Data publikacji: 23 sierpnia 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki procesor do gier, a jaki do pracy?

Poleć znajomemu Drukuj

Procesor do gier jest sercem komputera - bez niego nie będzie on działał. Podczas wybierania konkretnego modelu warto się zastanowić, do czego będziesz używać komputera – do biura, do grania, czy też do zaawansowanego projektowania graficznego? Jeżeli już wiesz, do czego będzie Ci potrzebny komputer, sprawdź procesory, które sprostają Twoim oczekiwaniom.

Procesory wypięte z płyty głównej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- na co zwrócić uwagę przy zakupie procesora,

- jaki wybrać procesor do projektowania graficznego,

- jaki wybrać procesor do gier.

Taktowanie procesora, liczba rdzeni, gniazdo i inne

Procesor do gierO tym, co to jest procesor i jakie spełnia zadania pisaliśmy w naszym poradniku: Co to jest procesor i do czego służy? W tym miejscu omówimy główne parametry na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem procesora. Są nimi:
  • liczba rdzeni – rdzeń jest fizycznym elementem procesora i to w nim zachodzą procesy obliczeniowe. Im więcej rdzeni, tym procesor będzie mógł jednocześnie wykonać więcej operacji, a to bezpośrednio przekłada się na wydajność i szybkość działania komputera.
  • gniazdo procesora – tzw. socket, czyli złącze odpowiedzialne za połączenie procesora z całym systemem komputerowym. Model procesora należy dopasować do określonego socket’u, w przeciwnym wypadku nie będzie on działał.
  • częstotliwość taktowania procesora – parametr określający rytm pracy procesora – liczbę cykli, które wykonuje w ciągu 1 sekundy. Ma bezpośredni związek z wydajnością procesora. Im większa częstotliwość, tym wyższy wskaźnik wydajności.
  • model/rodzaj procesora: do wyboru mamy marki Intel lub AMD, które zdominowały rynek procesorów. Ten parametr określa kolejne generacje urządzeń np. Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 etc.

CIEKAWOSTKA

Wielowątkowość to parametr, który określa liczbę zadań możliwych do wykonania w trakcie jednego procesu. W przypadku procesora określa możliwość wykonywania kilku wątków na jednym rdzeniu procesora. Wielowątkowość daje możliwość wykonywania wielu operacji jednocześnie.

Jaki procesor do projektowania graficznego wybrać?

Profesjonalne projektowanie graficzne czy też obróbka zdjęć wymaga użycia najbardziej zaawansowanego i wydajnego oprogramowania. Wielość procesów trwających jednocześnie podczas tego typu pracy sprawia, że może im podołać jedynie kilkunastordzeniowy procesor.
Są to bardzo rozbudowane urządzenia i jednocześnie bardzo drogie. W sklepie EURO RTV AGD znajdziesz 6 modeli takich urządzeń, które dysponują od 10 do aż 32 rdzeni! Sprawdzisz je po kliknięciu w ten link. Należą do nich topowe modele Intela – seria Intel Core i7, Intel Xeon E5 i Silver oraz marki AMD – Ryzen Threadripper 1920X, 1950X i najsilniejszy z nich 32-rdzeniowy AMD 2990WX
Zapewniają one ogromną wydajność, a częstotliwość taktowania procesora na poziomie od 2,2 - 3,0 GHz do nawet 3,5 - 4,0 GHz, co gwarantuje szybkość i stabilność pracy.
Proponowane produkty:
Intel® Core™ i5-6400 2,7GHz BOX <%– –%>
Intel® Core™ i5-9600K 3,7 GHz BOX <%– –%>
Intel® Xeon™ E5-1620v4 3,5GHz BOX <%– –%>
AMD Ryzen 5 2400G 3.6 GHz AM4 Radeon Vega 11 (YD2400C5FBBOX) <%– –%>
Intel® Pentium™ G4600 3,6GHz 3MB Box <%– –%>

Jaki procesor do gier sprawdzi się najlepiej?

Od procesora do gier wymaga się również sporo, ale stosunkowo mniej niż od urządzeń dla zaawansowanych grafików. Oczekiwania graczy powinien zaspokoić co najmniej procesor i5 i wyższe z serii Intel Core lub AMD APU (A). Nowsze produkcje wymagają procesora co najmniej 4-rdzeniowego, czyli od i5 wzwyż. Wielu graczy ma dylemat, czy sięgnąć po jeszcze wydajniejszy osprzęt, czyli i7, ale tym co odstrasza jest oczywiście cena
Uwaga ta dotyczy oczywiście najnowszych produkcji. Jeżeli chodzi o produkcje starsze (ponad 2-letnie) w zupełności wystarczą procesory z 2-rdzeniami, które umożliwiają uruchomienie wielu aplikacji i wykonywanie kilku zadań jednocześnie.
Jak widać przy wyborze konkretnego urządzenia istotną rolę będzie odgrywała jego cena. Jeżeli planujemy wykorzystać procesor do jeszcze innych zadań niż tylko granie w gry, warto wtedy zastanowić się nad topowymi (i najdroższymi!) propozycjami od obu producentów.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem procesora konkretnie do laptopa i potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji przeczytaj nasz poradnik: Jaki procesor do laptopa?
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas