Karty rozszerzeń – co to takiego? Jakie wybrać?

Autor: Piotr

Komputery mają więcej zadowalających funkcji dzięki stosowaniu kart rozszerzeń. Użytkownicy z reguły korzystają z kart dźwiękowych, graficznych, sieciowych i cieszą się ich zaletami.

Karta graficzna do komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego służą karty rozszerzeń;
  2. jakie są rodzaje kart rozszerzeń;
  3. jak działają najpopularniejsze karty rozszerzeń;
  4. jakie warto wybrać karty graficzne, dźwiękowe czy adaptery USP.

Karty rozszerzeń – podstawowe informacje

Karta dźwiękowa do komputera

Czym są karty rozszerzeń? To dodatkowe komponenty systemu komputerowego. Wzbogacają możliwości urządzeń o bardzo przydatne funkcje – dzięki kartom rozszerzeń komputery stacjonarne i laptopy są po prostu rozbudowywane. Taka możliwość jest zawsze atrakcyjna i sprawia, że użytkownik może lepiej spersonalizować urządzenie.

Jakie karty rozszerzeń warto dodać do komputera? Przykładowo karta graficzna to wyspecjalizowany element składowy komputera, który jest montowany na płycie głównej. Odpowiada za renderowanie grafiki oraz jej konwersję na sygnał odpowiedni dla wyświetlacza. Innymi słowy, dzięki karcie graficznej możemy cieszyć oko tym, co jest widoczne na podłączonym do komputera monitorze. W budowie tego typu kart rozszerzeń można wyróżnić m.in. procesor graficzny GPU, pamięć RAM, bios karty, złącze magistrali.

  • 139,99 zł
  • 139,99 zł
  • 159,99 zł
  • 159,99 zł
  • 219 zł

Jakie karty rozszerzeń wybrać?

Różne karty rozszerzeń

Wśród kart graficznych najbardziej znane są produkty firmy Nvidia (karty z serii GeForce) oraz AMD (karty z serii Radeon). Te karty rozszerzeń są nierozłącznie powiązane z rozwojem grafiki w komputerach osobistych. Na początku ludzie cieszyli się osiągami w postaci wyświetlania dwukolorowego obrazu, na którym znajdował się jedynie tekst. Współcześnie skok jakości w tym zakresie jest nieporównywalny, ponieważ karty graficzne generują niezwykle zaawansowane, trójwymiarowe obrazy z dużą ilością efektów, czego doskonałą prezentacją są gry komputerowe. Dobrym przykładem karty graficznej do gier jest na przykład Gigabyte GeForce GTX 1070 OC 8 GB GDDR5 256 bit. Producentem chipsetu jest Nvidia, pamięć to 8 GB GDDR5, a aktywne chłodzenie zapewnia dobrą wydajność w odprowadzaniu nadmiaru generowanego ciepła.

Kolejnym przykładem karty graficznej, która będzie idealna do wymagających gier, jest Sapphire technology Nitro+ Radeon RX Vega 56 Limited Edition 8 GB HBM2 2048 bit. Producentem chipsetu jest AMD, pamięć to 8 GB HBM2, a aktywne chłodzenie spisuje się równie dobrze co w przypadku wspomnianej wyżej karty GeForce. Jeżeli natomiast ktoś jest zainteresowany bardziej ekonomicznym segmentem, może zwrócić uwagę na ASUS GeForce GTX 1050 Ti Phoenix 4 GB. Tutaj także otrzymujemy względnie dobre osiągi, choć nie jest to już karta do testowania najnowszych gier na najwyższych ustawieniach.

Do często używanych kart rozszerzeń zaliczają się karty dźwiękowe. Właściwie to w dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie komputer bez karty graficznej czy chociażby karty dźwiękowej (także w formie zintegrowanej z płytą główną). Jest to powszechnym standardem. Karta dźwiękowa umożliwia odtwarzanie i nagrywanie dźwięku. Bardziej wymagający użytkownicy często decydują się na zakup tej karty rozszerzeń w wersji odrębnej, ponieważ nie wystarczy im to, co jest domyślnie zintegrowane z płytą główną. Dobra karta dźwiękowa zapewni lepszą jakość dźwięku, np. podczas słuchania muzyki, lecz na taki zakup decydują się również gracze. Podczas wyboru wiele zależy od sprzętu, jakim dysponujemy. Przykładowo, jeżeli wykorzystujemy jedynie dwa głośniki, wystarczy karta dźwiękowa w systemie 2.0. Jeżeli natomiast do naszego komputera podłączyliśmy bardziej rozbudowany zestaw, wtedy trafnym wyborem będzie karta dźwiękowa w systemie 7.1 czy 5.1. Zaliczymy do tego np. kartę Creative Sound Blaster Z (liczba kanałów audio: 5.1). Obsługuje technologie Crystal Voice, Dolby Digital Live, DTS Connect, SBX Pro Studio. Stanowi dobry wybór m.in. do gier komputerowych.

Inne przykłady kart rozszerzeń to i-Tec PCE22U3 czy chociażby i-Tec PCE2S1P. Pierwsza pełni funkcję adaptera PCIe USB 3.0. Ma dwa zewnętrzne i dwa wewnętrzne porty USB 3.0, które oczywiście są wstecznie kompatybilne z USB 2.0 i USB 1.1. Umożliwia dwukierunkową transmisję o prędkości do 5 Gb/s. Druga z wymienionych kart rozszerzeń, czyli i-Tec PCE2S1P, rozbudowuje komputer o dwa porty szeregowe COM oraz jeden port równoległy LPT. Daje możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń I/O, które komunikują się przez RS232.

Każdy może zdecydować się na zakup jakiejś karty rozszerzeń do laptopa czy komputera. Istnieje ogromny wybór i wszystko zależy od faktycznych potrzeb użytkownika. Największą zaletą kart rozszerzeń jest wzbogacanie funkcjonalności urządzenia, a wszystko to z reguły jest dość łatwe w implementacji. Podsumowując, karty rozszerzeń to bardzo przydatny dodatek do komputera.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny