Klawiatura do telewizora – co musisz wiedzieć?

Autor: Anna

Wiele osób do codziennej obsługi telewizora jako kontrolera używa pilota. Nie każdy wie, że to nie jedyny sposób, w jaki możemy sterować tym urządzeniem. Coraz popularniejsze stają się klawiatury do telewizora, dzięki którym jego obsługa staje się jeszcze prostsza i sprawniejsza. Jaka powinna być dobra klawiatura do smart TV? O czym pamiętać przy wyborze?

Klawiatura bezprzewodowa do telewizora pomaga w korzystaniu z np. aplikacji Smart TV

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto mieć klawiaturę do smart TV
  2. jak sterować telewizorem poprzez klawiaturę
  3. na co zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury

Klawiatura do telewizora – czy jest potrzebna?

Gamingowa klawiatura do telewizora dla graczy korzystających z telewizora zamiast monitora

W dobie rozwoju technologicznego telewizory coraz częściej zaczynają spełniać funkcje podobne do komputerów, a co więcej, czasami nawet je zastępują. Klawiatura do smart TV na nikim w zasadzie nie robi już wrażenia i jest coraz powszechniej spotykana; zastępuje lub uzupełnia pilot. Dlatego wybór kontrolerów jest coraz większy, co przekłada się na możliwość wykorzystywania dodatkowych opcji oferowanych przez telewizor. Klawiatura ułatwia m.in. przeglądanie stron internetowych, przydaje się przy korzystaniu z popularnych aplikacji, takich jak YouTube czy Netflix. Najlepszym wyborem będzie klawiatura bezprzewodowa. Nie ograniczamy się w żaden sposób kablem, dlatego możemy wygodnie zająć miejsce w fotelu i korzystać z wybranych aplikacji i funkcji, jakie daje nasz model telewizora. Dobra klawiatura bezprzewodowa powinna mieć odpowiedni zasięg, czyli działać w dogodnej odległości dla widza. Zazwyczaj jest to 5–6 metrów.

Klawiatura bezprzewodowa do smart TV powinna w zupełności zastępować kontroler, a także mieć dodatkowe funkcje, spełniające nasze wymagania. Ważne, by była ergonomiczna, wygodna w obsłudze. Jeśli zdecydujemy się, by zastąpić nią kontroler lub wzbogacić o nią możliwość obsługi telewizora, warto zwrócić uwagę na budowę. Bardzo często klawiatury do telewizora są podatne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne czy dostający się do środka kurz, co znacząco zmniejsza ich żywotność. Trafnym wyborem okazują się zwykle modele z touchpadem, dzięki czemu mamy klawiaturę z myszką do telewizora w jednym urządzeniu.

Polecane klawiatury
  • 179,99 zł
  • 769 zł
  • 119,99 zł
  • 699 zł
  • 339 zł

Klawiatura do smart TV, czyli jak sterować telewizorem

Klawiatura bezprzewodowa Microsoft do telewizora ma solidną konstrukcję i jest wodoodporna, czyli całkowicie bezpieczna na kanapie

Telewizory nowej generacji mają wbudowane systemy operacyjne, wedle których dobieramy i konfigurujemy kontroler. Zazwyczaj jest to tablet, pilot albo klawiatura. Android jest najpopularniejszym systemem nie tylko w smartfonach, ale też w telewizorach. Możemy sterować nimi na wiele sposobów, np. za pomocą uniwersalnej klawiatury, która będzie pasować także do komputera stacjonarnego czy laptopa. Trzeba pamiętać, że modele bezprzewodowe (na Bluetooth) są praktyczniejsze. Rynek oferuje szeroki wybór takich urządzeń w różnych przedziałach cenowych, dlatego każdy znajdzie model odpowiadający budżetowi. Nie możemy być jednak pewni, że taka klawiatura będzie obsługiwać wszystkie funkcje oferowane przez telewizor. Warto zatem ukierunkować się na klawiatury polecane do konkretnego modelu telewizora, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości urządzenia. Niekiedy odpowiednia klawiatura dostępna jest w zestawie z telewizorem, jednak zazwyczaj musimy szukać jej na własną rękę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury do telewizora?

Jaka klawiatura do smart TV będzie najlepsza? Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim istotny jest typ i łączność klawiatury, czyli sposób podłączenia jej do telewizora – Bluetooth w przypadku modeli bezprzewodowych; kabel, zazwyczaj z końcówką USB – przewodowych. Dobrym wyborem będzie klawiatura Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus (szary), kompatybilna m.in. z telewizorami Samsung. Jeśli już wspominamy o telewizorach, to muszą one mieć możliwość podpięcia klawiatury i myszki. Warto polecić m.in. model Sony KD-65XG8596 o ekranie 65-calowym i klasie energooszczędności A. Równie dobrym egzemplarzem jest telewizor LG OLED65B9PLA, wyposażony w funkcję HDR i Smart TV. W tym modelu producent postawił na innowacyjne rozwiązania. Widać to już po ekranie, który jest cienki, a prezentowany na nim obraz jest wysokiej jakości. Dzięki technologii OLED wyświetlane kolory są jeszcze bardziej intensywne, a co ważniejsze, obraz nie traci na jakości, bez względu na to, z którego punktu go obserwujemy. Trafnym zakupem będzie także TCL 65EP640 z klasą energooszczędności A+ i procesorem o czterech rdzeniach, dzięki któremu telewizor działa jeszcze szybciej. Urządzenie ma także wbudowany tuner, służący do odbierania cyfrowych kanałów telewizji naziemnej. Wracając do wyboru klawiatury do telewizora, uwagę możemy skierować na przewodowy model Microsoft N9Z-00022 All-in-One Media ze złączem USB, wyposażony m.in. w przyciski szybkiego uruchamiania funkcji multimedialnych.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny