Jaki procesor do gier jest najlepszy? Poradnik

Autor: Joanna

Dobry procesor do gier, jaki znajdziemy wśród obecnie proponowanych się na rynku komputerowym, powinien mieć przynajmniej cztery rdzenie. Dzięki niemu bez przeszkód uruchomimy zarówno nowe gry, jak i rozbudowane programy graficzne. Podczas wybierania procesora dla gracza, zwróćmy również uwagę m.in. na gniazdo i częstotliwość taktowania.

Procesory wypięte z płyty głównej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki procesor do gier wybrać
 2. jaki jest najlepszy procesor do gier
 3. czym kierować się przy wyborze procesora do gier
 4. jaki procesor wybrać do grania i prac graficznych

Jaki procesor do gier wybrać? Najważniejsze parametry

Procesor do gier

Zarówno gracze, jak i graficy, podczas wybierania podzespołów komputerowych, zwracają uwagę na podobne parametry. Jedni i drudzy w pierwszej kolejności szukają wydajnych i trwałych procesorów. Gdy porównują poszczególne modele, zwykle zwracają uwagę na:

 • liczbę rdzeni ‒ im więcej rdzeni ma procesor, tym wydajniej działa. Aby grać komfortowo w najnowsze tytuły, należy wybrać co najmniej 4-rdzeniowy procesor, np. AMD Ryzen 5 2400G lub nieco tańszy Intel Core i3-9100F;
 • gniazdo (tzw. socket) ‒ łączy procesor z systemem komputerowym. Procesor należy dopasować do rodzaju gniazda. W przeciwnym wypadku urządzenie nie będzie w stanie działać;
 • częstotliwość taktowania ‒ od tego parametru zależy wydajność procesora i podaje się go w megahercach lub gigahercach. Im jest ona większa, tym transfer danych jest szybszy. Warto wybrać procesor do gier wyposażony w funkcję Turbo. Dzięki niej, w sytuacji kryzysowej, można nieco zwiększyć częstotliwość taktowania;
 • rodzaj ‒ najpopularniejszymi markami są Intel i AMD. Parametr określa generację urządzeń, np. Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 itd.;
 • kompatybilność ‒ zanim kupimy procesor, sprawdźmy, z jakimi płytami głównymi jest on kompatybilny oraz jaka jest jego architektura i współczynnik TDP, odpowiedzialny za pobór mocy.

Procesor do gier – jaki jest najlepszy?

Dobry procesor do gier powinien być przede wszystkim wydajny. Miłośnicy gier komputerowych wybierają zazwyczaj procesory i5 i wyższe, zarówno z serii Intel Core, jak i AMD APU (A). Bez któregoś z nich nie uruchomimy żadnego z nowszych tytułów. Współczesne gry komputerowe mają wysokie wymagania sprzętowe, którym słabsze i starsze procesory nie są w stanie sprostać. Wymagają co najmniej 4-rdzeniowych procesorów, czyli od i5 wzwyż. Wśród nich można wyróżnić zarówno droższe, jak i tańsze procesory do gier. Dużym zainteresowaniem cieszy się sprzęt i7 i procesory mające powyżej dziewięciu rdzeni, takie jak np. Intel Core i9-9960, AMD Ryzen 9 3900X czy AMD Ryzen Threadripper 1920X. Mimo iż nie należą do najtańszych, to umożliwiają nawet grę wyczynową.

Warto pamiętać, że niektóre gry komputerowe działają płynnie nawet na starszych, czyli 2-rdzeniowych procesorach. Niemniej jednak są to zazwyczaj ponad 2-letnie tytuły, które często nie są w stanie wzbudzać takich emocji jak najnowsze produkcje. Tak czy inaczej, dobry procesor do gier to pojęcie względne. Dla miłośników starszych gier, a jest to całkiem pokaźna grupa, takim urządzeniem będzie nawet wspomniany 2-rdzeniowy procesor. Co więcej, wystarczy on również do bezproblemowego korzystania z komputera i uruchamiania wielu popularnych programów. Warto też poznać kryteria doboru procesora do laptopa do gier.

Polecane procesory
 • 429 zł
 • 1 099 zł
 • 819 zł
 • 839 zł
 • 3 249 zł

Wybór dobrego procesora do gier – czym się kierować?

Co roku producenci sprzętu komputerowego wypuszczają na rynek coraz to nowsze podzespoły. Przeglądając wszystkie oferty, można mieć nie lada problem z wyborem np. właściwego procesora. Aby kupić go szybko i sprawnie, ustalmy najpierw, jaką kwotę możemy przeznaczyć. Tani procesor do gier kupimy już do 1000 zł, choć wielu miłośników nowszych tytułów decyduje się na zakup modeli z przedziału cenowego 1000-2000 zł. Następnie warto ustalić, czy dany procesor będzie kompatybilny z płytą główną, obecnie zamontowaną w naszym komputerze. Pamiętajmy, że tanie procesory do gier nie zawsze mają gniazda pasujące do nowszych płyt głównych.

Procesor do komputera do gier możemy dobrać, kierując się wymaganiami sprzętowymi poszczególnych programów. Każdy z nich ma ustalone wymagania minimalne i zalecane ‒ sprawdźmy je wcześniej. Warto też pamiętać, że wymagania te są zależne także od rodzaju gier. Mniej wymagające tytuły uruchomimy na słabszym sprzęcie, lecz nowe gry RPG i gry samochodowe zazwyczaj wymagają mocniejszych procesorów.

Jaki procesor do grania i prac graficznych warto kupić?

Procesor przy grach, podobnie jak przy programach graficznych, umożliwia sprawne korzystanie z nich. Można go wręcz określić mianem serca komputera. Mimo iż graficy nie potrzebują aż tak zaawansowanych urządzeń jak gracze, to jednak wymagania obydwu grup są podobne. Zarówno jedni, jak i drudzy nie kupują procesorów do gier do 500 zł. Do najchętniej wybieranych modeli zaliczają się produkty marki Intel z serii Core i7, Xexon E5 i Silver oraz marki AMD, czyli Ryzen Threadripper 1920 X, 1950 X i najmocniejszy, 32-rdzeniowy AMD 2990WX. W odróżnieniu od budżetowych procesorów do gier, ich częstotliwość taktowania wynosi od 2,2-3,0 GHz do 3,5-4,0 GHz. Bez wątpienia jest to gwarancja niezawodności.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link