Jak dbać o sprzęt fotograficzny?

Autor: Sara

Dobry sprzęt fotograficzny może kosztować krocie, ale tylko on daje pewność robienia zdjęć najwyższej klasy. Bezawaryjne działanie aparatu fotograficznego oraz wszystkich akcesoriów przez jak najdłuższy czas może natomiast zapewnić odpowiednia pielęgnacja i dbanie o czystość i sprawność urządzeń. Jak powinno przebiegać czyszczenie lustrzanki i matrycy oraz jak właściwie przechowywać aparaty fotograficzne? Sprawdź już teraz!

Jak dbać o sprzęt fotograficzny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak prawidłowo przechowywać aparat – torby i plecaki fotograficzne
 2. jakie akcesoria i środki czyszczące będą Ci potrzebne
 3. jak powinno przebiegać czyszczenie lustrzanki
 4. co jeszcze warto wiedzieć o dbaniu o aparaty fotograficzne

Plecaki i torby fotograficzne – wszystko o przechowywaniu sprzętu fotograficznego

Jeśli kupujesz aparat fotograficzny za niemałą kwotę, warto dokupić do niego odpowiednie akcesoria do przechowywania. Może to być plecak fotograficzny, taki jak Lowepro Slingshot Edge 150 AW, albo też torba fotograficzna, np. Camrock City X42. To, czy wybierzesz plecak czy torbę, zależeć będzie jedynie od Twoich preferencji. Ważne jednak, aby pokrowiec był odpowiedniej wielkości – ani za duży, ani za mały. W zbyt dużej torbie fotograficznej aparat będzie położony niestabilnie, a przez to będzie bardziej narażony na uszkodzenia. Zbyt mały plecak fotograficzny to natomiast ryzyko zbyt dużego ścisku, mogącego zaszkodzić delikatnym elementom urządzenia.
torby na laptopa
Torba fotograficzna powinna mieć przynajmniej kilka przegródek, aby wszystkie akcesoria można było przechowywać osobno. Dzięki temu nie porysują się i nie poobijają przy przenoszeniu. Warto też zainwestować w żel absorbujący wilgoć, który pomoże zachować odpowiednie warunki do przechowywania sprzętu w plecaku fotograficznym. Ważna jest też właściwa temperatura – jeśli aparat fotograficzny jest nieużywany przez dłuższy czas, powinien znajdować się w pomieszczeniu o pokojowej temperaturze.

PORADA EKSPERTA

Jeśli przez dłuższy czas nie używasz aparatu, koniecznie wyciągnij z niego baterię i kartę pamięci. Pomoże to zapobiec utlenianiu się styków!

Kupując torbę fotograficzną, warto wziąć pod uwagę modele polecane przez producentów i dopasowywać je do konkretnych modeli aparatów.
Torba fotograficzna Camrock City X42

Czyszczenie lustrzanki – sprawdź, co będzie Ci potrzebne!

Odpowiednie czyszczenie sprzętu fotograficznego będzie wymagało zaopatrzenia się w rozmaite akcesoria. Przy czyszczeniu lustrzanki szczególną uwagę należy poświęcić matrycy, która wymaga najprecyzyjniejszej pielęgnacji spośród wszystkich elementów. Oto produkty, które mogą Ci się przydać do dbania o aparat fotograficzny:
 • gruszka fotograficzna do zdmuchiwania kurzu,
 • miękki pędzelek,
 • patyczki i szpatułki,
Reinston zestaw do czyszczenia ekranów 4w1 ECH005
 • suche i miękkie ściereczki, bibułki i chusteczki,
 • płyn do mycia soczewek,
 • nawilżone chusteczki, np. Reinston chusteczki czyszczące ECH002,

UWAGA!

Jeśli decydujesz się na zakup środków czyszczących nasączonych chemią, koniecznie upewnij się, że są one właściwe do zastosowania na delikatnych elementach aparatów fotograficznych – dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi producenta!

 • płyn do czyszczenia ekranów,
 • sprężony gaz (opcjonalnie).
Wszystkie te akcesoria mogą być przydatne podczas czyszczenia lustrzanki. Uważaj jednak, jeśli zdecydujesz się na używanie sprężonego gazu – unikaj czyszczenia matrycy za jego pomocą. Możesz natomiast bezpiecznie usuwać nim kurz z mniej delikatnych elementów aparatu fotograficznego.
 • 149,99 zł
 • 349 zł
 • 129,99 zł
 • 79,99 zł
 • 459 zł

Jak czyścić lustrzankę?

