Laktator ręczny zamiast elektrycznego – jak wybrać?

Autor: Joanna

Laktator ręczny to rozwiązanie z pewnością mniej stresujące dla świeżo upieczonych mam niż laktator elektryczny, którego używania spora część kobiet po prostu się boi. Niezależnie od preferencji, jeśli karmienie piersią jest niemożliwe, laktator okaże się najlepszym wyjściem pośrednim.

Laktator ręczny na tle mamy z niemowlakiem na rękach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego laktator ręczny jest tak ważnym urządzeniem;
 2. jakie są typy laktatorów;
 3. jak wybrać najlepsze urządzenie;
 4. jak używać laktatora ręcznego.

Laktator ręczny – kiedy po niego sięgnąć?

Laktator ręczny na tle leżącego niemowlaka

Laktator ręczny to rozwiązanie pośrednie między karmieniem piersią a karmieniem mlekiem zastępczym. Oczywiście karmienie piersią jest przez wszystkich specjalistów uważane za najzdrowszą formę odżywiania dziecka, natomiast nie zawsze będzie ono możliwe. Z różnych powodów kobiety są często zmuszone do zaprzestania karmienia piersią, co nie musi jednak być równoznaczne z brakiem samej laktacji. Jeśli bezpośrednie karmienie piersią jest niemożliwe, natomiast u kobiety nie ustał proces laktacji, dziecku nadal można podawać naturalny pokarm od matki. Tyle tylko, że najpierw mleko trzeba ściągnąć z piersi. Można to oczywiście zrobić za pomocą dłoni. Technika ta jest jednak trudna, dla wielu kobiet bolesna, a jednocześnie dość krępująca. W takiej sytuacji najlepiej jest więc sięgnąć po laktator, czyli urządzenie, które umożliwia ściągnięcie mleka z piersi kobiety w szybki i – co równie ważne – bezbolesny sposób. Zdarza się również, że niektóre mamy wykorzystują laktatory ręczne do pobudzenia lub utrzymania laktacji, a nawet przywrócenia jej po przerwie (czasami nawet kilkumiesięcznej).

Laktatory ręczne oraz te elektryczne umożliwiają kobiecie wyjście z domu, a nawet wyjazd na kilka dni bez stresu, że dziecko zostanie bez pokarmu. Przed planowaną nieobecnością można odciągnąć z piersi większą ilość pokarmu, a nawet potem go zamrozić. Dzięki temu zabezpiecza się dziecko na czas nieobecności mamy. Ponadto laktator ręczny pozwala odciążyć piesi, które z nadmiaru pokarmu mogą być obrzmiałe, a także powodować ból u kobiety. Laktatory przydają się również w sytuacji, gdy dziecko ma problem ze ssaniem brodawki (zdarza się bowiem, że są one zbyt twarde).

Laktatory ręczne – ranking

Najlepszy laktator ręczny to przede wszystkim taki, którego stosowanie jest dla świeżo upieczonej mamy wygodne i łatwe – np. BabyOno Naturel 053 lub Medela Lactaset. Ogromnym plusem tego typu urządzeń jest to, że są właściwie bezgłośne i nie potrzebują dodatkowego zasilania. Umożliwia to ich stosowanie właściwie w każdym miejscu, nawet przy dziecku o bardzo lekkim śnie. Laktatory ręczne dzielą się na:

 • laktator gruszkowy zawierający pompkę w kształcie gruszki; pod naciskiem zasysa ona powietrze i ten sposób odciąga mleko z piersi;
 • laktator z pompką – działa analogicznie, tyle tylko, że gruszkę zastępuje bardziej tradycyjna pompka;
 • laktator z tłokiem – odciąganie mleka jest możliwe dzięki tłokowi, który w sposobie działania przypomina strzykawkę.
Polecane laktatory
 • 329 zł
 • 29,99 zł
 • 99,99 zł
 • 44,99 zł
 • 44,99 zł

Laktator ręczny – jaki wybrać?

Kobieta korzysta z ręcznego laktatora

Wszystkie laktatory ręczne działają w oparciu o ciśnienie odśrodkowe wytwarzane ręcznie za pomocą gruszki, pompki lub tłoka. Za jeden z najwygodniejszych uważa się laktator ręczny z pompką, którego można używać jedną ręką. W czasie odciągania mleka można więc wykonywać inną czynność. Laktator gruszkowy angażuje obie ręce, a tłokowy model wymaga z kolei nieco większej siły. Każdy laktator ma specjalną przyssawkę, która dodatkowo masuje pierś, eliminując ewentualny ból.

Wszystkie laktatory ręczne (takie jak: Medela Harmony, Beurer BY 15, BabyOno Anatomy 301) wyróżnia natomiast cicha obsługa, a każda mama wie, jak ważne jest to, że urządzenie znajdujące się w pobliżu malucha nie wydaje dźwięków. Na siłę ssania laktatora ma wpływ sama kobieta przez kontrolę swoich ruchów. Tego typu urządzenia łatwo także umyć we wszystkich zakamarkach, co jest szczególnie ważne dla utrzymania wysokiego poziomu higieny.

Jak używać laktatora ręcznego?

Dobry laktator ręczny jest bardzo prosty w obsłudze. Do urządzenia z reguły dołączona jest szczegółowa instrukcja, a w sieci natomiast można znaleźć filmiki instruktażowe, które z pewnością pomogą każdej świeżo upieczonej mamie. Przede wszystkim najważniejsze jest jednak, aby kobieta była zrelaksowana i skupiona na sobie. W przypadku mam, które mają obolałe piersi, zaleca się przyłożenie do nich ciepłego kompresu przed zastosowaniem laktatora. Następnie wystarczy przyłożyć końcówkę do brodawki, pociągnąć za tłok lub nacisnąć gruszkę/pompkę. Wewnątrz urządzenia powstaje w ten sposób podciśnienie analogicznie do tego, jakie pojawia się podczas ssania brodawki przez dziecko. Część osób zaleca, aby ruchy na początku były szybkie (dzięki czemu pobudza się laktację), a później coraz wolniejsze i głębokie. Każda mama jednak wypracowuje swój własny system. Mleko wypływa wprost do pojemnika i można je od razu podać dziecku lub zamrozić.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów