Nauka jazdy na elektrycznej deskorolce. Jak robić to bezpiecznie?

Joanna

Jazda na deskorolce jest znacznie łatwiejsza, niż się wydaje. Najwięcej problemów napotyka się tylko na początku nauki, kiedy należy opanować równowagę i umiejętność skręcania. Jest to niezwykle ważne, po to, aby nie stanowić zagrożenia zarówno dla siebie, jak i innych użytkowników chodnika.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak poruszać się na deskorolce elektrycznej
  2. w jaki sposób hamować za pomocą hoverboarda
  3. czy istnieje bezpieczna technika jazdy na deskorolce elektrycznej

Czym jest deskorolka elektryczna?

Hoverboard – nauka jazdy na deskorolce

Deskorolka elektryczna, inaczej hoverboard, jest jednym z najbardziej popularnych gadżetów, które wybiera się na prezent dla dzieci i młodzieży. Od ponad dekady stanowi doskonały podarunek z okazji Pierwszej Komunii Świętej czy urodzin pociech. Skonstruowana jest z podestu, na którego końcu wbudowane są 2 kółka. Całość jest zasilana za pomocą akumulatora. Aby jazda na deskorolce była przyjemna, a przede wszystkim bezpieczna, należy przestrzegać kilku zasad.

Bezpieczeństwo jazdy na deskorolce elektrycznej

Nauka jazdy na deskorolce musi być ostrożna, ponieważ sprzęt ten jest w stanie osiągać duże prędkości. Na przykład model Skymaster Wheels 7 osiąga maksymalną prędkość 15 km/h. Większość pojazdów jest minimalnie wolniejsza, np. Nilox DOC 6.5, osiągający 10 km/h. Jadąc na nich, konieczna jest umiejętność szybkiego reagowania na zmieniający się krajobraz i przedwczesne hamowanie. W innym przypadku można spowodować tragiczną w skutkach kolizję i przyczynić się do utraty zdrowia innych uczestników ruchu. Warto pamiętać o tym, aby parametry tego elektronicznego gadżetu dobierać do wieku i wagi użytkownika. To jeden z ważniejszych czynników zwiększających bezpieczeństwo.

Nauka jazdy na hoverboard

Jak jeździć na deskorolce elektrycznej? Jest to dość intuicyjne. Urządzenie samo utrzymuje równowagę, lecz aby wykonać ruch, musimy opanować manewrowanie ciałem. W pierwszym kroku należy włączyć sprzęt za pomocą przycisku umieszczonego pod platformą. Następnie trzeba ostrożnie wejść na deskorolkę obiema stopami. Jeśli ciężar ciała będzie rozłożony równomiernie, to deskorolka pozostanie w spoczynku. W urządzeniu znajdują się specjalnie czujniki, które wyczuwają zmiany pozycji ciała. Tym samym powinniśmy przechylić się w kierunku, w którym planujemy się jechać. Aby jechać do przodu wystarczy lekko docisnąć do platformy przednią część stopy. Jazdę do tyłu zapewnia lekkie odchylenie się w tym kierunku. Podobnie wygląda skręcanie – jeśli planujesz skręcić w prawo, wystarczy pochylić się w tę stronę. Taka sama zasada dotyczy lewej strony. Aby jazda na deskorolce była bezpieczna, należy ograniczyć jej prędkość przed wykonywaniem manewru skręcania.

  • 6 049 zł
  • 2 599 zł
  • 2 099 zł
  • 2 409 zł
  • 1 399 zł

Hamowanie na deskorolce

Mężczyzna jadący na hoverboardzie

Proces hamowania na deskorolce elektrycznej nie jest niczym skomplikowanym. Jest jednak koniecznością, zanim w ogóle rozważy się jazdę po mieście, a nawet osiedlowych uliczkach. Aby poprawnie zahamować, wystarczy lekko przechylić się w stronę przeciwną do kierunku jazdy. Przykładowo, jeśli poruszasz się do przodu, to aby zahamować, należy lekko pochylić ciało do tyłu. Początkowo może sprawiać to pewne problemy, jednakże z czasem stanie się czymś bardzo intuicyjnym.

Nauka jazdy na deskorolce dla dzieci jest znacznie łatwiejsza niż dla osób dorosłych. Uczą się one znacznie szybciej, a zatem potrzebują mniej czasu na opanowanie podstawowych ruchów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli dedykowanych dzieciom, w tym:

Deskorolki elektryczne to dla dzieci wielka frajda i zabawa, a dla nieco starszych ekologiczne rozwiązanie na poruszanie się po mieście. Poza nauką bezpieczniej jazdy dobrze jest wybrać sprzęt o optymalnych dla potrzeb parametrach. Pod uwagę warto wziąć wagę całkowitą użytkownika (razem z plecakiem), maksymalną prędkość deskorolki, żywotność akumulatora, jakość wykonania, czas potrzebny do pełnego naładowania oraz cenę. Najtańsze modele można nabyć już za ok. 300 złotych. Za droższe, a co za tym idzie – bardziej zaawansowane technologiczne urządzenia, trzeba zapłacić ok. 1000 złotych. To, ile pragnie się wydać na deskorolkę elektryczną, zależy również od planowanego czasu użytkowania sprzętu. Jeśli ma on służyć jedynie sezonowej zabawie, to nie ma sensu przepłacać. Jeśli zaś ma się stać środkiem lokomocji, to warto zainwestować w lepszy model.

PORADA EKSPERTA

Im silniej pochyli się ciało, tym gwałtowniejsze będzie hamowanie. W związku z tym, aby uniknąć utraty równowagi i przewrócenia się, trzeba opanować ten manewr do perfekcji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!