedy może korzystać z maski sportowej;
  3. jaka maska treningowa będzie odpowiednia.

Jak działa maska treningowa?

Para - kobieta po prawej, mężczyzna po lewej stronie podczas treningu biegowego w słoneczny dzień.

Maski treningowe, mimo iż należą do stosunkowo nowych akcesoriów treningowych, na dobre zyskały już uznanie zarówno wielu zawodowców jak i amatorów. Użycie maski ma odwzorować trenującemu warunki, w jakich znajdzie się w momencie utraty tlenu. W ten sposób sportowiec ma szansę sprawdzić, jak jego organizm poradzi sobie w takiej sytuacji.

Co daje maska treningowa? Często wykorzystuje się je w treningach siłowych, wytrzymałościowych i motorycznych. Trening w masce jest dobry również w aspekcie mentalnym, gdyż uczy logicznego myślenia i trzeźwego oceniania naszej sytuacji w napotkanych warunkach. Budowa i sposób działania maski są proste. Ma ona za zadanie szczelnie zakryć nos i jamę ustną użytkownika. W ten sposób dopływ powietrza jest utrudniony i odbywa się jedynie poprzez specjalne otwory, które posiadają regulowane zasłony. Zasłony te ograniczają w określony sposób dopływ tlenu i wentylację. Dzięki temu osoba trenująca w masce ma możliwość ustalania intensywności treningu, który może mieć też różnorodną formę.

Często stosuje się maski do biegania o każdej porze roku, nawet zimą. Podstawowym jej zadaniem jest odwzorowanie zmęczenia organizmu powiązanego z zapotrzebowaniem na tlen. W organizmie w wyniku ciężkiego treningu zaczynają zachodzić pewne procesy fizjologiczne, których zadaniem jest doprowadzenie większej ilości powietrza do płuc. Wiąże się to z szybszym biciem serca czy większym rozprężeniem klatki piersiowej. Trening w masce uczy przede wszystkim kontroli oddechu podczas sportów walki czy sportów biegowych. Jeśli do naszej krwi przestaje dopływać odpowiednia ilość tlenu, pojawi się wówczas ciężki oddech, powodując tym samym, że trening staje się dużo trudniejszy. Trening w masce przypominać może nieco ten wysokogórski. Możemy odwzorować warunki panujące nawet na wysokości około 6000 m n.p.m.

Kto i kiedy może korzystać z maski?

Dwóch zawodników na ringu podczas walki, zamkniętych w klatce.

Z maski mogą korzystać zarówno osoby zawodowo uprawiające sport, jak i amatorzy. Trening w masce trzeba jednak prowadzić rozsądnie. Ćwiczyć w niej mogą nie tylko ci, którzy uprawiają sporty walki, jak np. boks. Treningi w niej cenią sobie biegacze i inni lekkoatleci, tenisiści czy nawet osoby grające w sporty zespołowe, takie jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka, hokej, gdzie duża intensywność i wysokie tempo towarzyszą wielu częściom meczu. Maska sprawdzi się przeważnie w treningach w okresie przygotowawczym do sezonu, gdzie buduje się siłę, kondycję i moc. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż maski wykorzystuje się również jako element ćwiczeń rehabilitacyjnych – jako trening oddechowy mięśni, np. po paraliżach. Trening w masce to głównie trening interwałowy. Z maską może ćwiczyć każdy, kto chciałby: szybko zwiększyć pojemność płuc, poprawić wydolność, stopniowo przyzwyczaić organizm do coraz większych obciążeń i pracy w trudnych warunkach, zwiększyć intensywność i monotonię codziennych treningów, poprawić koncentrację.

Jaki model maski sportowej wybrać?

Jedną z najpopularniejszych masek treningowych jest Training Mask 2.0 Black Out S. Może ona stanowić ciekawy element wyposażenia każdego sportowca, który w sposób prosty, szybki i skuteczny chciałby urozmaicić i poprawić jakość swoich treningów. Wyróżnia ją wysoka jakość wykonania – została zrobiona z wytrzymałego i przyjaznego dla ciała neoprenu. Specjalne zawory mają za zadanie generować opór przy wdychaniu i wydychaniu powietrza z płuc. Wszystko to sprawia, że trenowanie w niej staje się jeszcze efektywniejsze. Maska dzięki swojej konstrukcji podczas treningu nie powoduje uczucia dyskomfortu. Bez przeszkód można w niej np. biegać lub ćwiczyć na macie. Jest uniwersalna, przez to można ją użytkować w każdych warunkach – na siłowni lub na świeżym powietrzu. Jej kompaktowy rozmiar sprawia, że zmieści się w każdej torbie treningowej. Przydatność treningową tego modelu potwierdzili przedstawiciele różnych dyscyplin sportowych, m.in.: osoby ćwiczące sztuki walki (w tym MMA), piłkarze ręczni, nożni, łyżwiarze, hokeiści, pływacy czy zwolennicy fitnessu. Model maski dostępny jest w trzech rozmiarach: M, L, XL.

Nieco tańszym rozwiązaniem może być Training Mask 2.0 Oryginal S. Maska ta również pozwala urozmaicić codzienny trening. W efekcie pozwoli na zwiększenie wytrzymałości płuc. Polecana jest zarówno amatorom, jak i zawodowym sportowcom. Komfortowa konstrukcja pozwala bardzo szybko przyzwyczaić się do ćwiczeń w masce, a tym samym przyspieszyć efekty.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów