Jaki odkurzacz wybrać – pionowy czy bezworkowy?

Autor: Grzegorz

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów odkurzaczy, w tym także roboty sprzątające. W wielu przypadkach wybór okazuje się trudny, ponieważ ilość czynników, jakie powinniśmy brać pod uwagę, jest dość duża. Godnymi polecenia są odkurzacze pionowe i bezworkowe. Jaki odkurzacz wybrać? Co jeszcze warto wiedzieć?

Kobieta czyszcząca odkurzaczem dywan.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki odkurzacz pionowy warto kupić
  2. jakie są wady i zalety odkurzacza pionowego i na co zwrócić uwagę przy zakupie
  3. kiedy warto kupić odkurzacz bezworkowy

Pionowy odkurzacz – jaki wybrać i co warto wiedzieć?

Mężczyzna wyjmujący worek z odkurzacza.

Jeśli zastanawiamy się jaki odkurzacz kupić, to wybór urządzeń dostępnych na rynku jest naprawdę duży. Możemy zdecydować się na zakup np. odkurzacza pionowego. Są one coraz popularniejsze, a wiąże się to nie tylko z ich wysoką funkcjonalnością, specyficznym wyglądem i konstrukcją, ale także z coraz niższą ceną. Dlatego też wybierając odkurzacz pionowy, kupujemy w zasadzie wielofunkcyjne urządzenie, którym nie tylko odkurzymy mieszkanie, ale i posprzątamy na mokro czy nawet wyczyścimy tapicerkę. Takie urządzenie posiada kilka cech charakterystycznych. Przede wszystkim w odkurzaczu pionowym nie będzie rury, która jest na wyposażeniu standardowych urządzeń tego typu. Cała konstrukcja opiera się w tym przypadku na jednym urządzeniu. Ponadto szczotka w odkurzaczu pionowym nie jest zbyt szeroka i zazwyczaj jest zintegrowana z obudową, w której umiejscowiony został nie tylko silnik, ale i pojemnik na odpady. Z reguły zdecydowana większość dostępnych na rynku modeli odkurzaczy pionowych jest też odkurzaczami bezworkowymi, niektóre z nich będą dostosowane do zbierania wody i innych płynów, np. kawy czy soku. Ponadto na mokro pozwolą sprać zabrudzone miejsce, by nie powstała plama.

Jeśli zastanawiamy się, jaki odkurzacz wybrać, to musimy wziąć pod uwagę wady i zalety poszczególnych rodzajów urządzeń. Kupując odkurzacz pionowy, należy liczyć się z tym, że jest to maszyna o mniejszej mocy niż klasyczny odkurzacz. Nie stanowi to jednak dużej wady. Wśród zalet, największym atutem będzie znakomicie zintegrowana obudowa urządzenia. Dzięki temu w dużo wygodniejszy sposób możemy nim operować. Poza tym nie musimy patrzeć pod nogi w obawie, że potkniemy się o odkurzacz, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej wersji. Można śmiało stwierdzić, że ten rodzaj odkurzacza jest robotem sprzątającym, wyposażonym w szereg dodatkowych funkcji.

Polecane odkurzacze
  • 2 399 zł
  • 399 zł
  • 749 zł
  • 419 zł
  • 549 zł

Jaki odkurzacz pionowy kupić – polecane modele

Kobieta odkurzająca jadalnię.

Nie ma wątpliwości, że jednym z najprzydatniejszych urządzeń w każdym domu jest odkurzacz. To, jaki model kupić, zależy od wielu czynników, m.in. zasobności naszego portfela i budżetu, jaki sobie wyznaczyliśmy na ten sprzęt. Ponadto trzeba przy wyborze zwrócić uwagę na sposób zasilania. Możemy kupić odkurzacz bezprzewodowy zasilany przez akumulator. Będzie on z reguły nieco cięższy, ale pozwala sprzątać praktycznie wszędzie. Sprawdzone urządzenia tego typu to Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner oraz Electrolux Ergorapido EER7ALLRGY. Oczywiście możemy wybrać także odkurzacze zasilane sieciowo. Ale w takim przypadku należy pamiętać, że będziemy nieco ograniczeni kablem i często nie dotrzemy w każde miejsce, które chcielibyśmy posprzątać. Podstawowym kryterium wyboru odkurzacza pionowego powinna być moc. Im jest większa, tym urządzenie skuteczniej sprząta. Jaki odkurzacz piorący kupić? Taki, który będzie wyposażony w odpowiednie systemy filtracyjne, np. filtr HEPA. O tym, jaki odkurzacz kupić do domu, powinna decydować również liczba końcówek, jakie otrzymamy w zestawie. Im jest ich więcej, tym urządzenie pozwala czyścić większą ilość różnego rodzaju powierzchni. Standardowo w wyposażeniu powinny znaleźć się końcówki dywanowe, do wykładzin czy też płytek. Pojemność pojemnika także powinna decydować o tym, jaki odkurzacz centralny wybrać. Im będzie większa, tym dłużej w nieprzerwany sposób będziemy mogli sprzątać. Poziom hałasu jest kolejnym ważnym czynnikiem, który wiele osób bierze pod uwagę, zanim zdecyduje się, jaki odkurzacz wybrać. Ciszej pracujące urządzenie zapewnia nam większy komfort pracy.

Jaki odkurzacz bezworkowy wybrać?

Odkurzacz bezworkowy jest urządzeniem, które ma swoją grupę zwolenników. Ponadto taki wybór ma sporo zalet. Przede wszystkim są to niższe koszty codziennej eksploatacji. W przeciwieństwie do klasycznych odkurzaczy, nie musimy tutaj kupować worków, które co jakiś czas trzeba wymieniać. Wystarczy jedynie opróżnić pojemnik, by móc sprzątać dalej. Obecnie trudno też o lepszy odkurzacz dla osób będących alergikami, a wszystko ze względu na znakomity poziom filtracji. Wartym odnotowania jest fakt, że nawet w przypadku zapchania się pojemnika odpadami będzie on nadal skutecznie pracował. Z minusów takiego rozwiązania trzeba na pewno wskazać nieco wyższą cenę. Jednak jeśli uwzględnimy przy tym niskie koszty eksploatacji, to okaże się ona minimalną wadą. Musimy się także liczyć z obowiązkiem częstego opróżniania pojemnika z odpadami i jego mycia, najlepiej po każdym odkurzaniu. Odkurzacz bezworkowy jest również świetnym wyborem, jeśli w naszym domu mieszkają zwierzęta. Do najchętniej kupowanych tego typu odkurzaczy zaliczymy: Tefal Xtrem Power TW6984, Hoover Chorus CH40PAR 011 oraz Bosch BGC05A322.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link