Jak już wspomnieliśmy, w czyszczeniu lustrzanki najważniejsze jest czyszczenie matrycy. Oto jak zrobić to krok po kroku:
 1. Zacznij od usunięcia z niej większych pyłków – do tego celu idealnie nadaje się gruszka, którą przedmuchasz spore zabrudzenia.
 2. Mniejsze pyłki możesz w bezpieczny sposób zmieść, używając pędzelka. Używaj do tego specjalistycznych akcesoriów o miękkim włosiu!
Torba fotograficzna ochroni aparat przed uszkodzeniem
 1. Pozbądź się z matrycy tłustych zabrudzeń, np. odcisków palców. Do tego celu wybierz specjalistyczne chusteczki nawilżone lub też miękką ściereczkę i płyn przystosowany do mycia delikatnych soczewek. Środek czyszczący należy rozprowadzać kolistymi ruchami.
 2. Pozostałości po płynie do mycia soczewek pozbędziesz się, używając profesjonalnych bibułek – dzięki nim na matrycy nie pozostaną smugi
 3. Po całym procesie czyszczenia matrycy upewnij się, że jest ona czysta. Jeśli dalej są na niej zabrudzenia, możesz powtórzyć cały proces. Jeśli mimo to efekt nie jest zadowalający, konieczne może być oddanie obiektywu do serwisu.
Drugim ważnym elementem podczas czyszczenia lustrzanki jest ekran. Jego pielęgnacja jest jednak o wiele prostsza – wystarczy wykorzystać Reinston zestaw do czyszczenia ekranów 4w1 ECH005. Znajdziesz w nim płyn do czyszczenia ekranów w dużym i małym opakowaniu wraz z dwoma ściereczkami z mikrofibry. Mniejsze opakowanie możesz mieć zawsze przy sobie i nawet w plenerze przetrzeć ekran w razie konieczności.
Dbanie o korpus aparatu fotograficznego nie jest skomplikowane. Warto regularnie oczyszczać go z kurzu i zwracać uwagę, aby do wnętrza nie przedostała się wilgoć oraz detergenty.
Reinston chusteczki czyszczące ECH002 (100 szt.)

Dbanie o aparat fotograficzny – dodatkowe wskazówki

Co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnowaniu sprzętu fotograficznego? Poznaj garść przydatnych wskazówek:
 • Nie przechowuj aparatu w kuchni, łazience i innych pomieszczeniach narażonych na powstawanie wilgoci.
 • Kup folię ochronną na ekran aparatu – jest ona podobna do tych naklejanych na ekrany smartfonów i zapobiega zarysowaniu delikatnej powierzchni.
 • Robiąc zdjęcia na wakacjach, uważaj na kurz i piasek. Dobrym pomysłem jest zrobienie prowizorycznego pokrowca z folii z otworem jedynie na obiektyw. Gdy zrobisz zdjęcie, od razu schowaj aparat do torby fotograficznej.
 • Jeśli nie musisz, nie korzystaj z aparatu w mrozie. Jeżeli jednak Ci się to zdarzy, pamiętaj, aby zaraz po zrobieniu zdjęcia chować aparat do pokrowca.
 • Przydatna może okazać się również specjalna osłona lub parasolka do aparatu – dzięki niej możesz robić zdjęcia w trudnych warunkach atmosferycznych.
Czyszczenie lustrzanki
 • Warto korzystać ze sznureczków, które są często dołączane do aparatów – wykorzystaj je do owinięcia wokół nadgarstka lub do zawieszenia na szyi. Dzięki temu masz pewność, że urządzenie nie spadnie i nie ulegnie zniszczeniu.
 • Unikaj zmian temperatury – częste wchodzenie i wychodzenie zimą z budynków z aparatem może mu zaszkodzić.
 • Warto też zainwestować w ubezpieczenie sprzętu fotograficznego, szczególnie jeśli aparat był bardzo drogi, a Ty zamierzasz wykonywać zdjęcia w trudnych warunkach.
 • Dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi od producenta! To właśnie w niej znajdziesz sporo cennych wskazówek odnośnie do konkretnego modelu, które ułatwią Ci regularną pielęgnację aparatu fotograficznego.
Szykujesz swój aparat na wyjazd na długi weekend? Sprawdź, jakie jeszcze urządzenia mogą Ci się przydać: Smartwatch, aparat, powerbank – jak przygotować się do wyjazdu na majówkę.
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów