Pasta termoprzewodząca – jak ją wybrać? Jaka jest najlepsza?

Autor: Piotr

Wydajność komputera zależy od wielu czynników, nie tylko od procesora, karty graficznej czy pamięci RAM. Jeżeli ciepło nie jest w nim odpowiednio odprowadzane, nawet najlepsze komponenty nie pozwolą cieszyć się nieprzerwaną pracą czy grą na laptopie. Tu pojawia się temat pasty termoprzewodzącej.

Czyszczenie wnętrza laptopa pędzelkiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje past termoprzewodzących;
 2. jaka pasta termoprzewodząca do procesora jest najlepsza;
 3. w jaki sposób przeprowadzić aplikację pasty termoprzewodzącej.

Pasty termoprzewodzące – wprowadzenie

Aplikowanie pasty termoprzewodzącej na procesor w laptopie

Pewne czynności związane z konserwacją laptopa można przeprowadzać samemu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by oddać go w ręce specjalistów, jednak nie zawsze jest to konieczne. Dowiedz się, jaka jest najlepsza pasta termoprzewodząca i w jaki sposób ją aplikować.

W laptopach wydajność najbardziej zależy od rodzaju zamontowanego procesora oraz karty graficznej. Ich praca nie będzie jednak satysfakcjonująca w przypadku braku skutecznie odprowadzanego ciepła. Dlatego warto poruszyć temat tego, jaka pasta termoprzewodząca jest najlepsza i kiedy należy ją aplikować. Powstaje również pytanie, czy zrobić to samemu, czy może oddać sprzęt w ręce specjalistów.

Jakie są rodzaje past termoprzewodzących?

Podział past tego typu uwzględnia ich skład. W zależności od użytych składników, niektóre lepiej przewodzą ciepło, inne gorzej. Można zauważyć, że te najbardziej skuteczne są również zwykle najdroższe. Mając jednak wysokiej jakości laptopa, np. Apple Macbook Pro 13, w którego zainwestowało się sporą kwotę, warto również zadbać o jego odpowiednią konserwację. Oczywiście w tańszych laptopach, o domowym zastosowaniu, również nie można o tym zapominać.

Poniżej podajemy kilka podstawowych rodzajów past termoprzewodzących.

 1. Pasta silikonowa – niski koszt niesie za sobą słabą wydajność. Pasta mało efektywnie przewodzi ciepło i trzeba ją często wymieniać.
 2. Pasta ceramiczna – niedroga, przy czym posiada lepszą przewodność cieplną niż silikonowa.
 3. Pasta na bazie srebra – zawiera związki srebra, posiada dobrą przewodność cieplną. Nie wysycha szybko, więc nie trzeba jej tak często wymieniać.
 4. Pasta z zawartością ciekłego metalu, np. miedzi – dobrze przewodzi ciepło i jest skuteczna przez długi czas.
 5. Pasta diamentowa – to pasta, która posiada cząsteczki diamentów. Znakomicie działa w wysokich temperaturach. Za skuteczność należy jednak sporo zapłacić.
 • 14,99 zł
 • 149,99 zł
 • 28,99 zł
 • 989 zł
 • 749 zł

Jaka pasta termoprzewodząca do procesora jest najlepsza?

Aplikowanie pasty termoprzewodzącej przy użyciu strzykawki

Skoro możemy dokonać wyboru spośród tak wielu produktów, zastanówmy się jaka pasta termoprzewodząca do procesora jest najlepsza. Specjaliści mówią o najwyższej skuteczności pasty diamentowej. Po taką właśnie najlepiej sięgnąć, gdy mamy zaawansowany sprzęt z wysokiej jakości procesorem, jak np. Intel Core i9-9900K. Wykorzystując w pełni jego moc, będziemy potrzebować jak najbardziej efektywnego odprowadzania ciepła od wszystkich komponentów.

Dobra pasta termoprzewodząca niestety nie sprawi, że procesor w laptopie do użytku domowego nagle wejdzie na poziom niewiarygodnie wydajnych procesorów wykorzystywanych np. w sprzęcie gamingowym. W przypadku laptopa używanego w domu, z procesorem takim jak AMD Athlon 200GE WIT RADEON VEG, można sięgnąć po tańszą pastę, ponieważ sprzęt i tak nie będzie za bardzo eksploatowany.

Wybierając pastę, należy zwrócić uwagę na termin ważności. Nie wolno sięgać po przeterminowany produkt. Osoby mniej doświadczone powinny zdecydować się na preparat w strzykawce lub przeznaczony do nakładania pędzelkiem, ponieważ jego aplikacja jest łatwiejsza.

W jaki sposób przeprowadzić aplikację pasty

Jeżeli już udało się nam zdecydować, jaka pasta termoprzewodząca jest najlepsza, przyszedł czas na jej wymianę. Osoby, które nie czują się pewnie w tym obszarze, mogą to zadanie zlecić profesjonalistom w serwisie. Jest to jednak jedna z tych czynności, które ktoś obyty ze śrubokrętem i sprzętem RTV AGD może wykonać samodzielnie. Jak to zrobić krok po kroku?

 1. Komputer należy odłączyć od zasilania.
 2. Aby uzyskać dostęp do układu chłodzenia, trzeba zdjąć tylną część obudowy z laptopa.
 3. Później trzeba zdemontować układ chłodzenia.
 4. Dobra pasta termoprzewodząca to nie wszystko. Zanim się ją zaaplikuje, należy zdjąć z procesora starą warstwę. Najlepiej sprawdza się tu alkohol izopropylowy lub gotowe płyny przygotowane na jego bazie.
 5. Przyszła pora na właściwą aplikację. Najlepiej na początku namalować nią X lub dwie równoległe kreski. Sprawdzi się tu również postawienie kropki.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link