Lodówka turystyczna – jaką warto wybrać?

Autor: Iza

Wiosna i lato to okres wzmożonych podróży i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Rodzinne spotkania, pikniki i wyjazdy to idealne okazje, podczas których świetnie sprawdzi się lodówka turystyczna. Ułatwi ona przechowywanie żywności i zachowanie jej w odpowiednim stanie. Jednak lodówka turystyczna może przydać się przez cały rok, nie tylko w trakcie ciepłych pór roku. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje lodówek turystycznych
 2. jaką pojemność lodówki wybrać
 3. dlaczego warto zwrócić uwagę na głośność urządzenia

Lodówka turystyczna – jaki rodzaj jest najlepszy?

Przenośna lodówka może być używana także w połączeniu z wkładami mrożącymi

Można wyróżnić dwa rodzaje lodówek turystycznych. Są to modele na wkłady mrożące oraz lodówki elektryczne. Pierwszy z nich jest bardzo wygodny, a do sprawnego działania nie potrzebuje żadnego zasilania, dzięki czemu świetnie sprawdza się w terenie. Niską temperaturę wewnątrz urządzenia pozwalają utrzymać specjalne wkłady mrożące. Dodatkowo ściany lodówki wykładane są warstwą izolacyjną wykonaną ze styropianu lub pianki poliuretanowej. Ten rodzaj urządzeń charakteryzuje się niewielką wagą (zazwyczaj około 1 kg) oraz niską ceną.

Ich istotną wadą jest natomiast to, że wkłady mrożące obniżają temperaturę tylko do określonej wartości (ok. 12°C) i przez ograniczoną ilość czasu (zazwyczaj jest to ok. 12 godzin). Jeśli zależy ci na utrzymaniu niskiej temperatury przez dłuższy czas, lepszym rozwiązaniem jest wybór lodówki elektrycznej. Te z kolei dzielą się na dwie grupy: elektryczne lodówki samochodowe i kompresorowe. Urządzenia elektryczne do pracy wymagają stałego podłączenia do prądu. Większość z nich można podłączyć do zwykłego, domowego gniazdka 230–240 V, a także do zapalniczki samochodowej, dzięki czemu możliwe jest używanie lodówki w podróży. Te urządzenia z kolei dzieli się na zasilane napięciem 12 lub 24 V. Większość samochodów ma tego typu gniazdka, więc podłączenie lodówki nie powinno stanowić problemu.

Istotną informacją jest również fakt, iż większość lodówek turystycznych zasilanych elektrycznie posiada również wkłady mrożące. Można więc utrzymać niską temperaturę po odłączeniu od gniazdka. Wiele modeli elektrycznych wyposażona jest w technologię termoelektryczną, dzięki czemu mogą one nie tylko obniżyć temperaturę do ok. 10°C, ale również podwyższyć ją do ok. 50°C. Takie udogodnienie związane jest jednak z wyższą ceną (np. Vesta ETCB01 lub RAVEN ELT001). Elektryczne lodówki kompresorowe to urządzenia wyposażone w specjalny kompresor, dzięki któremu ich działanie podobne jest do tradycyjnych lodówek domowych. Charakteryzują się one niezwykłą wydajnością, porównywalną z tą osiąganą przez urządzenia stacjonarne. Mogą też obniżyć temperaturę aż do 0 stopni. Wymagają jednak stałego podłączenia do prądu, przez co nie sprawdzą się np. na plaży bądź na pikniku. Ich zdecydowaną wadą jest również wysoka cena – koszt tego typu urządzeń zaczyna się od 2600 zł.

 • 1 199 zł
 • 259 zł
 • 99,99 zł
 • 259 zł
 • 219 zł

Pojemność lodówki turystycznej – na jaką się zdecydować?

Kobieta siedząca na kocu przy czerwonej lodówce turystycznej na plaży

Wybierając lodówkę turystyczną, powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. Zaraz po rodzaju chłodzenia należy wziąć pod uwagę jej pojemność. Warto kierować się tu zasadą mówiącą, że im bardziej pojemna lodówka, tym lepiej. Przy zakupie warto również mieć na uwadze fakt, iż pojemność normalnej, stacjonarnej lodówki to zazwyczaj około 150 litrów. Większe urządzenia oczywiście pomieszczą zdecydowanie więcej żywności, jednak proporcjonalnie więcej czasu będą potrzebować na osiągnięcie odpowiednio niskiej temperatury. Jest to istotna informacja szczególnie w przypadku lodówek turystycznych na wkłady mrożące. Obniżenie temperatury może trwać tam nawet 4 godziny. Jeśli zależy ci więc na szybkim procesie chłodzenia, lepiej zdecydować się na mniejsze urządzenie.

Ten problem nie dotyczy lodówek zasilanych elektrycznie. Urządzenia te wyposażone są w odpowiednio dostosowany układ chłodniczy, dzięki czemu obniżenie temperatury do pożądanej wartości we wszystkich modelach trwa około godziny. Biorąc pod uwagę pojemność urządzeń możemy podzielić je na 4 grupy:

 • małe lodówki o pojemności do 10 litrów;
 • urządzenia od 11 do 20 litrów (np. Sencor SCM 2025);
 • modele o pojemności od 21 do 35 litrów (np. Ezetil E3000);
 • duże lodówki mieszczące powyżej 36 litrów (np. Ezetil E40M).

Decydując o pojemności lodówki, warto dokładnie przemyśleć, jaką ilość produktów planujesz przechowywać. Jest to ważne, gdyż lodówka turystyczna to inwestycja długoterminowa, a dokonany wybór będzie wiążący na co najmniej kilka lat.

Głośność lodówki turystycznej

Jeśli zależy ci, aby urządzenie pracowało w całkowitej ciszy, wybierz lodówkę turystyczną na wkłady mrożące. Nie wydaje ona żadnego dźwięku. Urządzenia elektryczne samochodowe lub kompresorowe podczas pracy są jednak słyszalne. W szczególności drugi rodzaj wydaje dźwięki porównywalne z hałasem emitowanym przez stacjonarną lodówkę. Odbywa się to na poziomie ok. 50 dB. Jeśli zależy ci na cichym działaniu, nie będzie to odpowiednie urządzenie.

Lodówka turystyczna sprawdzi się w wielu sytuacjach. Warto więc z rozwagą podejść do jej wyboru, gdyż prawdopodobnie będzie ona nieodłącznym sprzętem podczas wielu rodzinnych podróży i wypadów.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link