Jaką lampę stojącą wybrać? Praktyczne porady przy wyborze lampy do odpowiedniego pomieszczenia

Autor: Sara

Na rynku dostępne są tysiące modeli lamp stojących. Kupując konkretną, warto zastanowić się tym, w jakim pomieszczeniu będziesz jej używać. Niezwykle istotny jest także rodzaj światła i jego barwa – zwłaszcza jeżeli uwielbiasz czytać książki przed snem.

Kobieta siedząca z dzieckiem na kanapie i czytająca ksiązkę przy zapalonej lampie stojącej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym różnią się lampy stojące – do salonu, podłogowe i LED;
  2. jaki jest wpływ barwy światła i konstrukcji lampy na użytkowanie;
  3. jakie modele lamp stojących wybrać.

Lampy stojące do salonu, podłogowe i LED – czym się różnią?

Zbliżenie na dłoń, która wymienia żarówkę w lampie

Dobrane oświetlenie zbuduje w pomieszczeniu odpowiednią atmosferę. Wykorzystując światło, możemy uzyskać oczekiwany efekt i sprawić, że pokój dziecka czy salon zyska przytulny nastrój. Stojąc przed wyborem lampy, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Lampy stojące są najpopularniejszym rodzajem oświetlenia, wykorzystywanym najczęściej w salonach. Są zwykle wysokie, mają różne konstrukcje. Niektóre z nich cechują się minimalizmem i elegancją, inne są wręcz traktowane jako ozdoby – zachwycają fantazyjnymi kształtami i modnymi dodatkami.

Wybierając lampę podłogową, możemy spotkać się z modelami wykonanymi z drewna, metalu czy tworzyw sztucznych. Dodatkowo dostępne są w kolorach stonowanych – białym, srebrnym czy czarnym, jak i w bardziej ekstrawaganckich. Lampy stojące do salonu z klasyczną konstrukcją mają abażury tekstylne. Inne, bardziej nowoczesne modele wzbogacone są oryginalnymi, czasem szalonymi kształtami. Bywają jednak też nowoczesne lampy stojące w prostych kształtach np. łuku świetlnego.

W większości lamp wykorzystuje się obecnie oświetlenie LED. Diody LED mogą emitować światło w różnych kolorach. Dodatkowo pozwalają zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zużywają bardzo mało prądu. Dobierając odpowiednią lampę, warto zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie ona umieszczona. Jest to niezwykle istotne, ponieważ inne lampy stojące znajdą swoje zastosowanie w salonie, a inne w pokoju dziecka. Poza oświetleniami wykorzystującymi tradycyjne żarówki dostępne są modele z diodami LED, które mogą być sterowane za pomocą dotyku lub pilota.

Barwa światła i rodzaj lampy ma znaczenie!

Natężenie światła i rozstaw żarówek odgrywa istotną rolę przy zakupie oraz umiejscowieniu lampy stojącej. Oświetlając nowoczesne przestrzenie, wiele osób wybiera lampy stojące LED o minimalistycznej konstrukcji. Nie sprawdzą się jednak dla osób, które lubią usiąść w swoim ulubionym fotelu i czytać książki. Światło LED może być zbyt ostre dla oczu. Najlepszym wyborem w takim przypadku będzie lampa rzucająca rozproszone światło, padające z góry – tak, aby nie tworzyć uciążliwego cienia. Do czytania najzdrowsze jest światło naturalne, jednak możemy je zastąpić żarówkami lub ledami o mocy od 40 W do 80 W.

Odpowiednia barwa światła do czytania powinna być lekko żółtawa – nie powoduje szybszego męczenia się oczu, a przy okazji jest bardzo relaksująca. Lampy stojące ze światłem o ciepłej barwie bardziej przydadzą się także w salonach, w których mieszkańcy postawili na wygodę i klasyczny wystrój wnętrz. Żółta barwa światła będzie kojarzyła się z odprężeniem i relaksem.

Lampy do czytania z cieplejszą barwą światła przydadzą się także w pokojach dzieci. Żółty odcień nie będzie męczył oczu. Dodatkowo maluchy zasypiają przy lampkach. Warto zatem zastanowić się nad zakupem lampy podłogowej lub lampki nocnej, która będzie miała funkcję przyciemniania – dzięki temu możemy dostosować moc żarówek do naszych zapotrzebowań. Trzeba też pamiętać o tym, aby lampa przeznaczona do pokoju dziecka była odporna na przypadkowe zniszczenia. Zaleca się kupować pociechom lampki bezprzewodowe.

Pamiętajmy, że ekrany smartfonów czy laptopów mają ostre światło, które rozprasza koncentrację i niszczy wzrok. Dlatego zafundujmy sobie i naszym dzieciom lampy, które pozwolą odpocząć oczom i zrelaksować się po ciężkim dniu.

Lampy podłogowe z diodami LED także mają szerokie zastosowanie. Wiele osób wybiera je do salonów lub biur ze względu na nowoczesny wygląd. Taki rodzaj lampy, jeżeli ma funkcję zmiany natężenia i koloru oświetlenia, może sprawdzić się jako energooszczędna alternatywa dla lamp na żarówki. Wybierając odpowiednią barwę światła, możemy w każdej chwili tworzyć inny nastrój w pokoju czy salonie.

Polecane lampy
  • 299 zł
  • 99,99 zł
  • 139,99 zł
  • 199,99 zł
  • 519 zł

Jaką lampę stojącą warto kupić?

Lampka z białym abażurem stojąca na komodzie przy łóżku

Na rynku dostępnych jest wiele modeli lamp. Które charakteryzują się różnymi funkcjami i oryginalnymi kształtami. Przykładem nowoczesnej lampy jest Philips Explore Hue Floor Lamp White 43004/31/P7. Ten typ ma prostą konstrukcję i możemy sterować natężeniem światła za pomocą pilota. Dostępny jest tylko w kolorze białym. Wykorzystuje technologię LED, a moc jego diod to 9 W. Emituje barwę, która może być przyciemniana za pomocą wspomnianego pilota. Domyślnym kolorem oświetlenia jest chłodna biel, jednak dzięki technologii Hue Bridge możemy za pomocą smartfona zmieniać barwę na ciepłą. Konstrukcyjnie ten model nawiązuje do klasycznych lamp stojących, ponieważ posiada charakterystyczny klosz, który możemy obracać. Produkt jest uniwersalny – dzięki możliwości dostosowywania koloru i natężenia światło może być wykorzystywana zarówno w salonie, jak i pokoju dziecka

Modelami o bardziej nowoczesnym stylu są Platinet PDL578 oraz Platinet PDL538. Oba są wykonane z aluminium, a ich obudowy mają kolor srebrny. Minimalistyczny kształt jest wzbogacony o delikatne falowania i zagięcia. Obydwie lampy podłogowe wykorzystują diody LED o mocy maksymalnej 9 W oraz 3 W. Dodatkowo emitują barwę chłodnej bieli. Nie mają jednak funkcji przyciemniania.

Myśląc o oświetleniu pokoju dziecka, warto wziąć pod uwagę lampki bezprzewodowe. Ciekawym modelem z wieloma dodatkowymi funkcjami jest ZAZU LOU Sowa Grey. Lampka stojąca w kształcie sowy, która wykorzystuje prąd zmienny lub stały, może być podłączona za pomocą kabla USB lub działać z wykorzystaniem 3 baterii AA. Jest to ultranowoczesna lampka przeznaczona dla dzieci, która reaguje na głos. Gdy dziecko budzi się – Lou się włączy. Produkt zawiera też timer i funkcję przyciemniania. Lampka w kształcie sowy delikatnie oświetla kontury pokoju i nie emituje męczącego natężenia i barwy.

Dla dzieci nieco starszych, które większość czasu spędzają przy biurku, poleca się model Platinet PDL43. Jest to lampka stojąca biurkowa, która wykorzystuje diody LED. Nie emituje jednak chłodnego światła, a barwę naturalnej bieli. Dodatkowo ma funkcję przyciemniania. Jej maksymalna moc to 6 W.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link