Jak wybrać maksymalną prędkość odczytu i zapisu pendrive'a?

Autor: Sara

Pojemność pendrive’a to nie jedyny parametr, który warto uwzględnić przy wyborze pamięci USB. Duże znaczenie ma też maksymalna prędkość odczytu i zapisu – to od nich zależy płynność i komfort korzystania z nośnika. Jak odczytać te parametry w specyfikacji i dobrać szybkość do pojemności pendrive’a? Wyjaśniamy!

pendrive

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. od czego zależy prędkość odczytu i zapisu pendrive’a
  2. jak wybrać pendrive’a o optymalnej prędkości odczytu i zapisu
  3. jakie są polecane pendrive’y o dużej szybkości transferu danych

Od czego zależy maksymalna prędkość zapisu i odczytu pendrive’a?

pamięć usbKupując pendrive, najczęściej zwraca się uwagę na to, jak dużo danych będzie można na nim zapisać. W specyfikacji technicznej każdej pamięci USB obok informacji o jej pojemności znajdziesz dwa inne istotne parametry:
  • maksymalna prędkość odczytu – określa szybkość, z jaką system otworzy zapisane na pendrivie pliki;
  • maksymalna prędkość zapisu – decyduje o tym, ile potrwa nagrywanie na pendrive określonej ilości danych.
W sprzedaży można znaleźć pamięci USB, które umożliwiają zapis plików z szybkością od 5 do nawet 300 MB/s. Z kolei prędkość odczytu w dostępnych obecnie pendrive’ach wynosi od kilkunastu do kilkuset MB/s. Od czego więc zależą te parametry? Ma na to wpływ przede wszystkim typ pamięci flash oraz typ podłączenia, ponieważ poszczególne interfejsy różnią się od siebie przepustowością transferu. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jaki typ podłączenia pendrive'a będzie najlepszy.

WARTO WIEDZIEĆ

Przepustowość popularnego złącza USB 2.0 wynosi 12 MB/s dla zapisu i do 40 MB/s dla odczytu. Na pendrive’ach z interfejsem USB 3.0 i 3.1 zapiszesz pliki z szybkością do 380 MB/s, a prędkość odczytu może wynieść nawet 433 MB/s. Z kolei złącze Lightning obecne w komputerach Apple’a oferuje zapis do 20 MB/s i odczyt do 30 MB/s.

Warto pamiętać, że podane w specyfikacji dane to wartości maksymalne. Na prędkość transferu może mieć też wpływ np. rodzaj złącza znajdującego się w komputerze – przykładowo, jeśli korzystasz ze sprzętu wyposażonego jedynie w gniazda USB 2.0, możesz się spodziewać prędkości zapisu poniżej 12 MB/s.
  • 19,99 zł
  • 64,99 zł
  • 64,99 zł
  • 64,99 zł
  • 64,99 zł

Optymalna prędkość zapisu i odczytu pamięci USB – jak ją wybrać?

Patriot Supersonic Rage 2 128GB USB 3.0Zastanawiasz się, jaka prędkość transferu będzie optymalna w pendrivie? W skrócie – im większa, tym lepiej. Nie zawsze jednak trzeba inwestować w pamięć o najwyższych parametrach – w przypadku modeli o niewielkiej pojemności byłoby to po prostu nieopłacalne. Dlatego jeśli nie wiesz, jaką szybkość powinien oferować pendrive, pojemność nośnika będzie dobrą wskazówką.
Przykładowo, jeśli szukasz niedrogiego pendrive’a do przenoszenia dokumentów tekstowych z komputera służbowego na osobisty, możesz łatwo obliczyć, jak długo to zajmie. W przypadku pamięci USB o pojemności 4 GB i prędkości zapisu 3 MB/s, takiej jak Transcend JetFlash 330 4GB USB 2.0, skopiowanie na nią pliku .doc ważącego 100 KB nawet przy tak wolnym transferze zajmie mniej niż sekundę.
Inaczej będzie w przypadku większych plików, np. filmu w jakości HD zajmującego 1 GB pamięci – zapis na takim pendrivie potrwa już ponad 5 minut. Dlatego jeśli masz zamiar często kopiować większe pliki, warto wybrać szybszy model, np. Kingston Data Traveler Micro 3.0 64GB USB 3.1 Gen1 o prędkości zapisu 15 GB/s.

Najszybsze pendrive’y – polecane modele

Kiedy warto sięgnąć po pamięć USB o bardzo wysokiej prędkości transferu? Po pierwsze, szybki pendrive będzie niezbędny w przypadku modeli o dużej pojemności. Dobrym przykładem jest model Patriot Supersonic Rage 2 128GB USB 3.0. Pozwala on na zapis z prędkością aż 300 MB/s. Jego zaletą jest też bezpieczna, gumowana obudowa, dzięki czemu nośnik jest mniej podatny na wstrząsy. To ważne w przypadku tak dużej pamięci USB – uszkodzenie oznaczałoby przecież utratę sporej ilości danych.
Innym przypadkiem, kiedy nie warto oszczędzać na prędkości odczytu, jest pendrive podłączany do telewizora czy konsoli do gier. Szybki transfer pozwoli na płynne odtwarzanie filmów lub komfortową rozgrywkę bez lagów. Jeśli szukasz pendrive’a do multimediów, wybierz model o prędkości odczytu powyżej 300 MB/s, na przykład Kingston HyperX Savage 64GB USB 3.1.
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów