Jaki aparat cyfrowy kupić? Poznaj porady doświadczonych użytkowników

Autor: Joanna

Jaki powinien być dobry aparat cyfrowy? Który model spełni Twoje oczekiwania i jednocześnie nie nadszarpnie budżetu? Jeśli nie do końca wiesz, który cyfrowy aparat fotograficzny jest dla Ciebie odpowiedni, skorzystaj z poniższych porad. Opinie doświadczonych użytkowników pomogą podjąć Ci decyzję i rozumieć, na które parametry powinieneś zwrócić największą uwagę.

Lekki cyfrowy aparat fotograficzny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- na które parametry aparatów cyfrowych zwracać największą uwagę,

- które modele cyfrowych aparatów fotograficznych są uznane za najlepsze,

- co radzą doświadczeni użytkownicy aparatów cyfrowych.

Na co zwrócić największą uwagę przy wyborze aparatów cyfrowych?

W dużej mierze dla każdego, kto decyduje się na aparat cyfrowy ważne mogą być inne parametry. To dlatego nie da się jednoznacznie określić, jaki model jest najlepszy. Jeden zadowoli Ciebie, podczas gdy Twój znajomy będzie bardziej chwalił sobie drugi. Zanim zatem odpowiesz sobie na pytanie, jaki aparat cyfrowy kupić, zdecyduj na których funkcjach najbardziej Ci zależy.
Aparat cyfrowy na wycieczkiNa samym początku zdecyduj, który typ tego rodzaju sprzętu fotograficznego Cię interesuje. Aparaty cyfrowe dzieli się głównie na:
 • zaawansowane, których ceny zaczynają się od około 1500 zł,
 • standardowe – wśród nich najtańszy model znajdziesz nawet za niewiele ponad 200 zł,
 • z superzoomem, jeśli zadowoli Cię już 12-krotny zoom optyczny, wydasz około 550 zł,
 • wodoszczelne – za najtańszy, bezzoomowy model zapłacisz w tym przypadku około 400 zł, ale aparat cyfrowy, którym zrobisz zdjęcia pod wodą i przybliżysz obraz do 3 razy, kosztuje już jedynie 150 zł więcej.

Jeśli zatem szukasz zwykłego kompaktu i nie jesteś wymagającym użytkownikiem, a zależy Ci po prostu na szybkim rejestrze ulotnych chwil, swój model znajdziesz w standardowych aparatach cyfrowych.
Odpowiedniego dla Ciebie cyfrowego aparatu fotograficznego możesz również szukać wedle takiej klasyfikacji, jak: wytrzymałość, największy zoom, najszerszy kąt, najszybsze działanie, superwytrzymałość i opcja nagrywania filmów w 4K. Takie kategorie znacznie ułatwią Ci znalezienie dobrego aparatu cyfrowego.

Dobre aparaty cyfrowe – porady użytkowników

Podczas wyboru jakiegokolwiek sprzętu warto zasięgnąć opinii osób, które go używają. Z tego względu za szczególnie wartościowe uważa się oceny doświadczonych użytkowników. Sprawdzamy, które modele aparatów cyfrowych zebrały zatem najlepsze opinie osób, mających z nimi do czynienia.
Dobry aparat cyfrowy zamiast lustrzankiBardzo wysokie noty zbierają wymienione aparaty cyfrowe – są to kolejno:
 • Nikon Coolpix P900, który należy do kategorii modeli z superzoomem. Ten aparat cyfrowy doświadczeni użytkownicy doceniają przede wszystkim za: półprofesjonalność (model ten jest zdolny zastąpić lustrzanki cyfrowe z dolnej półki), bardzo duży zakres zbliżenia (można robić zdjęcia księżyca, a ze statywem nawet gwiazd) i prostotę obsługi, która pozwala nawet amatorowi wykonać świetne fotografie,
 • Panasonic Lumix DMC-FZ1000 – ten aparat cyfrowowy, podobnie jak jego poprzednik, jest polecany osobom, które już nieco znają się na fotografii. Należy bowiem do modeli, które oferują wiele funkcji i możliwości. Pomimo że jest droższy od Nikona Coolpix P900, ma 3-krotnie mniejszy zakres zoomu. Rekompensatą jest jednak doskonała jakość zdjęć oraz nagrywanych filmów,
 • Sony Cyber-shot DSC-RX100, to kolejny dobry aparat cyfrowy, polecany głównie przez ambitnych amatorów i półprofesjonalistów fotografii, którym zależy na najlepszej jakości zdjęć. Ten model należy do bardziej zaawansowanych, jest jednak kompaktowy, prosty w obsłudze i szybki, dlatego weźmiesz go ze sobą wszędzie, gdzie z powodzeniem zastąpi nieporęczne lustrzanki cyfrowe. Licz się jednak z niewielkim zoomem optycznym. Model doceniany jest bardzo za jasny obiektyw, radzący sobie ze zdjęciami w nocy,
 • Nikon Coolpix A10 – ten aparat cyfrowy sprawdzi się, jeśli szukasz sprawnego, ale taniego kompaktu. Zapłacisz za niego jedynie 350 zł, a pozytywne opinie doświadczonych użytkowników zapewnią Cię o jego funkcjonalności. Jest mały i lekki, ale potrafi zbliżyć obraz optycznie aż 5 razy. Ludzie cenią go również za dobrej jakości nagrywanie filmów oraz łatwość obsługi, czyniące z niego najlepszy rodzinny aparat cyfrowy.
Polecane aparaty cyfrowe
 • 179,89 zł
 • 399 zł
 • 179,99 zł
 • 449 zł
 • 549 zł

Czym jeszcze kierować się przy wyborze dobrego aparatu cyfrowego

Oprócz tak istotnych cech jak cena oraz zakres zoomu, powinieneś również zwrócić uwagę na poręczność aparatu cyfrowego. Jeśli chcesz się w niego zaopatrzyć po to, żeby móc go ze sobą wszędzie zabrać (podobnie jak smartfon, jednak licząc na znacznie lepszą jakość zdjęć), model powinien być jak najmniejszy i najlżejszy. Szczególnie jeśli wiesz, że będziesz z niego często korzystać. Ta sama zasada tyczy się sytuacji, gdy chcesz, aby z aparatu korzystały Twoje dzieci czy drobniejsze i starsze osoby.

WARTO WIEDZIEĆ

Czym jest ogniskowa i jakie ma znaczenie? Jednym z głównych parametrów, które powinieneś poznać przed zakupem aparatu cyfrowego, jest właśnie zakres ogniskowej. Najprościej ujmując, jest to pole obrazu, jakie jest w stanie ująć obiektyw. Im jest on bardziej szerokokątny, tym lepiej poradzi sobie z obiektami, które znajdują się blisko i są duże. Zatem jeśli chcesz robić zdjęcia w małych pomieszczeniach, fotografie grupowe i architektury, znajdź model z jak najniższą ogniskową. Z kolei do fotografowania bardzo oddalonych obiektów potrzebny Ci jest duży zoom, a więc jak największy zakres ogniskowej. Superzoom zaczyna się już od 200-300 mm.

Sprawdź jakie jeszcze akcesoria do aparatu mogą Ci się przydać.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link