Data publikacji: 16 kwietnia 2018
Autor: Iza
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jak wybrać lodówkę turystyczną?

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Lodówka turystyczna to urządzenie, które może być przydatne przez cały rok. Będzie niezbędne zawsze wtedy, kiedy chcesz zabrać w podróż jedzenie lub zimne napoje. Na co musisz zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy model lodówki?

Utrzymanie świeżości pożywienia na biwaku lub podczas dłuższej podróży samochodem okazuje się istotne dla wszystkich, którzy chcą się cieszyć ulubionymi przysmakami z daleka od domu. Sery, mięso, a także świeżo wyciśnięte soki wymagają odpowiedniego przechowywania. W takim przypadku nieoceniona będzie lodówka turystyczna nazywana także lodówką samochodową.

W ofercie RTV Euro AGD znajdziesz dwa typy lodówek turystycznych:

Lodówki turystyczne na wkłady mrożące

Podstawowym typem lodówki turystycznej są modele na wkłady mrożące. Ich zaletą jest to, że nie potrzebują zasilania, dzięki czemu doskonale sprawdzają się na plaży lub na pikniku. Do utrzymania niskiej temperatury służą zmrożone wkłady, a ścianki lodówki zostały wyłożone warstwą izolacyjną z pianki poliuretanowej lub styropianu. To sprawia, że taka lodówka jest stosunkowo lekka (waga ok. 1 kg wraz z wkładami), co ułatwia przenoszenie. Tego typu lodówki można dostać już od 79 zł.

Warto jednak pamiętać, że możliwości utrzymywania temperatury przez lodówki na wkłady mrożące są ograniczone. Lodówka obniży temperaturę do poziomu ok. 12 stopni Celsjusza, która utrzyma się przez 10–12 godzin. Jeśli chcesz, aby urządzenie chłodziło przez dłuższy czas, zastanów się nad wyborem lodówki elektrycznej.

Elektryczne lodówki samochodowe

Lodówki z zasilaniem elektrycznym wymagają stałego podłączenia do prądu. Większość modeli można podłączyć do domowego gniazdka 230–240 V, a także do zapalniczki samochodowej, co umożliwia korzystanie z urządzenia w podróży. W tym wypadku możemy podzielić urządzenia chłodzące na:

Lodówka elektryczna podłączona pod zapalniczkę to wygodne rozwiązanie doskonale sprawdzające się w podróży. Obecnie większość samochodów ma tego typu gniazda. Co ważne, niektóre modele lodówek turystycznych posiadają również miejsce na wkład mrożący, który podtrzymuje temperaturę, kiedy odłączymy urządzenie od prądu.

W większości modeli lodówek turystycznych jest stosowana technologia termoelektryczna, zarówno z funkcją chłodzenia, jak również ogrzewania. Tego typu urządzenie schłodzi przechowywane produkty do ok. 10 stopni Celsjusza poniżej temperatury otoczenia, a podgrzeje do ok. 50 stopni Celsjusza.

Podstawowy model lodówki kupimy już za ok. 150 zł. 

Proponowane Towary:

Ezetil Coca-Cola Vintage 5 4,5 l <%– –%>
Ezetil Coca-Cola Vintage 26 24,1 l <%– –%>
Ezetil Coca-Cola Fun 20 19,5 l <%– –%>
Ezetil Coca-Cola Vintage 14 12,2 l <%– –%>

Elektryczne lodówki kompresorowe

Najbardziej wydajnym typem lodówek turystycznych są modele wyposażone w kompresor podobny do tego, który jest wykorzystywany w lodówce, jaką posiadasz w domu. To rozwiązanie sprawia, że urządzenie – pomimo niewielkich rozmiarów – okazuje się równie wydajne, co stacjonarna lodówka, oraz utrzymuje temperaturę bliską 0 stopni Celsjusza. Oczywiście wymaga stałego podłączenia do prądu (gniazdka elektrycznego lub zapalniczki samochodowej), co powoduje, że nie sprawdzi się pod namiotem lub na plaży. Będzie jednak idealne podczas długiej podróży samochodem. Istotną wadą może być jednak cena, która zaczyna się od ok. 2600 zł.

Jaka pojemność lodówki będzie optymalna?

Pojemność lodówki turystycznej to – obok chłodzenia – najważniejszy parametr urządzenia. Wśród kupujących obowiązuje zasada, że im większa pojemność lodówki, tym lepiej. Zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że pojemność stacjonarnej lodówki oscyluje w granicach 150–220 litrów.

Duża pojemność to możliwość przechowywania większej ilości produktów spożywczych, ale też dłuższy czas potrzebny do osiągnięcia wymaganej temperatury. To istotne zwłaszcza w przypadku lodówek chłodzonych zmrożonymi wkładami, które na obniżenie temperatury we wnętrzu będą potrzebować nawet 3–4 godzin. W przypadku tego typu lodówek im mniejsza pojemność, tym szybciej uda się osiągnąć wymaganą temperaturę. Taki problem nie dotyczy urządzeń podłączanych do prądu wyposażonych w odpowiednio dostosowany układ chłodzenia. Dzięki temu lodówka osiąga pożądaną temperaturę już po ok. 60 min.

Pojemność lodówek możemy podzielić na 4 grupy:

Pamiętaj, że lodówka turystyczna to urządzenie, które będzie służyć przez wiele lat. Nie należy więc traktować zakupu okazjonalnie, ale zastanowić się, w jakich ilościach i jakie produkty chcesz przechowywać. Optymalnym wyborem łączącym zadowalającą pojemność z krótkim czasem chłodzenia są elektryczne lodówki o pojemności ok. 35 litrów.

Zwróć uwagę na głośność lodówki

O ile lodówki na wkłady mrożące działają bezgłośnie, o tyle urządzenia z kompresorem lub technologią termoelektryczną są wyraźnie słyszalne. Zwłaszcza sprzęty wykorzystujące kompresor wywołują hałas porównywalny do dźwięku standardowej, domowej lodówki, na poziomie ok 50 dB. Warto o tym pamiętać, jeśli nam zależy, aby podróż samochodem przebiegała w ciszy.

Przed pierwszym użyciem lodówki turystycznej przeczytaj załączoną do niej instrukcję.

 


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak wybrać ekran do projektora?

Przeczytaj poradnik wyboru ekranu do projektora, by podjąć właściwą decyzję.
Zobacz więcej   

Jaki subwoofer wybrać?

Zobacz, jaki subwoofer warto wybrać do domowego zestawu głośników!
Zobacz więcej   

Głośnik Bluetooth na imprezę – jaki wybrać?

Jaki głośnik Bluetooth na imprezę kupić? Zobacz polecane modele!
Zobacz więcej   

Znajdź nas