Akcesoria krawieckie – jakie wybrać i czym się kierować?

Autor: Ola

Akcesoria krawieckie to oprócz maszyny do szycia najistotniejsze narzędzie do nauki i doskonalenia praktycznych umiejętności krawieckich. Już na samym początku przygody z szyciem warto wyposażyć się w odpowiedni zestaw akcesoriów, które pomogą w pracy nad materiałem.

Akcesoria krawieckie na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie akcesoria krawieckie trzeba posiadać;
 2. jak przedstawia się wybór znaczników krawieckich;
 3. jak skompletować zestaw akcesoriów do szycia.

Jakie akcesoria krawieckie trzeba posiadać?

Nici do szycia w różnych kolorach i naparstki

Pudełko na akcesoria krawieckie może zawierać bardzo różne przybory. Wśród nich znajduje się kilka takich narzędzi, których z pewnością nie powinno tam zabraknąć. Oprócz maszyny do szycia i materiałów krawieckich warto pod ręką mieć:

 • nożyczki – na początku nauki krawiectwa można używać zwykłych nożyczek, ważne jednak, aby były to ostre nożyczki do papieru;
 • nici – kluczowa jest ich jakość, ponieważ od tego zależy, czy będą one się szybko rwać czy nie; na początek nauki poleca się kupić dwa kolory nici: jeden dopasowany do koloru materiału krawieckiego, a drugi skrajnie od niego różny, przeznaczony do fastrygowania; z czasem arsenał nici można rozbudowywać, w zależności od konkretnych potrzeb;
 • akcesoria do maszyny do szycia – igły maszynowe z reguły są dodawane do urządzenia, z czasem jednak może być potrzebna ich wymiana (Łucznik 419 Milena, Singer 8280, Łucznik 2014 Ewa II, Janome JUNO E1015, Brother KE14S);
 • igły do szycia – warto kupić przede wszystkim tradycyjne 3-centymetrowe;
 • szpilki – najważniejsze, by były ostre, stępione bowiem mogą popsuć materiał;
 • znaczniki – te akcesoria do szycia mogą przyjmować bardzo różne formy: skrawka zaostrzonego mydła, miękkiego ołówka, kredy krawieckiej, pisaka krawieckiego;
 • centymetr – to jeden z absolutnie podstawowych pomocników krawieckich, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę z materiałami;
 • prujka – wbrew pozorom absolutnie niezbędna, szczególnie na samym początku przygody z krawiectwem, kiedy nie wszystko wychodzi tak, jak powinno; warto sprawdzić, czy nie ma jej w zestawie razem z maszyną.
Polecane maszyny do szycia
 • 969 zł
 • 1 099 zł
 • 1 449 zł
 • 3 649 zł
 • 1 529 zł

Profesjonalne akcesoria do szycia na maszynie – znaczniki

Biało-niebieskie akcesoria do szycia

Akcesoria i dodatki krawieckie to bardzo szeroka i zróżnicowana gama produktów. Bez części z nich trudno wyobrazić sobie pracę nawet na samym początku nauki. Niektóre można dokładać do pudełka na akcesoria do szycia z czasem. O ile igieł, nici i centymetra potrzebować będzie każdy, o tyle kredą krawiecką na początku może być zaostrzone mydełko. Później warto pomyśleć o bardziej profesjonalnym znaczniku.

Kreda krawiecka dostępna jest w dwóch wersjach:

 • znikającej kredy – bardzo wydajnej, znikającej bez problemu pod wpływem pary z żelazka;
 • kredy woskowej – bardziej miękkiej, tworzącej wyraźne i trwałe linie, nieznikające z materiału; używa się jej wyłącznie w miejscach niewidocznych po zakończeniu szycia.

Kreda powinna zawsze być pod ręką w dwóch skrajnych kolorach (najlepiej biel i dowolny wyrazisty kolor). Dobrze kupić ją w komplecie ze specjalna ostrzałką, którą można będzie zatemperować kredę, aby dało się nią rysować precyzyjne linie.

Na rynku dostępna jest również kreda krawiecka w aplikatorze – to kreda usuwalna z tkanin. Występuje najczęściej w kolorach żółtym, czerwonym i niebieskim. Dzięki aplikatorowi zawsze wydzielona jest jej odpowiednia ilość, a miękki rysik sprawia, że sprawdza się zarówno na dzianinach, jak i różnego rodzaju tkaninach.

Profesjonalne akcesoria krawieckie to także znikające pisaki w postaci mazaków lub markerów. Pozwalają one na bardzo precyzyjne naniesienie oznaczeń na materiał, a pisanie po nim nie powoduje jego niepotrzebnego rozciągania. Linie pozostawione przez takie znaczniki utrzymują się około dwóch dni, ale można je też zmyć wodą lub przy użyciu pary z żelazka.

Ostatnim akcesorium z tej grupy jest pisak kulkowy. Ten znacznik przeznaczony jest przede wszystkim do pracy ze skórą, sztuczną skórą, futrami i wymagającymi tworzywami sztucznymi. Pisze się nim prawie jak długopisem, ale oznaczenia bardzo łatwo usunąć.

Jak stworzyć zestaw akcesoriów do szycia?

Niezbędne akcesoria krawieckie można kupić w gotowym zestawie, który bez większych problemów da się znaleźć w pasmanterii lub profesjonalnym sklepie krawieckim. Lepiej jednak skompletować go samodzielnie. Pojemnik na akcesoria do szycia powinien zawierać takie materiały, które idealnie pasują konkretnej krawcowej. Nożyczki muszą być przede wszystkim ostre, ale powinny pasować również do dłoni. Jednej osobie wystarczą zwykłe szpilki, inna będzie wolała te z kolorowymi łebkami, które są bardziej widoczne na materiale. Niektórym krawcowym potrzebny będzie papier do wykrojów. Dla tych, które zajmują się głównie poprawkami i przeróbkami krawieckimi nie będzie on z kolei artykułem pierwszej potrzeby. Jednej osobie zależeć będzie na znikającej kredzie krawieckiej, innej – na takiej, która pozwala zwłaszcza na rysowanie precyzyjnych linii.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link