Data publikacji: 12 października 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak wybrać aparat fotograficzny dla dziecka – praktyczne porady

Poleć znajomemu Drukuj

W ostatnich latach fotografia stała się bardzo modna. Wśród portali społecznościowych ogromną popularnością cieszą się Instagram i Snapchat – ideą obu jest dzielenie się z innymi ludźmi zdjęciami i obrazkami. Modzie tej ulegają również najmłodsi. Chcą robić coraz lepsze zdjęcia i mieć specjalny do tego celu sprzęt. Jak wybrać właściwy aparat fotograficzny dla dzieci?

Chłopiec robi zdjęcie psu aparatem fotograficznym dla dzieci

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wybrać kompaktowy i trwały aparat dla dzieci,

- dlaczego automatyczny tryb pracy jest ważny,

- jakie zasilanie powinien mieć aparat fotograficzny dla dzieci,

- co daje funkcja stabilizacji obrazu.

Aparat dla dzieci: niewielki rozmiar i trwała obudowa

Podczas wybierania aparatu dla dzieci należy mieć na uwadze budowę, ciężar oraz wytrzymałość urządzenia. Twoja córka czy syn mają mniej siły niż Ty, więc jeśli chcesz zapewnić im najlepsze warunki do rozwijania pasji, zdecyduj się na model, który pozwoli im na wielogodzinne sesje zdjęciowe. Musi być ergonomiczny – dopasowany do małych dziecięcych rąk – ale także lekki. Najlepiej, jeśli jego waga nie przekroczy 200 g. Dla przykładu Sony Cyber-shot DSC-W810 waży tylko 111g.

PORADA EKSPERTA

Im mniejszy aparat, tym łatwiej schować go podczas przemieszczania się w specjalnym pokrowcu zawieszonym na szyi lub schowanym w kieszeni. Mały fotograf na pewno jest ciekawy świata, więc często będzie zmieniał miejsce robienia zdjęć – powinno mu być wygodnie.

Dziewczynka robi zdjęcia aparatem dla dzieciPonieważ dzieci są znacznie mniej uważne niż dorośli, nie zawsze zastanawiają się, czy np. kładą przedmiot w bezpiecznym miejscu. Z uwagi na ten fakt aparat fotograficzny dla dziecka musi odznaczać się bardzo trwałą budową. Ponieważ produkuje się modele także dla podróżników czy sportowców, znalezienie właściwego modelu nie powinno przysporzyć Ci problemu.

Sprawdź koniecznie, czy wytypowany przez Ciebie aparat cyfrowy dla dzieci jest odporny na:

  • upadki z wysokości,
  • zalanie wodą,
  • wilgoć,
  • pył i piasek,
  • zmienne temperatury: wysokie i niskie.

Możesz też wybrać aparat, który robi zdjęcia pod wodą, taki jak np. Nikon Coolpix W100, choć będzie to oznaczało większy wydatek.

Aparat fotograficzny dla dzieci z automatycznym trybem pracy

Niedoświadczony użytkownik aparatu – a takim z pewnością jest dziecko na początku swojej przygody z fotografią – będzie potrzebował pewnej pomocy przy wykonywaniu zdjęć w dobrej jakości. Raczej nie będzie wiedział, jaki kontrast ustawić czy jak długo naświetlać zdjęcie, by wyszło piękne i wyraźne. Tego nauczy się z czasem.
Dobry aparat fotograficzny dla dziecka powinien mieć wbudowany automatyczny tryb pracy, dzięki któremu mały fotograf będzie mógł skupić się na kadrze i bohaterach zdjęć. Wybierając gotowe opcje z przypisanymi im odgórnie parametrami, dziecko wykona świetne fotografie i w ciągu dnia, i w nocy, i w ruchu. Opisy mogą być słowne lub obrazkowe. Zapytaj o to zainteresowanego, jakie łatwiej mu odczytać.
Proponowane produkty:
Ricoh WG-60 (czerwony) + pasek + akumulator <%– –%>
Panasonic Lumix DMC-LX15 (czarny) <%– –%>
Ricoh WG-60 (czarny) <%– –%>
Kodak PixPro AZ527 (czarny) <%– –%>
Kodak PixPro AZ252 (czarny) <%– –%>

Aparat cyfrowy dla dzieci – zasilanie

Dzieci lubią pozostawać w ruchu, a ich zdjęcia są pełne energii i chęci poznawania świata. Jeśli w połowie zabawy rozładuje mu się akumulator, będzie rozczarowany. Z tego względu jako aparat fotograficzny dla dzieci najlepiej sprawdza się model zasilany tradycyjnymi bateriami paluszkami, taki jak chociażby drobny Nikon Coolpix A10. O ile tylko fotograf nie zapomni wziąć do kieszeni zapasowej pary, będzie cieszył się wielogodzinną sesją.
Starszemu dziecku można kupić aparat z zapasowym akumulatorem lub powerbank – sprawdź ich ofertę w naszym sklepie internetowym.

Aparat dla dzieci – stabilizacja

Aparat fotograficzny dla dzieci zasilany bateriami AAZ pozostawaniem dziecka w ruchu wiąże się jeszcze jeden aspekt. Bieganie czy chodzenie i jednoczesne wykonywanie zdjęć może sprawić, że efekt będą niezadowalające – fotografie wyjdą rozmazane. Jeżeli aparat fotograficzny dla dziecka zostanie wzbogacony o funkcję stabilizacji obrazu, oczekiwany rezultat można będzie osiągnąć nieporównywalnie łatwiej. Stabilizacja obrazu sprawdza się także w przypadku, gdy w ruchu pozostaje fotografowany obiekt – na przykład koleżanka, która spodobała się Twojemu synowi, który z kolei uznał, że powinna zostać jego muzą.
Stabilizator znajdziesz w wersji cyfrowej, optycznej i mieszanej. Optyczna jest najbardziej efektywna, ale i najdroższa. Obecnie istnieje niewiele modeli, które nie mają tej opcji.
Przejrzyj wszystkie dostępne w naszej ofercie aparaty dla dzieci i dobierz odpowiedni względem wagi, kształtu, odporności na uszkodzenia, wyglądu, zakresu opcji i ceny. Podaruj go podopiecznemu na specjalną okazję – urodziny czy święta – albo bez okazji, by pokazać, że wspierasz jego pasję i chcesz, by się rozwijał w tym kierunku.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Kapsułki do prania stanowią alternatywę dla proszku i emulsji piorących. Jakie warto wybrać, aby usunąć zabrudzenia?
Zobacz więcej   
 Dzięki młynkowi do zlewu kuchennego nigdy nie powstanie zator oraz znikną problemy natury estetycznej i higienicznej.
Zobacz więcej   
 Przytulanki sensoryczne są dla dzieci nie tylko zwykłą zabawą, ale też świetnym narzędziem do nauki i poznawania świata.
Zobacz więcej   

Znajdź nas