Maszyna do szycia do 300 zł – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor: Zosia

W sprzedaży znajdziemy różne maszyny do szycia do 300 zł. Poszczególne modele różnią się pod względem konstrukcji i możliwości, jakie oferują użytkownikom. Jednym z głównych rozróżnień maszyn do szycia są urządzenia komputerowe i mechaniczne. Pierwsze są bardziej profesjonalne, drugie natomiast tańsze i sprawdzą się w roli sprzętu do użytku domowego.

Stopka maszyny do szycia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym różni się maszyna mechaniczna, elektroniczna i komputerowa
 2. jakie funkcjonalności mają maszyny do szycia
 3. jakimi ściegami może szyć maszyna

Maszyna do szycia do 300 zł – mechaniczna, elektroniczna czy komputerowa?

Mołoda kobieta szyje na maszynie do szycia

W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje maszyn do szycia. Najpopularniejszym i najchętniej kupowanym typem są maszyny mechaniczne. Zasila je prąd elektryczny, mają silnik i są uruchamiane poprzez naciśnięcie pedału. Taki sprzęt pozwala na wykonanie ściegów podstawowych oraz bardziej skomplikowanych i dekoracyjnych. Maszyna mechaniczna będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które stawiają pierwsze kroki w sztuce krawieckiej. Umożliwia ona ręczną regulację trybu pracy, ma bowiem wbudowane specjalne pokrętła i suwaki. Wyróżnia ją prosta konstrukcja i wysoka funkcjonalność. Używając tego typu maszyny, możemy szyć, podwijać i wykonywać drobne poprawki krawieckie. Bardziej nowoczesną alternatywą są maszyny elektroniczne Posiadają zwykle wygodne wyświetlacze, na których zobaczymy np. sugestię dotyczącą tego, jaka stopka będzie najlepsza dla wybranego przez nas ściegu. Droższe i bardziej profesjonalne są maszyny komputerowe. Takie sprzęty znajdziemy m.in. w dużych szwalniach. Są one wyposażone w dedykowane oprogramowania sterujące. Można w nich zaprogramować określone parametry szycia, by w dowolnej chwili je aktywować. Taka funkcjonalność ułatwia i przyspiesza pracę. Wybór komputerowej maszyny do szycia może być dobrą opcją dla osób, które nie mają wyczucia w manualnych ustawieniach ściegów oraz naprężeń.

Polecane maszyny do szycia
 • 1 529 zł
 • 529 zł
 • 1 629 zł
 • 3 649 zł
 • 629 zł

Maszyny do szycia do 300 zł – jakie mają funkcjonalności?

Kobieta szyje na maszynie do szycia

Do funkcjonalności, które usprawniają pracę na maszynie do szycia zalicza się m.in. rotacyjny chwytacz nitki. Jego rolą jest wiązanie nici w trakcie procesu szycia. W modelach takich jak Łucznik Mini, w których chwytacz działa rotacyjnie, wymiana szpulki jest bardziej płynna, a samą maszynę wyróżnia cichy tryb pracy. Starsze modele maszyn mają wybudowany chwytacz wahadłowy, który podczas obsługi wymaga większej zręczności. Ten typ maszyn jest także znacznie głośniejszy. Konstrukcja chwytacza wpływa też na sposób przesuwania się materiału pod stopką maszyny. W urządzeniach z chwytaczem rotacyjnym transport jest bardziej rozbudowany w porównaniu z maszynami z chwytaczem wahadłowym. Innym ułatwieniem jest funkcja szycia wstecznego. Dzięki niej ścieg jest zabezpieczony na początku i końcu. Opcja ta ułatwia również zmianę kierunku szycia podczas cerowania ubrań. Dla osób, które mają słabszy wzrok lub często pracują wieczorową porą usprawnieniem pracy będzie oświetlenie stanowiska. Dostępne w sprzedaży maszyny do szycia do 300 zł mają zwykle wbudowaną lampkę, która zmniejsza efekt zmęczenia wzroku i poprawia widoczność materiału w trakcie jego obróbki. Niektóre maszyny umożliwiają użytkownikowi także samodzielne decydowanie o szerokości ściegu. Dzięki tej regulacji możemy sami wybierać, jaką szerokość powinien mieć konkretny ścieg i dopasować go do własnych potrzeb w danej sytuacji. W modelu Modena KP885 Basic zakres ustawień szerokości ściegu wynosi 0–5 mm.

Rodzaje ściegów w maszynach do szycia

Podczas zakupu maszyny do szycia warto zwrócić uwagę na to, ile ściegów i jakie ich rodzaje wykonuje wybrany model. Jeżeli szukamy maszyny do szycia dla osoby początkującej, lepiej wybrać sprzęt z niewielką liczbą dostępnych ściegów. Główny podział to ściegi użytkowe i dekoracyjne. Pierwsze są najbardziej podstawowe i niezbędne podczas obrębiania tkanin. Drugie przydają się wówczas, gdy wykonujemy zaawansowane prace krawieckie lub zależy nam na aspekcie estetycznym. Maszyny do szycia do 300 zł oferują zwykle od kilku do kilkunastu rodzajów ściegów, np.:

 • elastyczny – dedykowany do delikatnych tkanin,
 • kryty – pozwala na wykonywanie niemal niewidocznych ściegów, przydatny m.in. przy skracaniu spodni lub spódnic,
 • prosty – przeznaczony do wszywania zamków lub zszywania warstw materiałów,
 • zygzak – do wszywania guzików i gumek.

W droższych maszynach, jak w modelach Husqvarna Viking Viking E 20 lub Łucznik 2014 Ewa II, znajdziemy także m.in. ściegi: cerujący, satynowy, trykotowy, półksiężycowy i owerlokowy.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link