Data publikacji: 23 sierpnia 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki procesor do gier, a jaki do pracy?

Poleć znajomemu Drukuj

Procesor do gier jest sercem komputera - bez niego nie będzie on działał. Podczas wybierania konkretnego modelu warto się zastanowić, do czego będziesz używać komputera – do biura, do grania, czy też do zaawansowanego projektowania graficznego? Jeżeli już wiesz, do czego będzie Ci potrzebny komputer, sprawdź procesory, które sprostają Twoim oczekiwaniom.

Procesory wypięte z płyty głównej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- na co zwrócić uwagę przy zakupie procesora,

- jaki wybrać procesor do projektowania graficznego,

- jaki wybrać procesor do gier.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie procesora?

Procesor do gierO tym, czym jest procesor i do czego służy pisaliśmy w naszym poradniku: Co to jest procesor i do czego służy? W tym miejscu omówimy główne parametry na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem procesora. Są nimi:
  • liczba rdzeni – rdzeń jest fizycznym elementem procesora i to w nim zachodzą procesy obliczeniowe. Im więcej rdzeni, tym procesor będzie mógł jednocześnie wykonać więcej operacji, a to bezpośrednio przekłada się na wydajność i szybkość działania komputera.
  • gniazdo procesora – tzw. socket, czyli złącze odpowiedzialne za połączenie procesora z całym systemem komputerowym. Model procesora należy dopasować do określonego socket’u, w przeciwnym wypadku nie będzie on działał.
  • częstotliwość taktowania – parametr określający rytm pracy procesora – liczbę cykli, które wykonuje w ciągu 1 sekundy. Ma bezpośredni związek z wydajnością procesora. Im większa częstotliwość, tym wyższy wskaźnik wydajności.
  • model/rodzaj procesora: do wyboru mamy marki Intel lub AMD, które zdominowały rynek procesorów. Ten parametr określa kolejne generacje urządzeń np. Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 etc.

CIEKAWOSTKA

Wielowątkowość to parametr, który określa liczbę zadań możliwych do wykonania w trakcie jednego procesu. W przypadku procesora określa możliwość wykonywania kilku wątków na jednym rdzeniu procesora. Wielowątkowość daje możliwość wykonywania wielu operacji jednocześnie.

Jaki wybrać procesor do projektowania graficznego?

Profesjonalne projektowanie graficzne czy też obróbka zdjęć wymaga użycia najbardziej zaawansowanego i wydajnego oprogramowania. Wielość procesów trwających jednocześnie podczas tego typu pracy sprawia, że może im podołać jedynie kilkunastordzeniowy procesor.
Są to bardzo rozbudowane urządzenia i jednocześnie bardzo drogie. W sklepie EURO RTV AGD znajdziesz 6 modeli takich urządzeń, które dysponują od 10 do aż 32 rdzeni! Sprawdzisz je po kliknięciu w ten link. Należą do nich topowe modele Intela – seria Intel Core i7, Intel Xeon E5 i Silver oraz marki AMD – Ryzen Threadripper 1920X, 1950X i najsilniejszy z nich 32-rdzeniowy AMD 2990WX
Zapewniają one ogromną wydajność, a częstotliwość taktowania na poziomie od 2,2 - 3,0 GHz do nawet 3,5 - 4,0 GHz, co gwarantuje szybkość i stabilność pracy.

Proponowane Towary:

AMD Athlon X4 840 3.1GHz 4MB <%– –%>
AMD Ryzen 3 1300X 3.5GHz AM4 (YD130XBBAEBOX) <%– –%>
Intel® Core™ i7-6700K 4,0GHz 8M box <%– –%>
Intel® Core™ i3-7320 4,1 GHz BOX <%– –%>
Intel® Xeon™ Silver 4108 1,8GHz 11MB <%– –%>

Jaki procesor do gier sprawdzi się najlepiej?

Od procesora do gier wymaga się również sporo, ale stosunkowo mniej niż od urządzeń dla zaawansowanych grafików. Oczekiwania graczy powinien zaspokoić co najmniej procesor i5 i wyższe z serii Intel Core lub AMD APU (A). Nowsze produkcje wymagają procesora co najmniej 4-rdzeniowego, czyli od i5 wzwyż. Wielu graczy ma dylemat, czy sięgnąć po jeszcze wydajniejszy osprzęt, czyli i7, ale tym co odstrasza jest oczywiście cena
Uwaga ta dotyczy oczywiście najnowszych produkcji. Jeżeli chodzi o produkcje starsze (ponad 2-letnie) w zupełności wystarczą procesory z 2-rdzeniami, które umożliwiają uruchomienie wielu aplikacji i wykonywanie kilku zadań jednocześnie.
Jak widać przy wyborze konkretnego urządzenia istotną rolę będzie odgrywała jego cena. Jeżeli planujemy wykorzystać procesor do jeszcze innych zadań niż tylko granie w gry, warto wtedy zastanowić się nad topowymi (i najdroższymi!) propozycjami od obu producentów.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem procesora konkretnie do laptopa i potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji przeczytaj nasz poradnik: Jaki procesor do laptopa?
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Czy wybór procesora jest trudny? Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, jak wybrać wydajny procesor do komputera!
Zobacz więcej   

Hotspot w smartfonie – jak włączyć własne Wi-Fi w podróży?

Przekonaj się, czym jest i jak uruchomić hotspot Wi-Fi.
Zobacz więcej   

Co warto wiedzieć o Gorilla Glass?

Dowiedz się, czym jest Gorilla Glass!
Zobacz więcej   

Znajdź nas